Vertikálne porasty na budovách spríjemňujú život

Zažili ste leto v Petržalke?  Potom vás určite zaujmú množnosti, ako sa dá problém prehrievania riešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Posledné leto nás potrápilo mimoriadne vysokými teplotami. V bratislavskej Petržalke boli teploty ešte o pár stupňov vyššie ako v ostatnej Bratislave. Rozhicované panelové steny sa v noci nestihli ochladiť a akumulované teplo tak ešte ráno ohrievalo vzduch. Pritom existujú jednoduché architektonické riešenia , ktoré sú overené rokmi. 

Dom na rohu Grosslingovej a Klemensovej ulice v Bratislave
Dom na rohu Grosslingovej a Klemensovej ulice v Bratislave 

 V letných mesiacoch sa v uliciach akumuluje teplo. Nie všade je veľa parkov. Nie každý znáša klimatizáciu. Jedným vo svete čoraz populárnejších riešení sú zelené fasády a vertikálne záhrady. Zeleň na fasáde obytného domu plní nielen estetickú úlohu, ale aj ekologickú funkciu. Priekopníkom zelených stien sa stal v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia francúzsky botanik Patrick Branc. Vo viac ako päťdesiatich metropolách v rôznych kútoch vytvoril vertikálne záhrady. Sú v Berlíne Madride, Paríži. Inšpiroval sa rastlinami, ktoré rastú na skalách a k svojmu životu takmer nepotrebujú pôdu. Zelená stena môže byť vytvorená zo sústavy panelov, roštov, košov, kvetináčov. Pre rôzne podnebie sú vhodné rastliny iného druhu. Kto navštívil Viedeň si mohol všimnúť, že princíp veritikálnej zelene vhodne využíva Boutiquehotel Stadhalle. Ide o dve budovy, jedna staršia, druhá novšia, ktoré sú prepojené zeleným dvorom. Novšiu postavili pred niekoľkými rokmi. Hotel je zaujímavý nielen tým, že využíva princíp vertikálnej zelene, ale najmä tým, že je hotelom s nulovou energetickou bilanciou. Väčšinu fasády pokrýva zeleň. Na streche rastie levanduľa. Aj tá má využitie. Hotel na streche chová osemdesiat tisíc včiel. Pestuje aj jahody, ktoré si môžete odtrhnúť priamo z okna hotelovej izby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Boutiquehotel Stadhalle Vien
Boutiquehotel Stadhalle Vien 

Hotel sa teší popularite medzi zákazníkmi, ktorí majú pozitívny vzťah k životnému prostrediu. Architektonická koncepcia vertikálnej zelene najprv narážala na „krútiace hlavy“ investorov. Dnes sú radi, že do projektu vložili peniaze.

Princípy vertikálnych zelených porastov sú známe na celom svete. Rastú ako huby po daždi. Kde tu, aj na Slovensku môžeme vidieť na fasádach budov popínavé rastliny. Pokrokom v kultúre bývania, ale aj využitia princípu vertikálnej záhrady, na fasáde obytného domu, bude obytný dom Treenium v bratislavskej štvrti Ružinov. Na jeho fasáde budú rásť stromy, kríky a iná zeleň posadená v špeciálne zavlažovaných kvetináčoch.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vy na to?

Igor Kňazovický

Igor Kňazovický

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Som obyčajný a nezávislý občan, ktorému nie je jedno čo sa v tejto Krajinke deje. Cítim sa byť závislý iba od svojej vlastnej vôle a rozumu. Aj preto sa vyjadrujem k tomu, o čom si myslím, že sa treba vyjadriť.Od roku 2012 som členom Asociácie európskych žurnalistov (AEJ) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu