
.Rezonujúce molekuly
Post-doktorand z Haify priniesol svoj program pre výpočty integrálov pre teoretické štúdium javu rezonancie v molekulách.
V skupine ho plánujeme adaptovať do našich softvérov pre relativistické výpočty. Týmto umožníme počítať rezonanciu atómov a molekúl presnejšie. Efrajim, náš šéf hovorí, že mnoho experimentátorov má záujem o teoretické predpovede tohto javu.
V pracovni vládla pohodová atmosféra. Sedeli sme okolo môjho stola, okrem mňa Efrajim, Sajeev a doktorandka Nasťa, a konzultovali spoločný kvantovochemický projekt. Sajeev nám ukazoval jednotlivé časti svojho fortranovského kódu, ktorý plánujem integrovať do systému programov DIRAC.
.Na výlete v Jafe
Po pretrasení odborných vecí sme si dali v univerzitnej kantíne košer obedík a Efraim mňa a Sajeeva zobral na výlet do starej časti Tel Avivu - historickej Jafy.
Počasie nám prialo. Blankytne modrá obloha s útržkami bielych mrakov, cítiť bolo svieži morský vzduch.
Prešli sme výstavným obchodom Franka Meislera, známeho tvorcu vtipných sošiek z kovu, najmä zo striebra. Mnohé jeho diela sa skladajú z pohyblivých a otváracích častí. Páčila sa mi soška právnika, v ktorej trupe bola vložená rozmarná žena. Otváranie a zatváranie dverí života - aj to je prívlastok Meislerovej špeciálnej sochárskej práce s jemnými detailami.
Zavítali sme aj do historického múzea, kde nám premietli krátky film z histórie Jafy. O toto starobylé mesto bojovali starovekí Egypťania, Asýrčania, ale aj Napoleon.
Z biblickej histórie je napríklad známe, že cez jafský prístav dopravovali cédre Šalamúnovi na stavbu prvého Chrámu (2.Kron. 2:15).
Novozákonného podanie zase hovorí, že cudzinec, rímsky stotník Kornélius, po videní poslal poslov (Sk. 10.kap.) do domu v Jafe (Jopa), aby odtiaľ z domu garbiara Šimona povolal k sebe apoštola Petra, Žida. Kornélius sa stal prvým nežidom v mladom, vtedy zatiaľ židovskom spoločenstve veriacich v Ježiša.
Z veľmi starého domu v dnešnej Jafe, v ktorom podľa tradície býval ten garbiar, vyšli kroky židovských zvestovateľov Evanjelia k prvým pohanom. Zvesť spasenia, ktoré je zo Židov, ako hovoril Ježiš samaritánskej žene, prišla z tohoto domu k nám gójom. A mňa sa to hlboko dotklo.
V pamäti mi utkvelo, že na konferencii kresťanských priateľov Izraela prednášajúci brat Ron Cantrell povedal, že riman Kornélius bol vlastne prvým kresťanským sionistom. Láska tohoto cudzinca k Bohu Izraelovmu a k židovskému národu viedla k tomu, že Kornéliovi a jeho domácnosti sa ako prvým dostalo zvesti spasenia. Úžasné !
.Samovražedné atentáty
Keď sme sa vracali z Jafy, prechádzali sme autom na dohľad od kaviarne na rohu, kde terorista vykonal v deväťdesiatych rokoch strašný samovražedný útok. Efrajim hovoril, že z tej kaviarne odišiel spolu so ženou asi dvadsať minút pred smrtonosnou spuštou.
Efrajimova žena, lekárka, pracovala istý čas v mestečku Netanya severne od Tel Avivu, a sama často pomáhala obetiam samovražedných útokov, ktoré sa aj tam často stávali.
.Večná láska k Izraelu je mi asi súdená
Po dnešnom dni mám ten pocit, že Izrael milujem viac. A to som len začal pri Tel Avive.
Ktovie, aké židofilné skvosty budem písať po návšteve Jeruzalema, či iných historických miest. Židovský národ, jeho zasľúbená domovina a Biblia bude pre mňa vždy nádherná kombinácia.
A vidiac pekné mesto Tel Aviv, mám chuť zopakovať slová proroka Bileáma (4.Mojž 24:5) na adresu táboriacich starých Izraelcov: "Aké krásne sú tvoje stany, Jákob, tvoje príbytky, Izrael!"