Keď sa povie „Toskánsko“, väčšine z nás sa vybavia oblé kopce stredného Talianska, domky na samotách, línie cestičiek a stromov, ktoré sa vlnia ako vlasy vo vetre. Ale nie každý vie, že niečo veľmi podobné máme len pár hodín cesty od Slovenska – a to na juhu Moravy.
Oblasť južnej Moravy patrí do tzv. Panónskej panvy, ktorá sa formovala už v treťohorách. Pôvodné morské dno sa zdvihlo a zanechalo za sebou vrstvy ílov, pieskovcov a spraší – jemných prachových usadenín. Práve spraš je kľúčová – je to veľmi úrodná, ale zároveň ľahko tvarovateľná pôda. Po milióny rokov tu pôsobila veterná a vodná erózia, ktorá postupne modelovala krajinu do miernych vŕškov, údolí a zaoblených tvarov.
Krajina, ktorá hladí dušu aj objektív
Moravské Toskánsko nie je oficiálny názov oblasti, ale poetický výraz, ktorý sa uchytil medzi fotografmi a milovníkmi prírody. Nachádza sa v okolí miest Šardice, Hovorany, Kyjov, Svatobořice-Mistřín, Vrbice a ďalších dediniek južne od Brna. Zahŕňa časť Kyjovskej pahorkatiny, Ždánický les a kus Litenčickej pahorkatiny. Hoci ide o poľnohospodársku krajinu, vďaka zvlnenému reliéfu, svetlu a farebným prechodom polí je veľmi fotogenická.

Kedy prísť?
Najlepšie obdobia na fotografovanie sú jar a jeseň. Na jar sa polia zelenajú, pôda je vláčna a farby svieže. Na jeseň sa zas krajina mení na plátno plné odtieňov hnedej, oranžovej a zlatej. Dôležité je prísť na svitaní alebo neskoro popoludní, keď nízke slnko vyrysuje vlnky polí a vinohrady farebným šrafovaním dotvoria výsledný obraz.
Fotografuje sa spravidla teleobjektívom, s ohniskovou vzdialenosťou aspoň 200mm, ktorá opticky skráti vzdialenosti medzi preliačeniami a kopcami a spolu so svetlom vytvorí plastický obraz. Vhodné je mať fotoaparát na pevnom statíve a zíde sa aj polarizačný filter.

Fotografovanie so sprievodcom
Hoci je oblasť Moravského Toskánska príťažlivá z mnohých stanovíšť, sú miesta, ktoré sú považované za akési "highlights". Nájsť to správne stanovište bez dlhého jazdenia medzi poľami, po úzkych cestičkách, pomôžu fotografi, ktorí tu usporadúvajú workshopy. Vedia, kde treba prísť skoro ráno, kde je zase lepšie fotiť pri západe slnka a menej skúseným fotografom poradia aj s kompozíciou a nastavením expozície.

Tipy na vychytené miesta:
Šardice – vinohrady, klasické zvlnené polia a šardické biopásy
Kaplnka sv. Barbory pri obci Šardice – romantická stavba uprostred polí
Kobyla – vyhliadka nad obcou Svatobořice-Mistřín
Pole okolo Karlína a Čejča, kde sa často tvoria zaujímavé línie a vzory
Strážovické mirabelky a čejkovická čerešňa - fotia sa v období kvitnutia
Chvalkovický a Kunkovický veterný mlyn
Vrbický vinohrad

Sklínka toho moravského
Ak zostane čas, nezabudnite ochutnať aj moravské víno. Je rovnako lahodné ako výhľady – napríklad Veltlín, Muškát či Frankovka. Vinárov je tu ako húb po daždi a musela by to byť smola, aby ste narazili na takého, ktorý robí víno "pro Pražáky" :-) Zvyčajne sú ich biele vína svieže, s príjemnou kyselinkou, červené zase s nižším obsahom alkoholu, ideálne na dlhé večerné posedenia. Napríklad pri debate o fotkách z Moravského Toskánska.

Tak dobré svetlo a na zdravie!
