Izrael: hurá, nie sú Vianoce - je Chanuka !

Denníček môj židomilný ! Priznám sa, po minuloročnom domácom ohradení sa voči zimným sviatkov ľahučkým antivianočným článočkom ich tu v Tel Avive bojkotujem úplne. Miesto Vianoc som naladený na chanukovú strunu, ako sa na kresťanských sionistov prebývajúcich uprostred detí Izraela patrí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)
Moja malickost pri chanukovom svietniku (vecer 23.11) v internáte Beit Milman v Tel Avive.
Moja malickost pri chanukovom svietniku (vecer 23.11) v internáte Beit Milman v Tel Avive. (zdroj: Miro Iliaš)

.Najskôr pokec okolo Vianoc

Hold, ja Slováčisko čo do rodnej hrudy, luterán čo do domácej konfesie, si takúto rúhavú veci dovolím obhajovať - Chanuka je cool ! Nechcem tu povedať, že Vianoce doma so všetkým zhonom okolo sú, ehm, šit, ale ak niektorý národno-kresťansky orientovaný čitateľ nadobudne pocit, že tradíciou nežidovských slovenských otcov pohrdam, nechcem mu to vyvracať. Emóciam vytrysknuvších z hejslováckych duší pri téme židovstva a Izraela treba dať, z psychohygienického hľadiska, voľný priebeh, najmä keď sú tie oné, Vianoce, sviatky lásky a pokoja. Vybúria sa v diskusiách pod článkom a hneď je ľahšie židofóbnej duši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže: narodil sa Kristus Pán v jasličkách Betleheme ! To je síce fakt, čo ako žrút Biblie plne kvitujem, veď židovskí apoštoli celé story poctivo zachytili v Evanjeliách. No zoficiálnilo sa to až neskoršie, od doby náboženského politruka, cisára Konštantína. Cisár Justín to zaistil dekrétom, veď oficiálnemu kresťanstvu už nič nestálo v ceste. Ako sa pivo občas prekladá rumom (špecialisti vedia viac), tak Sol Invictus sa v deň zimného slnovratu, sa preložil narodením Krista, alias "slnka spravodlivosti". I tak še dá.

A v tom je pre Písmakov, alias solaskriptúrakov, háčik - dávať kresťanskú náplň všetkému pohanskému, ci už umrlčím dušičkám, jarnej pondelkovo-veľkonočnej šibačke, saturnáliam nie je prosím pekne košér.

SkryťVypnúť reklamu

Kamaráti kresťanskí fundamentalisti, síce nie takí sionisti ako ja, sa tejto myšlienky chytili, a namlátili z tejto pozície do Vianoc. Posúďte samy v článkoch - Vánoce jsou pohanské svátky, a BLÁZNOVSTVÍ JMÉNEM VÁNOCE. Miernejšie je to napísané v príspevku O narodení, narodeninách i o Vianociach.

Hohóó, nebudú kdejakí sektári-otkundesi kresťanské symboly haniť, za pohanské ich označovať, povedali si zase v ortodoxných luteránskych kruhoch, a prišlo Posolstvo vianočného stromčeka, určené deťom a mládeži. Ešteže máme demokraciu ! Na jednej strane zo štátom podporovanej cirkvi znie prekonfirmantskú mládež teologický hlas - všetko okolo zeleného stromčekaje plne kresťanské, presnejšie, keď sa tomu dá správny výklad.Písmackí bratia zase zo štátom nepodporovaných občianskych združení a siekt učia svoje detičky, že ozdobený stromček je novodobý pohanský symbol babylonskej cirkvi "neviestky", obdoba to modiel z čias starého Izralea, proti ktorým penili proroci.

SkryťVypnúť reklamu

Mne gójovi sú pravdaže bližší fundamentalisti, milý to spolok, čo sa výkladov Knihy kník týka. Ba som si dovolil pokritizovať posolstvo vianočného stromčeka ako nebiblickú teologickú konštrukciu. 

.Chanuka !

Áaaaa... ako sú všetci na mäkko nad (do plienok kakajúcim) jezuliatkom a jeho fotríkom, svätým Jozefom, a materou, blahoslavenou Máriou, čo sú v maštali pri hoviadkach (Aj tak narodenie Mesiáša bolo na Sukkót, nie v decembri, zastávam si nevianočnú fundamentalistickú pozíciu).

Ja som ale paf z Chanuky ! Veď uznajte, čitatelia moji milí: najskôr Júda Makabejský so svojou družinou v svätom boji natrhli prdel helénskemu tyranovi Antiochiovi IV, zrúbali jeho vojská, dobyli späť Jeruzalem a očistili Chrám Boží, ktorý grécky diktátorko zasvinil hnusnou obeťou prasiat. Odstránili ohavnosť, šuhaji židovskí.

SkryťVypnúť reklamu

A aha ho, zázrak - oleja do sviec bolo na z jedňodňovej nádoby na plných osem dní ! To trebalo osláviť ! Veruže Mesiáš v 1.storočí n.l. frčal na židovských sviatkoch; tu obhajujem, že aj Kristus Pán slávil Chanuku, ako sa na dobrého nábožného Žida patrí.

Ešte keby sme bojový zápal Makabejských dotiahli v dnešnej dobe do úplného konca, tak zchrámovej hory v Jeruzaleme by zmizli mešity a postavil by sa tam3.Chrám. Ale to už zachádzam - a to politicky nekoretkne - značne priďaleho...toť večné pokušenie proizraelského fundamentalistu šparchať do eschatologických vecí.

Teda, po Izraeli sa od večera 22.12.2008 zapaľujú chanukové sviece, jedia sa šišky s lekvárom, zvané sufganiyot, spieva sa "Ma'oz Tzur" (viď aj video), hrá sa s dreidelom o čokoládové peniažky a veselí sa po chanukových večierkoch (jeden u mladej, sympatickej mesiánskej sestry v Jafe mám za sebou). A hlavne do roboty sa chodí ako obvykle, čo ako workoholik oceňujem :).
.Číňan Li, postdoktorand

"Očuj, Miro, nemal by si takto rezať, rúbať do svätých Vianoc, bo domáci, príbuzní Tvoji v rodnej slovenskej zemi za štedrovečerným stolom sedia, tradície otcov dodržiavajú (akože napchávajú sa, darčeky rozbaľujú atď), a Ty takto konár rodičovských tradícii podpiluješ, drbem otca Tvojho !", uhryzne ma svedomie mojo.

Uhmm, no hej, síce aj mamička moja vie, že jej synáčik je biblický sionista, ale aj v náboženskom fundamentalizme treba byť diplomatickejší. Skúsim si teda nasrdené svedomie nejako zmierniť.

Stretnem na chodbe Čínana Li-ho, kolegu, a zaželám mu šťastné Vianoce ako sa patrí. Hodím potom reč so slovutným kolegom, čo pre "žltých" sviatky narodenia Pána znamenajú. No to som stretol toho pravého ťinťona na duchovné veci, zisťujem. Mladý vedec Li je kapitalistický ateista ako repa - sviatky pokoja chápe hlavne komerčne. Usmievajúc sa na mňa šikmými očkami mi hutorí čínskou angličtinou, že pre nich Vianoce sú vítaným obdobím posilnenia domáceho biznisu.

Koxo, takýto hard-line materialistický komentár som v tento vianočný štedrovečerný čas na chodbe Fakulty chémie Tel Avivskej univerzity nečakal. Veď gój Li má Vianoce ešte viac v paži ako ja ;).

Miroslav Iliaš

Miroslav Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Konzervatívec, židofil a sionista. Už nie zarytý priateľ slobody. A čerstvý rusofil. Zoznam autorových rubrík:  Veda - aj tú treba, né ?Odluka cirkví od štátuIzrael, ó môj IzraelŠportíky moje bojovéISATIPataveda (pseudoveda)Súkromné dumaniaPeter UherNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu