
Kultúrny dom tvorí neodmysliteľnú súčasť Námestia Osloboditeľov v Poltári. Bol postavený v minulom storočí, ako kultúrne centrum rozvíjajúceho sa mesta. Ako postupoval čas, menil sa aj tento kultúrny stánok. Bohužiaľ, nie práve v pozitívnom zmysle. Začal chátrať. Od svojho postavenia neprešiel kultúrny dom žiadnou významnejšiou rekonštrukciou, alebo premenou, nehovoriac o tom, že bol dlhé roky domovom jediného kina v Poltári, ktoré dnes už nefunguje.
Na Slovensku existuje množstvo miest, ktoré sa rozhodli svoje kultúrne stánky zrekonštruovať. Dnes stoja v centrách týchto miest a obcí nové, multifunkčné budovy, namiesto starých schátralých objektov, ktorých prevádzkovanie bolo finančne veľmi nákladné. Mnohí sa však môžu pozastaviť a povedať si, že takáto rekonštrukcia kultúrneho domu musí byť určite veľmi drahá. Má na to mesto dostatok financií? Aj na túto otázku sa dá nájsť rozumná odpoveď..
EUROFONDY ako Riešenie
V novom Európskom rozpočte na roky 2014 – 2020 je pre Slovensko vyčlenených 14 miliard €. Čo nie je určite malá suma. Na Slovensku je však verejne známe, že nedokážem vyčerpať financie z Európskych prostriedkov ani len na polovicu. Čiže, nemusíme sa báť, že by nám práve naše peniaze na rekonštrukciu „kulturáku“ niekto ukradol z pred nosa. V období platnosti minulého rozpočtu, u nás využilo zdroje z Európskych fondov na rekonštrukciu kultúrnych domov viac ako 200 obcí. Zvyčajne s nenávratným príspevkom až do výšky 70% Toto by sme určite potrebovali aj my v Poltári. Všetko je len otázkou správne napísaného projektu.
Kultúrny dom by mal slúžiť ako centrum, kde môžeme prezentovať svoju kultúru, zvyky a tradície nie len domácim, ale aj zahraničným hosťom. Príkladom je Poltárske ochotnícke divadlo, ktoré priestory kultúrneho domu pravidelne využíva. Ďalej by mal byť kultúrnym centrom pre domácich obyvateľov, čo sa týka usporiadania hudobných podujatí, výstav, spoločenských akcií, alebo kina, ktoré by mohlo znovu fungovať v novom šate, s novými premietacími technológiami.