Boj s dezinformáciami nie je na námestiach

Ak uzamkneme pravdu za predplatné, tak sa chudobní ľudia k nej nedostanú. Potom im ostáva len odpad z dezinfo kanálov.

Boj s dezinformáciami nie je na námestiach
ilustracny obrazok protestu generovany s AI (Zdroj: Igor Mino pomocou AI)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

My, ktorí čítame tieto stránky, si predstavujem, že sme zmýšľajúci na tom pravom spektre politickej scény. Fico už niekoľko volebných období vládne, ale nikdy to nebolo tak ako teraz, že sa k slovu dostávajú plochozemci, konšpirátori, ľudia čo zabíjajú kultúru, zbabelo utekajú po zrážke so semaforom, rusofili a kadekto. Všetcí títo získali podporu u ľudí, ktorí by sa dali označiť za "dezoláti".

Teraz sme opäť svedkami ďalších protestov proti Ficovej vláde. Posledný piatok to bolo približne 140.000 zúčastnených na celom Slovensku. Je to málo či veľa? Pozrel som si výsledky volieb NR SR z roku 2023 a zaujímali ma celkové počty hlasov. Zaujímavé sú tri čísla. Prvým je počet všetkých oprávnených voličov, to bolo 4.388.872. Druhým číslom je počet zúčastnených voličov a to bolo 3.007.123. Tretím číslom je koľko hlasov dostali spolu SMER+HLAS+SNS = 681.017 + 436.415 + 166.995 = 1.284.427, čo percentuálne voči všetkým voličom zodpovedá 29.26% čo je trošku viac ako štvrtina a menej ako tretina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takéto kreovanie vlády v konečnom dôsledku nezohľadňuje názor väčšiny. Hoci na prvý pohľad to vyzerá ako demokracia, nie je to demokracia ani zastupiteľská, lebo vo vláde alebo na ministerstvách nie sú ľudia zo všetkých strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Ak by sme si ale mali predstaviť, že by tu mala byť priama demokracia, a o každom hlasovaní by mali rozhodovať všetci obyvatelia, tak pri tom ako dopadajú voľby si ani nechcem predstaviť aké zákony by prechádzali.

Z môjho pohľadu by som zaškatuľkoval 4 druhy voličov:

  1. Skalný voliči jednej strany

  2. Voliči, ktorý po rokoch menia stranu ale stále vo svojom spektre

  3. Nevolia z presvedčenia ale kedy akú majú náladu, sú ovplyvniteľní a veria populistom = označme ich ako dezoláti

  4. Nechodia voliť

S kategóriami [1], [2] a [4] nespravíme nič, ale to čo posledné voľby ovplyvnilo je práve tá kategória [3]. Ich všeobecný profil si predstavujem tak, že sú to ľudia, ktorý čerpajú informácie z webov, ktoré sú zadarmo. Väčšina z nich je na tom finančne horšie, častokrát môžno aj nezamestnaný, alebo zle zamestnaný. V živote sa im nedarilo alebo pociťujú krivdu a hľadajú na koho by to zvalili. Ešte si predstavujem, že nejaká malá podskupina sú tu aj anti-systémoví ľudia, ktorí by boli proti aj keby bola akákoľvek vláda, to ale môžeme zanedbať. Z môjho subjektívneho pozorovania vývinu situácie vnímam, že takáto polarizácia začala asi od udalosti keď boli zavraždený Janko a Martina.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú títo ľudia takto ovplyvniteľní, skúsil som si predstaviť, odkiaľ tieto informácie majú. Prezrel som si niekoľko konšpiračných, rusofilných a dezinformačných webov, podkastov a skupín na sociálnych sieťach. Na prvý pohľad som bol celkom aj pobavený, ako dokážu o tej iste jednej udalosti napísať článok, aby vyznel inak. Ale spozoroval som jeden spoločný atribút a tým je, že všetky tieto dez-informácie boli dostupné zadarmo, nebol tam žiadny pay-wall.

Chceme a vynakladáme úsilie, aby si ľudia overovali fakty, ale nakoniec narazia na bariéru, že sa k pravdivým informáciám nedostanú. Všetky denníky počnúc SME, Denník N, Aktuality a podobné vyžadujú predplatné, ktoré si nemôže práve tato skupina ľudí dovoliť a preto to ani nečítajú.

SkryťVypnúť reklamu

Viem, že redaktori potrebujú z niečoho žiť, ich práca je chvályhodná a zaslúžia si za to mať aj zaplatené. Preto som rozmýšľal, ako docieliť to, aby redaktori mali zaplatené ale obsah bol verejne dostupný. Nemám dostupné žiadne štatistické, marketingové alebo iné čísla preto možno moje návrhy budu scestné ale tu je niekoľko na zamyslenie:

Nápad číslo 1: Redakcia si určí minimálny limit predplatiteľov, ak bude naplnený tak v ten mesiac budu články dostupné pre všetkých, aj pre nepredplatiteľov. Ide o spoločný boj, na ktorý aj tak najviac doplácame my.

Nápad číslo 2: Zriadiť fond pre "Boj proti dezinformáciam" kde by sme mohli ako platiaci čitatelia prispievať navyše. A potom úlohou portálu by bolo ponúknuť čitateľovi, ktorý nemá predplatné, že mu ho poskytne pre neho zadarmo ale bude jeho členské na ten mesiac uhradené z fondu. Neviem či je technicky možné rozlíšiť, ponúkať to najviac ľuďom, ktorý navštevujú dezinformačné weby.

SkryťVypnúť reklamu

Nápad číslo 3: Umožniť prijímať mikro-platby, teda nejaká maličká čiastka na odomknutie len na jeden deň, namiesto kupovania mesačného predplatného. Viem, že s tým asi len narastie administratíva, zisk bude minimálny pre redakciu, ale je to boj, ktorý nesmieme prehrať.

Čo si myslíte o tom vy? Napíšte mi do komentára, ďakujem.

Igor Miňo

Igor Miňo

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Som programátor, manžel a otec. Pochádzam z východného Slovenska, ktorý študoval a žil 9 rokov v Bratislave, potom 5 rokov v Košiciach a aktuálne už s rodinkou v Michalovciach. Vo voľnom čase sa venujem cyklistike, turistike, čítaniu kníh posledné roky, som kresťan a zastávam pravicové/liberálne hodnoty, uprednostňujem podnikanie pred zamestnaním, kapitalizmus pred komunizmom, západ pred východom :) a rád by som prispel v boji proti dezinformáciám. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu