Zelené fasády a strechy sú ekologickým filtrom

Architektúra zelených fasád ma zaujala nielen svojou krásou ale aj praktickosťou .V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim pozrieť na tento koncept z pohľadu ekológie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vertikálne záhrady, teda zelený porast na fasádach obytných domov, či administratívnych budov sú zázrakom moderného architektonického dizajnu. Kvety sa rastliny vypestované na stenách budov skrášľujú ulice veľkých miest a ekologickým filtrom. Najdôležitejšie je to, že pre ich vytvorenie netreba hľadať nové pozemky. Sú vhodné nielen pri nových budovách, ale aj pri rekonštrukcii tých starších.

Administratívna budova Consortio v meste Santiago de Chile je jednou z najekologickejších budov vo svete. Šetrí 48% energie. Pravdepodobne najznámejšou vertikálnou záhradou vo svete je Musée du Quai Branly. Architektovi Patrickovi Blancovi sa podarilo nájsť vhodnú kombináciu 15 tisícok rastlín 150 druhov. Obopínajú budovu od základov až po strechu. Vymyslel aj nie jednoduchý systém zavlažovania. Ďalším dielom francúzskeho architekta je vertikálna záhrada múzea Caixa Forum v Madride. Budovu postavili v roku 1899. Keď sa jej strecha rozsýpala a potrebovala rýchlu opravu, prišiel s nápadom zazeleniť ju. Je na nej až 150 tisíc rastlín 250 druhov. Vytvárajú obrázok vo forme kvetu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Consortio Santiago de Chile
Consortio Santiago de Chile 

Ďalším zaujímavým prípadom problematiky opotrebovania konštrukcií budov našla architektocniká kancelária Gregory Polleta and Sung Jang. Pri dekorácii fasád budov firmy Louis Vuitton). Tvary kríkov môžu záhradníci meniť „skúsenými“ nožnicami.

Desať mladých dizajnérov v amerického mesta Boston sa rozhodlo, že verejnosti dokážu, že na prvý pohľad stará a bezvýznamná tehlová budova, môže dostať novú podobu. Na špeciálnych úchytkách sú na fasáde štvorce trávy, ktoré vytvárajú veľkú mozaiku.

Vlnivé steny obchodu Ann Demeulemeester v Soule v Južnej Kórei sú zo zmesi textilu a zemitých horník, na ktorých mnoho rokov rastie tráva. Zeleným nielen len vonkajšok budovy, ale aj vnútrajšok.

SkryťVypnúť reklamu

Architekt Kazuyuki Ishihara vytvoril projekt z názvom Green Door (Zelené dvere). Je to „chyža“ obratsená rastlinou sedum a machom. Rastliny zachytávajú slnečné lúče a udržujú v budove chládok.

Green Door
Green Door 

V roku 1999 architekt Edouard François navrhol projekt obytného domu „Veža kvietok“ v Paríži. Dom ozdobil skrytými kvetináčmi, do ktorých posadil bambus. Tento nezvyčajný dizajn si architekt vybral preto, aby obytný komplex, ktorý je neďaleko parku, sa vlastne do neho organicky začlenil.

Tieto projekty sú inšpiráciou pre mnohých slovenských architektov, ale aj samosprávy na Slovensko. Podobné projektu môžu prispieť ku kvalite životného prostredia v slovenských mestách, nielen veľkých, ale aj tých menších. Prvou architektonickou kanceláriou, ktorá sa inšpirovala podobnými projektmi na svete boli architekti zo štúdia Cakov+partners v Bratislave.

Igor Kňazovický

Igor Kňazovický

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  98x

Som obyčajný a nezávislý občan, ktorému nie je jedno čo sa v tejto Krajinke deje. Cítim sa byť závislý iba od svojej vlastnej vôle a rozumu. Aj preto sa vyjadrujem k tomu, o čom si myslím, že sa treba vyjadriť.Od roku 2012 som členom Asociácie európskych žurnalistov (AEJ) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu