Paradigma

Mnohí myslia v paradigmách. Paradigma je spôsob myslenia, definovaný vašimi skúsenosťami a neschopnosti ísť mimo túto oblasť. Dám vám pár príkladov:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keby som písal pred sto rokmi, že vás chcem naučiť lietať, tak by ste si zaklepali na čelo, prestali by ste čítať a povedali si: „Veď je to absolutne jasné, že nikto nevie lietať !“. Ale dnes môže lietať ktokoľvek a nikto z toho nie je prekvapený. Pretože to nové paradigma je, že ľudia lietajú každý deň.

Paradigmy sa menia. Všetko je to o tom, ako myslíme. Čo pre vás zmena myslenia prináša ? Možno to, čo budete čítať, bude pre vás neobvyklé, no je potrebné si udržať otvorenú myseľ. A možno sa na to pozrieť ešte párkrát neskôr, predtým než uvidíte všetky aspekty. Dám vám ďalší príklad paradigmy:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý určite pozná hodinky. Kto bol pred tridsiatimi rokmi číslo jedna vo výrobe hodiniek ? Švajčiarsko, že ? Mali monopol nad 65 % všetkého predaja na svete. Kto je číslo jedna vo výrobe hodiniek dnes ? Japonsko ! Každý to vie, nie ? Ako sa to stalo ? Je to veľmi zaujímavý príbeh. Jeden človek vo švajčiarsku dostal myšlienku Quartzových hodiniek. Býval v meste, ktoré bolo hlavným mestom výroby hodiniek. A on sa pre túto myšlienku zapálil. Šiel ku všetkým známym, ktorí boli výrobcami hodiniek, ukázal im tú myšlienku a vraví im: „Poďme páni na to ! Zarobíme milión dolárov !“ A oni na to vraveli: “Nie ! To predsa nikdy nemôže fungovať. Iba mechanické hodinky môžu fungovať“. Tak potom šiel za Japoncami a zbytok je história.

SkryťVypnúť reklamu

Walt Disney

Určite ho poznáte. W. Disney šiel asi do tristo rôznych bánk, aby dostal pôžičku a získal tak peniaze pre svoj nápad. Šiel za vedúcimi, manažérmi bánk a pred nimi maľuje nejakú srandovne vyzerajúcu myš a vraví: „Páni. V tejto srandovnej malej myši, sú milióny dolárov“. Každý sa mu vysmial. Dnes toho všetci ľutujú. Tristoprvá banka mu požičala peniaze a dnes sú deti majiteľa banky veľmi bohaté.

Rastislav Ilčík

Rastislav Ilčík

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Verte že všetko može byť inak. Zaslúžite si to. Zoznam autorových rubrík:  Pozitívne myslenieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu