Na skok vo vianočnej Apúlii

Počas Adventu sa talianska Apúlia mení na rozprávkový svet plný svetielok, tradičných trhov a vynikajúcej kuchyne.

Na skok vo vianočnej Apúlii
(Zdroj: Ida Tittelová)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Do Bari sme leteli z Budapešti, skorým ranným letom. Prenajali sme si auto a vyrazili na vianočnú jazdu po Apúlii. Apúlia (taliansky Puglia) leží na juhovýchode krajiny, obrazne od ostrohy po opätok čižmy. Za necelé tri dni sa toho veľa nedá stihnúť, akurát pričuchnúť k atmosfére adventu na taliansky spôsob.

Šoférovanie je tu fakt zážitok. Už mám čosi odjazdené kade tade po svete, ale toto je adrenalín. Južanský temperament sa za volantom prejavuje rôznymi spôsobmi. Blinkre veľmi nepoužívajú, prednosť dávajú zriedka, obmedzená rýchlosť je pre nich nepodstatná a predbiehať cez dve plné čiary alebo na križovatke je úplne normálne. A trúbia. Na všetko, čo im stojí v ceste. Ak by ste sa tam vybrali, odporúčam požičať si malé autíčko. Niekedy sa treba predierať úzkymi uličkami a aj parkovanie je trochu jednoduchšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polignano a Mare

Na prvé cappuccino sme si zašli do tohto malého mestečka, asi 30km južne od Bari. Bolo príjemné, slnečné ráno, uličky voňali čerstvo upečenými croissantami. Všade prázdno, iba pár dôchodcov postávalo na námestí a deti z materskej škôlky išli kamsi, rúčka v rúčke, s pani učiteľkou.

Pokojné Polignano a Mare má malebné pobrežie.
Pokojné Polignano a Mare má malebné pobrežie. (zdroj: Ida Tittelová)

Monopoli

Pokračovali sme nazrieť do Monopoli. Má pekný starý prístav a opevnenie. Parkovisko je rovno v prístave. Bolo poloprázdne. Mimochodom, ak parkujete na bielych parkovacích miestach, tie sú zadarmo. Modré sú platené, treba pozrieť na parkovací automat, či len v týždni, alebo aj počas víkendu.

Starý prístav v Monopoli
Starý prístav v Monopoli (zdroj: Ida Tittelová)

Locorotondo

Hovorí sa, že má najkrajšie historické centrum v celej Apúlii. Neviem to zodpovedne posúdiť, ale vyzdobené bolo naozaj bohato. Niekto by možno povedal, že gýč, ale k tým úzkym dláždeným uličkám a talianskej náture sa to tak nejako hodí. Škoda, že sme tu boli cez deň. Musí byť paráda, keď všetko ešte aj svieti...

SkryťVypnúť reklamu
Akoby sa obyvatelia Locorotonda predbiehali, kto bude mať originálnejšiu výzdobu...
Akoby sa obyvatelia Locorotonda predbiehali, kto bude mať originálnejšiu výzdobu... (zdroj: Ida Tittelová)

Alberobello

trulli
trulli (zdroj: Ida Tittelová)

Cieľom nášho adventného výletu bolo Alberobello. Mesto plné trullov :-) Trullo je malý kamenný dom so strechou ako čiapka trpaslíka. Je postavený bez použitia malty, alebo iného spojiva. Trulli sú hlavným ťahákom Aberobella. Je ich tu okolo 1400. V niektorých sú obchodíky, reštaurácie, alebo bary. V iných sa celoročne býva. Na rohu jednej uličky je dokonca "trullo siamese", dvojitý domček, ku ktorému sa viaže historka o milostnom trojuholníku dvoch bratov a jednej dievčiny.

Trulli sa začali stavať niekedy v 14. storočí. Tento spôsob výstavby - z vápencového kameňa bez malty - bol vraj praktický na rýchlu demontáž, aby miestni nemuseli platiť dane španielskemu miestokráľovi v Neapole za trvalé obydlia.

SkryťVypnúť reklamu

Alberobello bolo v roku 1996 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

trulli v obytnej časti mesta
trulli v obytnej časti mesta (zdroj: Ida Tittelová)

V jednom takom trullovi sme boli ubytovaní. Múry má naozaj veľmi hrubé, aby uniesli ťarchu kamennej strechy a tak sa trochu ťažšie vykuruje. Ale aj tak je to príjemná skúsenosť.

Cez víkend tu boli vianočné trhy. V stánkoch sa predávali hlavne miestne syry, klobásy, víno, olivový olej a cestoviny. Na jedenie bola foccacia, obložené pečivo, aj smažené zemiaky. Na námestí mali dokonca malé umelé klzisko a miestni hudobníci robili večer program. Ľudí tu bolo neúrekom, v piatok ešte fajn, ale sobota a nedeľa bola fakt hustá. Po ceste do centra prúdili obrovské davy turistov.

SkryťVypnúť reklamu
vianočný trh
vianočný trh (zdroj: Ida Tittelová)
syry a ich ceny
syry a ich ceny (zdroj: Ida Tittelová)

Ešte o tých cestovinách ... kraľujú tu orecchiette, v preklade "ušká". Prakticky nič iné sme za tie tri dni ani nejedli. Orecchiete con le cime di rapa je ten najtradičnejší variant. Rapa je nám nie veľmi známa divoká kapusta, alebo taký zvláštny druh brokolice. Mali sme ich aj na spôsob carbonara, so syrovou omáčkou a aj s rajčinovou omáčkou a mäsovými guľkami. Balíček orecchiette kúpite za 2 - 2,50€.

orecchiette
orecchiette (zdroj: Ida Tittelová)

Alberobello je zaujímavé, malebné. Celé je prispôsobené turizmu, tak po prvom wau efekte možno príde trochu vytriezvenie. Veľa autenticity tu nenájdete. No výbornú kávu, skvelé jedlo a aj nové zážitky z tých milých trpasličích stavieb určite áno.

Obrázok blogu
(zdroj: Ida Tittelová)
Alberobello
Alberobello (zdroj: Ida Tittelová)

Matera

leží v regióne Basilicata, čoby kameňom dohodil (presnejšie asi 70km) od Alberobella. Tak sme si nemohli nechať ujsť príležitosť prezrieť si toto najstaršie mesto v Taliansku. Tá jeho prastará časť, dnes nazývaná Sassi di Matera (Kamene Matery), je vskutku krásna a tajomná, ale nebola vždy pýchou Talianska.

Matera
Matera (zdroj: Ida Tittelová)

Naopak, žili tu najchudobnejší obyvatelia regiónu. Domy, alebo skôr akési jaskyne tesali priamo do skál a o príbytok s otrasnými hygienickými podmienkami sa často delili so zvieratami. Jediným zdrojom vody bola studňa na námestí a šírili sa tu choroby ako mor a cholera. Od ostatnej časti mesta bola táto mimoriadne chudobná a špinavá časť oddelená múrom. Nebolo to v podstate tak dávno - v päťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy nariadil vtedajší premiér vysťahovanie všetkých 12 tisícov obyvateľov zo skál do domov na náprotivnom svahu. Opustené obydlia postupne zrekonštruovali a dnes si môžu návštevníci prezrieť, ako hrozne sa tu žilo.

Matera je zapísaná v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a priťahuje nielen turistov z celého sveta, ale aj filmárov. Mel Gibson tu natáčal Umučenie Krista, kulisu tvorilo napríklad v bondovke Nie je čas zomrieť, či vo filme Ben Hur.

V polovici decembra, keď sme tu boli, nebolo veľa turistov. Tuk-tuky, ktoré vás vyvezú až na vrch ku katedrále, postávali pri kraji a v reštauráciách si každý bez problémov našiel miesto. Počasie slnečné, asi 15 stupňov, takže za mňa ideálny čas na návštevu. Myslím, že si Matera žiada dlhší pobyt, než pár hodín. Aby som vycítila toho ducha doby, ktorý je ukrytý v kameňoch, krivolakých uličkách, či príkrych, šmykľavých schodoch a aby som ho vedela zachytiť do fotografií tak, ako si zaslúži.

olivový sad
olivový sad (zdroj: Ida Tittelová)

Už len záverom: Apúlia je zaujímavá časť Talianska a myslím, že ju môžem všetkým, čo radi cestujú, odporučiť. Je tam čo vidieť, a ak budem mať možnosť, rada sa tam vrátim. Emócie, vône a zvuky tých starých miest, dlhé tiene košatých olivovníkov, či reliéfy skalnatého pobrežia sú magnetom pre môj objektív :-)

Buon Natale, Puglia!

Ida Tittelová

Ida Tittelová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  115x

Fotím, teda som. Občasná tuláčka s fotoaparátom v ruke, s hlavou v oblakoch a nohami pevne na zemi. Večný hľadač. Zoznam autorových rubrík:  pri kvapke whiskytúlavé topánkySúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu