
.2005 - von z Gazy
To bolo potľapkávaní po pleci, keď sa Izrael v auguste 2005 unilaterálne stiahol z Gazy, vykoreniac odtiaľ svojich občanov z prosperujúcich poľnohospodárskych osád.
Skončila sa izraelská "okupácia", a palestínčania mali nastúpiť cestu rozvoja a prosperity, k čomu im mali napomôcť aj skleníky, čo im zanechali odtiaľ odídení (a vyhodení) Židia.
.2006 - Hamas boduje vo voľbách
Nestalo tak sa, žiaľ. Voľby začiatkom roka 2006 vyhralo hnutie Hamas, považované za teroristickú organizáciu. Medzinárodná finančná pomoc sa stopla, a čo je horšie, v mohutnejších obrátkach sa roztočil palestínsky terorizmus. Izrael už nemal v pásme trvalú vojenskú prítomnosť, ktorá by nebezpečné aktivity palestínčanov proti židovskému štátu dostatočne tlmila.
A tak sa do pásma napašovalo zbraní, výbušnín, i finančnej hotovosti v batižinách predstaviteľov Hamasu.
Zhoršenie situácie pocítili i Izraelčania v prihraničných osídleniach, kam začali dopadať vo väčších množstvách po domácky vyrobené rakety Kasam. Kus oceľovej rúry (z inžinierskej siete) s výbušnou hlavicou a privarenými krídelkami, a umelým hnojivom a cukrom ako palivom, dokáže vyvolať poplach (vyhlasuje sa "ceva adon", čo je v ivrite červená farba), zahnať ľudí do úkrytov, i zabiť. .2007 - jedine Hamas (zatiaľ len v Gaze?)

Ozbrojenci Hamasu v pracovni prezidenta Abása v Gaze (foto AP). Ďalší klinec do rakvy s názvom "Cestovná mapa - palestínsky štát existujúci v mieri popri židovskom" - priniesli posledné udalosti v Gaze.
Fundamentalistickí islamskí ozbrojenci z Hamasu vybojovali s "umiernenými" (moderate) z hnutia Fatah prezidenta Abbása kontrolu nad územím. Zbraňami vyhnali svojich "kolegov" z vlády národnej jednoty, ako hovorili zlepencu Hamas-Fatah, ktorých dali imidžovo dokopy, aby uvoľnili medzinárodné embargo.
Dokonca i Arafatov dom, ktorého ideový odkaz nesie hnutie Fatah, vyplienili a podpálili.
A tak Gaza - "Hamastan" nateraz ozelenela od zástav Hamasu. Do vedúcich pozícií sa dostali ešte horší nepriatelia Izraela, a oriešok pre medzinárodné spoločenstvo sa stal ešte tvrdším.
.Pohľad kresťanského sionistu
V súčasných "posledných" dňoch sa o.i. hrá o delenie zeme Izraela, ktorú Hospodin zasľúbil dedičnému potomstvu Abraháma-Izáka-Jákoba.
To sa uskutoční v plnej miere vtedy, keď bude čas zrelý na vznik palestínskeho štátu, lokalizovaného na biblických územiach Izraela.
Kde v tomto virvare vidno predivné Božie pôsobenie ? Biblia uvádza v dejinách starého Izraela prípady, kedy jedna frakcia nepriateľov Izraela povstala voči druhej a vzájomne sa eliminovali.
V našom prípade sa Hamas usalašil v Gaze, a zdá sa, že Fatahu prischol zostávajúci Západný breh. Dve súperiace strany kontrolujúce geograficky oddelené územia, na ktorých by mal byť kvartetom plánovaný palestínsky štát, znamenajú prinajmenšom jeho oddialenie.
Ďalším aspektom je, že po víťazstve Hamasu môže nastať zosilnenie teroristických útokov na Izrael, ktorý zatiaľ v Gaze veľmi nezasahuje. To by mohlo vyvolať silnú vojenskú intervenciu Izraela, ktorý by mohol opäť rozhodnúť časti Gazy obsadiť ako za "starých dobrych čias", keď tam boli osadníci. Mohlo by to platiť aj pre Západný breh, ak by tam nepokoje "preliali" z Gazy.
Božie konanie je ďalej v tom, že dopustí vzmáhanie sa nepriateľov Izraela, ktorý bude - pre svoju obranu - nútený znova obsadiť ďalšie územia. Za takýchto - zaiste nie príjemných - okolností bude vyvolený národ "držaný" vo svojej zasľúbenej zemi, či sa mu to páči, a či nie.
A nadovšetko - tieto pretrvávajúce ťažkosti s nepriateľmi majú za cieľ priviesť Izrael, zmluvný národ, k Hospodinu, svojmu Bohu. Tomuto pevne verím ako fundamentalistický čitateľ Biblie a očakávam ten veľký a dramatický deň príchodu Mesiáša, kedy "zastanú Jeho nohy na Olivovom vrchu" (Zach. 14:4b).