Ako som volil poštou

Odhaduje sa, že v zahraničí žije až 400 tisíc občanov SR s volebným právom. Toto je príbeh o tom, ako som sa ho v roku 2010 rozhodol využiť. A nebolo to vôbec komplikované...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Vodiť sa dá naozaj kdekoľvek.
Vodiť sa dá naozaj kdekoľvek. (zdroj: Igor Polakovič)

Písal sa rok 2010. Po dvoch rokoch strávených na Novom Zélande sme sa s priateľkou (teraz už manželkou) vracali na Slovensko. Aj keď nám u "protinožcov" bolo sveta žiť, predsa len, doma je doma...

Spiatočnú cestu sme pojali pomerne dobrodružne - cez pacifické ostrovy, Austráliu, veľkú časť Ázie, Rusko a Ukrajinu sme sa rok presúvali tam, odkiaľ sme odišli aj kvôli novým výzvam, ktoré nám systém na Slovensku neumožňoval.

Niekde v Laose nám prišiel stručný email od známeho "Ahojte, vy ste stále v tom zahraničí? Viete o tom, že sa dá voliť aj odtiaľ? Ak nám, tu doma, chcete pomôcť zbaviť sa toho bordelu v ktorom 4 roky žijeme, pozrite si túto stránku a VOĽTE!". Linka ma nasmerovala na web Ministerstva vnútra a informáciu o Voľbe poštou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osobne patrím k tým, čo žiadne voľby ešte nevynechali. A tak sme s nádejou, že zmeníme miesto kam sa vraciame, poslušne vytlačili formulár na registráciu na voľbu poštou, vypísali ho za zaslali na miestny úrad. Keďže sme boli v pohybe, komplikáciu predstavovalo miesto, kam nám mali neskôr volebné lístky doručiť. Odhadli sme to nakoniec na Čínu a lístky sme si dali poslať na adresu kamaráta žijúceho v Pekingu. Hotel alebo dokonca aj ambasáda by asi tiež poslúžili rovnako dobre.

O mesiac a pol už naše vyplnené volebné lístky smerovali na Slovensko. Keďže sme ich odosielali z Číny, ešte sme si zavtipkovali, či sa náš hlas po ceste náhodou nezmení na hlas pre KSS :-) Všetko nakoniec dopadlo dobre, lístky včas dorazili a o pár mesiacov aj my.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes, som to ja, kto cez email, Twitter a Facebook otravuje svojich známych žijúcich v zahraničí, aby sa na voľbu poštou zaregistrovali. Dokonca som sa s kamarátom rozhodol spraviť jednoduchú stránku, ktorá sa dá ľahko medzi pospolitý ľud šíriť. Sám už totiž viem, že voliť zo zahraničia sa naozaj dá a to dokonca aj za zložitejších podmienok, v ktorých sme sa počas cesty nachádzali my.

Určite, šlo by to aj oveľa jednoduchšie. Voľba poštou by mala byť čím skôr nahradená "voľbou elektronickou poštou". No dnes musíme variť z toho, čo máme - a úprimne, ten súčasný systém nie je zas až taký hrozný.

Ako teda voliť?

SkryťVypnúť reklamu
  1. Do 20.1. sa zaregistrujte na voľbu poštou. Ak máte trvalý pobyt v SR tak sa registrujete na svojom miestnom či obecnom úrade. Ak máte TP v zahraničí tak na MÚ Petržalka. Registrovať sa dokonca dá aj emailom!

  2. Keď k vám dorazia volebné lístky, tak si čím skôr vyberte stranu, ktorej dáte hlas a zakrúžkujte max. 5 kandidátov, ktorým chcete dať preferenčný hlas.

  3. Vložte hlasovací lístok do priloženej obálky a odošlite ho na adresu vytlačenú na obálke.

Podrobnejšie informácie aj so vzorom tlačív nájdete na www.volbapostou.sk

Niekoľko praktických rád

  • Ak dnes viete, že budete počas volieb iba krátkodobo mimo SR, nič vám nebráni zaregistrovať sa na voľbu poštou a poslať si lístky niekomu za hranice. Samozrejme sa k ním minimálne týždeň pred voľbami musíte dostať aby ste stihli termín 9. 3. 2012. Zákon určuje, že adresa doručenia lístkov musí byť mimo územia SR a lístky musia na miestny či obecný úrad doraziť najneskôr deň pred voľbami.

  • Ak máte trvalý pobyt mimo SR tak sa registrujete na Miestnom úrade Petržalka. Ten prijíma žiadosti o registráciu aj e-mailom. Žiadosť však musí byť oskenovaná a podpísaná.

  • Ak máte trvalý pobyt na Slovensku tak väčšina miestnych a obecných úradov tiež prijíma žiadosti emailom. V zásade platí, že ak má úrad internet a emailovú adresu, tak žiadosť príjmu. No pre istotu sa ich na to telefonicky alebo mailom opýtajte.

Je vôbec koho voliť?

Veľa mojich známych mi povedalo, že sa im registrovať nechce, lebo aj tak nevedia koho voliť. Našťastie takmer všetkých som presvedčil, že zaregistrovať sa síce musia teraz ale rozhodnutie koho voliť si môžu nechať až na február.

Šťastnú voľbu!

Igor Polakovič

Igor Polakovič

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Tak trochu cestovateľ, fotograf, milovník cudzích kultúr, dobrovoľník či aktivista... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu