Zvoľme si svojho poslanca!

„Kašlem ja na voľby . Je to len panské huncútstvo",  povedala mi do telefónu jedna známa, keď som reč zvrtol na blížiace sa voľby. „Pravdepodobne ani nepôjdem voliť , veď pre nás obyčajných ľudí sa aj tak  z a s e  nič nezmení." dodala.  Chvíľu sme sa ešte rozprávali o tom, či parlamentné voľby má zmysel naozaj ignorovať a potom sme sa rozlúčili.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Chápem postoje pani, ktorá zažila aj predchádzajúci režim, prežila v tomto štáte všeličo a - „politika, to panské huncútstvo" - ju ani nezaujíma. Rozumiem nechuť a odpor voči vysokej politike u tých, ktorým z posledných, predposledných i dávnejších predvolebných sľubov zostalo iba „do pjekných rečí zapakuvané ništ".
Viem ešte aj pochopiť úplne mladých ľudí, pretože aj tak väčšina z nich rozmýšľa ako to „tu zabaliť" a na dlhší čas ísť do sveta na skusy a samozrejme zárobky. Nechápem však ľudí vo veku, keď majú školopovinné deti, splácajú hypotéku , starajú sa o to, aby zabezpečili rodinu. Taký občan nesie na svojich pleciach zodpovednosť za seba, svojich blízkych a ich budúcnosť. Navyše ak členom rodiny je niekto so zdravotným alebo telesným postihnutím...
Voľby sú vyjadrením nášho postoja ku krajine a systému, v ktorom žijeme. Ak je systém viac- menej dokonalý (ale ktorý spoločenský systém na svete je vôbec dokonalý, všakže?) a potrebuje iba malé kozmetické korektúry, nezúčastniť sa volieb je istým spôsobom ospravedlniteľné.
Lenže v takej krajine, kde je systém pod vplyvom nekontrolovateľných záujmových skupín, kde vládne korupcia , klamstvo, nevraživosť a egoizmus, je neúčasť na voľbách chybou, ktorá sa rýchlo vypomstí. Tou pomstou je ďalšie rozkrádanie štátu, ešte väčšie provízie gaunerom , ešte menší vplyv obyčajných ľudí na správe vecí verejných. Táto pomsta má sladkú chuť v ústach práve tých, ktorí nami manipulujú a poťahujú nitkamy ekonomiky a politiky. Horkú chuť má v ústach tých, ktorým morálka, dodržiavanie zákona a solidarita je ešte stále hlavným životným krédom.
Ak sa vykašleme na voľby, tak sa paradoxne k moci dostanú znova tí istí „prefláknutí" politici, ktorí za ten morálny, právny a ekonomický marazmus vlastne môžu. Oni totiž majú svoje klany verných, dobre organizovaných a poslušných nohsledov.
Keď sa väčšina z nás vykašle na na voľby práve týmto „prefláknutým" politikom zabezpečí vysoké percentá odovzdaných hlasov.
A potom sa otvorenými ústami a vyvalenými očami divíme, že náš život v tejto krajinke diriguje úzka skupinka vyvolených a neodvolateľných „papalášov. To čo sme pred 23 rokmi na námestiach kľučmi "vyzvonili" na smetisko dejín, sa potichučky zadnými vrátkami vkráda späť. 
Práve kvôli tomuto je dôležité ísť voliť. Je dôležité vyjadriť svoj postoj ku všetkým ponúkaným sľubom. Je dôležité vybrať si svojho poslanca, vyžadovať od neho jasné zdôvodnenie - prečo by sme ho mali voliť. Musíme ho verejne „preklepať", čo chce v parlamente robiť, lebo bude zastupovať naše záujmy a potreby. Je nutné priebežne kontrolovať, čo ten „môj" poslanec robí, ako plní sľuby. Lebo aj poslanec je iba obyčajný človek. 
Najlepším liekom na panské huncútstvo je ísť do volebných miestností v čo najväčšom možnom množstve a zvolením slušných, obyčajných ľudí , touto symbolickou trstenicou vyhnať „prefláknutých" politikov - novodobých papalášov, z parlamentu.


Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to, či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

Igor Kňazovický

Igor Kňazovický

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Som obyčajný a nezávislý občan, ktorému nie je jedno čo sa v tejto Krajinke deje. Cítim sa byť závislý iba od svojej vlastnej vôle a rozumu. Aj preto sa vyjadrujem k tomu, o čom si myslím, že sa treba vyjadriť.Od roku 2012 som členom Asociácie európskych žurnalistov (AEJ) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu