Nové riešenie situácie na Luníku IX

Tento blog začnem priznaním. Som vášnivý diskutér na internete. So záujmom sledujem aj debaty na riešenie rómskej problematiky, a to predovšetkým svoju "srdcovku" neslávne známe sídlisko Luník IX. Niekedy je pre mňa dosť zábavné čítať demagogické výlevy ľudí, ktorí vidia naše najväčšie rómske sídlisko akurát tak možno z auta keď idú po Triede KVP ... tomuto fenoménu sa venujem nielen pri výkone svojho mandátu mestského poslanca v Košiciach, ale aj ako zamestnanec Bytového podniku mesta Košice - správcu mestským bytov na tomto sídlisku. Stále získavam nové a nové skúsenosti priamo v teréne pri každodennom kontakte s obyvateľmi tejto mestskej časti. Časom  som zistil, že na všetko je potrebný čas - jednoducho musí vyzrieť doba. Ale najdôležitejšie je si dávať reálne a čiastkové ciele po racionálnom uvážení za pomoci verejnej mienky a občanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Ako miestny poslanec v Ťahanovciach som si takto určil ciele, za ktorými som aj išiel ... medzi nimi bolo:
- vypratanie a likvidácia nelegálnej osady v Sade mládeže - za Metrom, čo sa nakoniec za výdatnej pomoci Mesta Košice, mestskej polície podarilo.
- vypratanie odpadu v časti "Majetkár" - privádzač do Košíc z Prešova, čo sa taktiež pohlo dopredu tiež s pomocou kompretentných inštitúcií a tiež aj snahe rómskych rodín, ktoré si nechali dohovoriť.

Jednoducho prišiel čas, vyzrela doba, keď som s podporou Mesta Košice pritvrdil a výsledok sa dostavil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz prejdem na tému Luníka IX., ktorý som si zaumienil riešiť ako zamestnanec BPMK aj ako mestský poslanec.
V prvom rade je najdôležitejším cieľom vypratanie smetiska za Hrebendovou ulicou, ktoré si vyprodukovali miestni obyvatelia sami. Dostávam mnoho podnetov, prečo tam pracuje iba do 10 aktivačných pracovníkov. Títo chlapi to vypratávajú vrámci aktivačnej činnosti, ale žiaľ najväčšia časť práceschopných mužov je vyradená kvôli lajdáckosti z evidencie úradu práce, teda nemôžu byť zaradení do programu. Donútiť niekoho pracovať proti jeho vôli nemôžeme - bolo by to protiústavné. Napriek tomu tých zopár chlapov denne ručne naloží aspoň jeden kontajner odpadu. Musím podotknúť, že nie je možné nad týmto problémom zatvárať oči a neriešiť ho, nakoľko namnožené (resp. už možno povedať aj premnožené) škodce, ložiská hmyzu, baktérií a vírusov, musia byť zlikvidované, keďže sa môžu stať zdrojom nákazy nielen pre miestnych ľudí, ale vlastne aj všetkých Košičanov. Je teda nevyhnutné, že vec sa postupne rieši ...

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší cieľ je bývanie, čo je omnoho náročnejšia problematika a verejná mienka, masírovaná populitami je namierená negatívne k čomukoľvek, čo sa robí v prospech obyvateľov tohto sídliska. Som na Luníku IX skoro každý deň a vidím, že mnoho mestských bytov, ktoré spravuje Bytový podnik mesta Košice, neustále devastuje veľká časť nájomcov a užívateľov. Môžete byty aj mrežovať. Nepomôže to. Vyhovárajú sa, že to nie oni, ale feťáci. Narkomanov je tam vyše hlavy, samozrejme snažím sa im "dohovárať". Prekvapením pre mňa je, že už aj samotné rodiny sa o týchto fetujúcich mládencov nezaujímajú - doslova sa od nich dištancujú - aj keď naopak v iných prípadoch svoje deti vehementne obhajujú.
Výsledkom ničenia bytov je, že na základe rozhodnutia statika a príslušných úradov budeme musieť zbúrať ďalšie dva bytové domy a to na Hrebendovej ulici č.22-24 a neskôr aj Hrebendovej 34 -36. Nastáva otázka, ktorá asi netrápi žiadneho krikľúňa a to - kam pôjdu títo ľudia ??? ... Z právneho hľadiska je vec jasná. Sú to neplatiči, bývajúci bez bez platnej nájomnej zmluvy, teda neexistuje právny titul, na základe ktorého majú právo byty užívať a teda aj dostať náhradné bývanie. Lenže reálne tieto rodiny s deťmi nemajú kde isť. Výsledkom je vznik a budovanie novej nelegálnej osady pri Myslavskom potoku, v lese za sídliskom ale aj v iných mestských častiach.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý piatok som sa zúčastnil na rokovaní vedenia Mesta Košice so splnomocnencom vlády SR pánom Pollákom. Navštívili sme spoločne aj Luník IX. Došli sme k záveru, že základným problémom, je najmä zamestnávanie Rómov (vlastne skôr nezamestnanosť). Vytvorí sa síce niekoľko pracovných miest za podpory programov a fondov z EÚ, ale to je žalostne málo. Aj na tieto pracovné miesta je však potrebné príslušné vzdelanie a kvalifikácia, čo je v tomto prostredí skoro nereálne. Ďalej je to práve situácia po poslednej búračke bloku na Hrebendovej ulici. Pritom hlas obyvateľov mesta a okolia je jednoznačný - a kto sa postaral o nás a naše deti ? Ak si niekto myslí, že sa ma osobne nedotýkahú názory verejnosti a kritické vnímanie situácie týchto ľudí a názory obyvateľov Luníka IX., tak sa mýli. Som zástancom toho, aby sa našlo uplatnenie tejto skupiny v spoločnosti, nie iba jej bezduché podporovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Každý jeden z nás sa musí rovnako zamyslieť - všetci sme ľudia a občania Slovenskej repbuliky a práve my by sme sa mali snažiť nájsť uplatnenie pre týchto našich spoluobčanov. Splnomocnenec Pollák navrhuje pomoc v tom, že ak by priamo na sídlisku boli k dispozícii pozemky, tak z programov EÚ pre riešenie rómskej problematiky by bola možnosť čerpania financií pre výstavbu nízkoštandardného bývania pre prispôsobivých obyvateľov s tým, že na výstavbe by sa podieľali svojou vlastnou prácou. Financie nebudú čerpané z verejných zdrojov mesta ani pri realizácii samotného projektu. Budem rád, ak sa na túto tému rozprúdi verejná diskusia a ak čo najviac z Vás prispeje nejakým dobrým nápadom. Myslím, že to môže byť dobrá cesta a budem ju podporovať aj ako mestský poslanec.

Miloš Ihnát

Miloš Ihnát

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

poslanec mestského zastupiteľstva v Košiciach a poslanec miestneho zastupiteľstva MČ Košice - Sídlisko Ťahanovce, web : www.milosihnat.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu