Veľká noc na Kréte

Pre Grékov je Veľká noc najvýznamnejším sviatkom v roku. Ich viera mi pripadá okázalá a veľkolepá, v tomto mi možno trochu pripomínajú našich cigánov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
stánok s vyšívaným obrazom znázorňujúcim Krista v hrobe
stánok s vyšívaným obrazom znázorňujúcim Krista v hrobe (zdroj: Betka)

 Zašla som na Zelený štvrtok do miestneho ortodoxného kostola v Ammoudare. Pre spresnenie Ammoudara je mestská časť Heraklionu tiahnuca sa na západ od hlavného mesta. Tam sme so spolužiačkou Martinou ubytované v apartmáne u Matiny na celé tri mesiace nášho pobytu. 

Do kostola ma zviezla Matina cestou do práce. Hneď pri vchode do kostola ma prekvapilo ako je tam málo ľudí. Myslela som si totiž, že celý Svätý týždeň ako ho volajú Gréci majú vo veľkej úcte a v hojnom počte sa zúčastňujú bohoslužieb. No postupne sa kostol zapĺňal. Vtedy mi došlo, že asi v ich cirkvi nebudú také striktné pravidlá ako v tej našej a ľudia môžu do kostola prichádzať postupne ako im práve príde vhod. Do dvoch hodín bol kostol preplnený a ľudia stáli všade naokolo. Interiéry ich kostolov sú krásne vyzdobené maľovanými ikonami aj po stenách všade visia mnohé ikony. Vpredu stojí kňaz väčšinu času obrátený chrbtom k ľudu, po stranách sú dve menšie stanovištia, kde stáli dvaja speváci na jednej a dvaja na druhej strane a spievali obradné piesne počas celej omše. Pred oltárom bola na stojane položená ikona zobrazujúca poslednú večeru Krista a ľudia sa jej chodili klaňať a na znak úcty ju pobozkali. Počas slávnosti zberal jeden chlapík klasicky peniaze do košíčka a v druhej ruke mal krásnu karafu, z ktorej lial dospelým na ruky a deťom na hlavy prenikavo sladko voňajúcu vodu. Ľudia si tou vodou potierali tvár. Neskôr mi Matina vysvetlila, že je to svätená voda zmiešaná s extraktom z ruží a ľudia veria, že im pomôže udržať si pevné zdravie. Na konci omše kňaz podával Eucharistiu, lyžičku vína priamo do úst veriacich. Keďže som deformovaná štúdiom medicíny a hneď som si predstavila všetky možné choroby, ktoré by som mohla získať, radšej som sa vína dobrovoľne vzdala a vzala som si len chlieb. Ten bol vo veľkých košoch hneď vedľa kňaza. Používajú normálny veľký chlieb pokrájaný na menšie kúsky, my máme narozdiel od nich oblátku. Veriaci si brali aj po troch kúskoch chleba, jedli ho a rozprávali sa medzi sebou. V podstate sa dosť hlasno bavili aj počas celej omše, predsa len dve hodiny je pre tak hlučný a ukecaný národ asi dosť dlhá doba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Včera bol Veľký piatok, spomienka na Kristovu smrť na kríži. S Martinkou sme sa šli prejsť ku kostolu, kde bol už pripravený a ozdobený Kristov hrob. Pred oltárom stál drevený vyrezávaný stánok so strieškou, celý ozdobený krásnymi kvetmi a na ňom bol položený vyšívaný obraz Krista ležiaceho v hrobe. Vedľa bola ešte jedna kniha, ale neviem presne čo to bolo za knihu, možno evanjelium. Ľudia sa chodili tam chodili klaňať a bozkávať obraz aj knihu. Malé deti ešte podliezali popod stánok. Za stánkom bol kríž, tiež pekne ozdobený a pod krížom na jednej strane ikona Márie a z druhej strany sv.Ján. Niektorí bozkávali aj kríž. V zadnej časti kostola si mohli ľudia kúpiť sviečky a zapichnúť ich do špeciálnej nádobky k ostatným horiacim sviečkam.

SkryťVypnúť reklamu

Večer nás pozvala naša Matina na večeru spolu s jej priateľom Zachariasom a ešte jedným jeho kamošom Emanuelom. Zaujímavé je, že Gréci držia prísny pôst, na Veľký piatok, nesmú jesť mäso, ale ani mlieko, vajíčka a žiadne mliečny výrobky. Pôst však trvá len do západu slnka a práve potom všetci vyrážajú do ulíc a zaplnia všetky taverny v meste. Je to špeciálny deň kedy spoločne s priateľmi jedia ryby a dary mora. Aj keď podľa Matiny správne by mal pôst trvať až do polnoci, tak ako to máme vo zvyku my, ale Kréťania si to prispôsobili po svojom. Naša taverna bola hneď vedľa malého kostolíka preplneného ľuďmi, ktorí spievali a klaňali sa stánku s hrobom. Lepšiu atmosféru sme si ani nemohli priať.

SkryťVypnúť reklamu

Naši hostitelia nám vysvetlili, že u nich sa objednáva jedlo tak, že si v jedálnom lístku označia všetko čo chcú, a to sa prinesie na stôl. Nerobia sa jednotlivé porcie pre každého, ale jedlo sa položí do stredu stola a každý si berie na svoj tanier to, na čo má chuť. Keď sa to minie, objedná sa ďalšie. My s Martinou ako pravé Čechoslovenky sme nedôverčivo zazerali na všetky tie morské príšery, ktoré pred nami ležali. Kalamáry, chobotnice, sépie v inkouste....Ochutnali sme všetko a ostali sme nadšené. Ja som žiaľ zo všetkého zjedla len kúsok, keďže som držala pôst až do polnoci. Veľká smola, ale aspoň bol môj pôst ešte o to viac intenzívnejší :-).

SkryťVypnúť reklamu

O desiatej začali procesie. Z každého kostola sa vybrali sprievody rôznymi smermi. Na čele kríž, lampáše, kadidlo s rolničkami, za nimi ozdobený stánok znázorňujúci hrob Krista, v sprievode kráčali veriaci so zapálenými sviečkami a spievajúci veľkonočné piesne. Z balkónov sypali ľudia na stánok lupienky ruží všade tam, kde procesia prechádzala. Asi za pol hodiny sa vrátili do kostola a pred vchodom pozdvihli stánok do výšky a všetci ľudia vchádzali do kostola popod neho.

My sme sa z našej krásnej taverny ohúrené celou atmosférou vybrali do štýlovej kaviarničky, kde sme s Martinou ochutnali typický grécky horský čaj a Martina so žiariacimi očami zjedla všetko sladké, čo sa objednalo. Ja som zase ochutnala len máličko. Najlepší bol grécky syr (asi to bola féta), obalený a zapečený v tenkom ceste a poliaty výborným medom. Úžasné!!!

Mesto bolo stále plné ľudí a my sme sa unavené, ale spokojné vracali spolu s našou Matinou domov, do Ammoudary.

Alžbeta Iľašová

Alžbeta Iľašová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka šiesteho ročníka 1.lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, telom aj dušou hrdá východniarka - spišiačka, momentálne sa nachádzajúca v Heraklione, v hlavnom meste Kréty. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu