Boh ochraňuj slovenských pacientov !

Vláda prijala rozhodnutie o vytvorení jednej zdravotnej superpoisťovne.  Podľa medializovaných výstupov z Ministerstva zdravotníctva  je tento krok opatrením, aby sa zisk poisťovní dostal späť do zdravotníctva.  Podľa vyjadrenia vlády by k zlúčeniu malo dôjsť do konca roku 2013. Toto je veľmi zlá správa pre obyvateľov Slovenska. Zlúčením totiž nedôjde k vyriešeniu finančného podhodnotenia zdravotníctva ale práve naopak k zhoršeniu celkového stavu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Krok k zlúčeniu je výstrel naslepo a určite zdravotníctvu nepomôže. Povedzme si fakty. Na trhu sú tri poisťovne. Všeobecná zdravotná poisťovňa s podielom 66,1% poistencov , Dôvera s 26,6% poistencov a Union sa stará o 7,3% poistencov. Je jasné že štátna VšZP má nadpolovičnú väčšinu trhu. Ale práve táto poisťovňa od svojho vzniku má pravidelne problémy platbami zdravotným zariadeniam , čo sa každý rok prejavuje problémami s podpisom zmlúv. Podľa výročných správ VšZP pravidelne generuje stratu . V roku 2011 síce vykázala zisk ale iba vďaka zásahu Ministerstva zdravotníctva v apríli 2011, kedy podľa vtedajšieho ministra Uhliarika poisťovni hrozila pre nesolventnosť nútená správa . Strata deklarovaná vo výročných správach presahuje viac ako 300 miliónov eúr.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zaujímavé že súkromné poisťovne aj napriek zisku tieto problémy nemajú . Naviac napríklad Unionka nemá u svojich zmluvných partnerov stanovený bodový limit na zdravotnícke úkony. Prípadne prepláca také preventívne vyšetrenia a služby, ktoré štátna poisťovňa zaručene neplatí. Unionka problémy nemá. Jedinou problematickou poisťovňou na tomto trhu je práve štátna poisťovňa. Ona by mala spravovať systém. Aké naivné! Žeby organizácia, ktorá sa nevie efektívne postarať o 3,47 milióna vlastných poistencov to dobre zvládne pri databáze 5,26 mil. poistencov? Ten kto to tvrdí asi spadol z jahody. To je tak keď sa právnik montuje do ekonomiky ktorej evidentne nerozumie.

Skryť Vypnúť reklamu

Argumentom vlády pre tento krok je tvorba zisku súkromnými poisťovňami. Podľa zámeru sa tieto peniaze majú vrátiť späť do systému. Ale v zákone o zdravotných poisťovniach č. 581/2004 je v § 6 ods. 9 je zakotvená povinnosť poisťovne vytvoriť k dátumu ku ktorému sa tvorí účtovná závierka, technické rezervy a) na úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá nebola ku dňu účtovnej závierky uhradená, b) na úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá bola poskytnutá ku dňu účtovnej závierky, ale do tohto termínu nebol do zdravotnej poisťovne doručený účtovný doklad, a c) na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v zozname . Jednoducho povedané zisk poisťovne tvoria peniaze po zabezpečení celkovej zdravotnej starostlivosti svojim poistencom . To má logiku. Systém má svoje peniaze, správa sa efektívne a racionálne. Po zabezpečení dobrých služieb má poskytovateľ právo na odmenu - zisk. Aj holič po oholení má právo na odmenu.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz budem osobný . Som poistený v Unione. Zo VšZP som odišiel pre niekoľkými rokmi. Dodnes sa presviedčam že odchod zo štátnej inštitúcie bol správny. Komunikácia s "mojou" poisťovňou je na dobrej úrovni. Poisťovňa sa o mňa stará, ponúka preventívne programy, ktoré využívam. Dostávam aj ošetrenia ktoré bežne VšZP neponúka. Je to za tie isté peniaze. Môj lekár my potvrdil, že ani on nemá žiadny problém z platbou za svoj výkon. Ba naopak všetko prebieha, tak ako má, čo sa práve u štátnej poisťovne povedať nedá. Mňa ako klienta - pacienta zaujíma jedno aby som dostal najlepšiu starostlivosť a aby ju moja poisťovňa zaplatila. To či si svojou efektívnou prácou vygeneruje zisk je mi úplne jedno. Som rád že sa poisťovňa o mňa a mojich blízkych postará.

Skryť Vypnúť reklamu

Zlúčenie poisťovní zdravotníctvu nepomôže. Je isté, že zisk ktorý sa dnes vytvára hlavne v súkromných poisťovniach po ich zlúčení nebude. VšZP to jednoducho nedokáže. Lekári nebudú mať viac peňazí , sestričkám nepomôže tak isto pretože systém nebude mať viac peňazí. Celkový počet poistencov sa nemení. Zisk je len o efektívnom zabezpečení služieb a využití platieb. Zlúčenie postihne 1,7 milióna poistencov súkromných inštitúcií lebo prídu o služby ktoré fungujú a sú zdravotníckym zariadeniam pravidelne platené. Tragédiou systému bude to, že jedna monopolná poisťovňa bude kontrolovať všetkým ceny, výkony či náročnosť zdravotníckej starostlivosti . Nič ju nebude nútiť k zlepšovaniu služieb . Poistenec totiž nemôže uhnúť. Vlastne ani lekár a nakoniec na to doplatia aj oni. Nebudú poisťovne , nebude zisk, nebudú platby. Vláde sa však nedá uprieť spôsob prezentácie svojho zámeru. Súkromné poisťovne sú zlé. Treba ich potrestať. A je úplné jedno koľko to bude stáť a ako to vlastne dopadne .

Neoficiálna verzia hovorí o dohode medzi vládou a "Gorilami" . Podľa tejto konšpiračnej teórie je proces naplánovaný v súčinnosti s Pentou. Tá si uplatní pri transakcii nehorázny zisk. Je to ekonomický nezmysel . Nepoznám podnikateľa , ktorý by si z vlastnej vôle rozbil fungujúci reťazec vo výnosnom segmente tak, že finančný tok bude ovplyvňovať subjekt mimo reťazca. Penta totiž vlastni poisťovňu , sieť nemocníc ale aj sieť lekárni . Model funguje dobre . Po zjednotení poisťovní bude ceny a platby určovať štátna monopolná poisťovňa. Ja by som si takúto systémovú chybu nedal dobrovoľne do podnikania zaviesť.

Zo zámeru slovenskej vlády mám veľmi zlý pocit. Škrie ma že občania naleteli socialistickým demagógom na krásne klamstvá o potrebnosti zlúčenia. V tomto regióne je dosť "neinformovaných" ľudí , ktorí predsedovi vlády za tento čin aj zatlieskajú. Veď ON tým zlým kapitalistom zakrúti krkom . ON sa bije za nás, za ľudí. Nie! Socialistom totiž nikdy nešlo a nejde o ľudí. Ide im o to aby ľudia boli závislí na štáte a štát kontroloval ich život . Experiment pod názvom socializmu sme v tu už mali. Nedopadol dobre . Ďakujem neprosím!

Igor Kňazovický

Igor Kňazovický

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný a nezávislý občan, ktorému nie je jedno čo sa v tejto Krajinke deje. Cítim sa byť závislý iba od svojej vlastnej vôle a rozumu. Aj preto sa vyjadrujem k tomu, o čom si myslím, že sa treba vyjadriť.Od roku 2012 som členom Asociácie európskych žurnalistov (AEJ) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu