Konferencia priateľov Izraela 2009

Hoj, veľká to radosť pre židofilnú dušu, keď sa z Čiech a Slovenska zíde kresťanská pospolitosť na proizraelskú konferenciu !  Hľa, aké milé, aké dobré, keď židofilní bratia spolu posedia a dobré veci (aj o vyvolenom národe) pretrasú ! 13.-16.augusta (štvrtok-nedeľa) bola v Žiline v prednáškovej sále Žilinskej univerzity výročná Konferencia priateľov Izraela s mottom "Ty, Bože, si mojím kráľom", organizovaná občianskym združením Chevra. Zúčastnil som sa jej prvé dva dni. Prinášam zopár (foto/video) postrehov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Profesor Pavol Mešťan vystupujúci na Konferencii priateľov Izraela (14.8.2009).
Profesor Pavol Mešťan vystupujúci na Konferencii priateľov Izraela (14.8.2009). (zdroj: Miroslav Iliaš)

Pódium bolo, ako vždy, vyzdobené zástavami - izraelskou, americkou, českou a slovenskou; bol aj sedemramenný svietnik. Aj stojan na mikrofóny bol v podobe menory.

Prestávky vyplňovali z reproduktorov znejúce mesiánske chvály, rozvoniavala kávička.

Stanislav (Staško) Gawel, riaditeľ Chevry, otvoril konferenciu slovom a modlitbou (foto). Boh zhromažďuje ľudí z národov, veriacich v židovského Mesiáša, ktorým náš Pán je. Motiváciou je byť dojatý Bohom, túžiť po prorockom požehnaní konferencie. K modlitbám sa pripojilo i obecenstvo. "Žehnám Izraelu v mene Ježiš...!", modlila sa charizmaticky-zápalisto sestra v rade za mnou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomodlili sa aj pozvaní hostia (rečníci) v spoločnej skupine (foto).

Don Van den Brandt z Holandska (foto) hovoril o vzťahoch. Mimo vzťahu s Bohom nie je žiadneho života, prehlásil. Na adresu manželstva povedal, že úroveň vzťahu so ženou je rovnaká s úrovňou vzťahu s Bohom. Keďže Don sa po prednáške musel vrátiť z vážnych dôvodov do Holandska, pomodlili sa bratia a sestry za neho (foto).

Prednášajúca sestra Cheryl Hauer (foto) z organizácie Bridges for Peace (Mosty pre priateľstvo) hovorila o proroctvách. Tie sú pre Cirkev a pre Izrael. Od roku 1948 ich bolo naplnených najviac. Spomenula, že existujú jednak "crazies" (blázni) pre proroctvá, a na druhej strane takí, čo proroctvami opovrhujú. Uviedla príklad "tiežproroctva", kedy v roku 1988 mal byť príchod Ježiša Krista. Čo je proroctvo ? Prehlasovanie Božej mysle v Duchu Svätom, ktoré je určené najmä Božiemu ľudu. Každé slovo musí byť preverené; nesmie byť všeobecné ako horoskop. Teologicky sú dva druhy prorokov - "seer" (videc), ciže hlboko mysliaci proroci (Samuel), a potom extatickí. Proroctvo nikdy nerozdeľuje, pokiaľ nie je pre pokánie. Kritérium hodnovernosti je časové naplnenie od slova do slova, ako aj morálny charakter proroka.

SkryťVypnúť reklamu

Howard Morgan (foto). Ducha neuhášajte, citoval z Novej Zmluvy. Príklad uhášania Ducha Svätého - Berlínska deklarácia v roku 1909, ktorou sa zamietli prebudenecké hnutia. V piatok (14.8) ráno viedol charizmatické modlitby za uzdravovanie. Priestor dostali aj iní modlitebníci - vystúpila jedna sestra, aby sa volalo za spásu Izraela.

Zmienim aj Davida Adeolu (foto), ako viedol modlitby; jeho prednášky som sa nezúčastnil, keďže v soboru ráno som už cestoval mimo Žilinu.

Profesor Pavol Mešťan (foto) mal akademickú prednášku o židovskom živote na Slovensko pred a po tregédii Šoah. Pred druhou svetovou vojnou žilo na Slovensku asi 90-tisíc Židov. Deportácie priniesli smrť asi 58-tisícom Židov. Slovensko viedlo napresnejšiu štatistiku, keďže za každého vyvezeného Žida platilo ríšskymi markami. Antisemitizmus prenikal v 19.storočí do písomníctva. Nepriateľa (Žida) nebolo možné fyzicky zlikvidovať, tak ho aspoň urážali. Ľudovít Štúr zmienil úskočných Židov, čo zodierajú ľud. Tento národovec videl Židov ako hlavnú príčinu biedy. Podľa Vajanského Židia v histórii nič nedokázali, dokonca ani vytvoriť jednu lavičku. Židovský kódex z roku 1939 obsahoval vyše 200 protižidovských zákonov. Tisove prejavy ospravedlňovali antižidovské právne normy. Nepriateľom židovstva bol teda politický katolicizmus. Zaujímavé, že až do roku 1920 sa Židia nesmeli sťahovať na stredné Slovensko kvôli baniam na vzácne kovy. Profesor Mešťan zmienil, že Slovensko je jedna z krajín s najvyšším počtom vyznamenaní "Spravodlivý medzi národmi".

SkryťVypnúť reklamu

Svoje vystúpenie zakončil poďakovaním za naše modlitby za Izrael a sám prispel židovskou modlitbou za túto domovinu vyvoleného národa:

Pán Franek (foto) zo židovských obcí na Slovensku má zaujímavú myšlienku. Ako ju Staško zreprodukoval, je výborné, že Slovensko je zasvätené Židovke - patrónke Panne Márii. Ako biblický sionista som svojho času tiež pridal svoj pohľad.

Helene Ledema (foto) mala vystúpenie "Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom!". Ježiš Kristus bude ustanovený ako kráľ. Zasľúbenia Abrahámovi sú stále platné. Boží plán je navrátiť Židov do zasľúbenej zeme pred príchodom Mesiáša Ješuu. Zmienila význam zloženého plátna v Ježišovom hrobe: je to znamenie (vychádzajúce z reálií židovstva), že sa znova vráti. Helene pracuje pre organizáciu Kresťanskí priatelia Izraela. Organizácia pomáha Židom, no neevanjelizuje ich - to prenechávajú na mesiánskych Židov. Rozumie ich obave o stratu židovskej identity.

SkryťVypnúť reklamu

Mesiánska Židovka Aviva Benjamin (foto) mala prednášku "Uctievajte kráľa na jeho tróne". Staško ju volá "jidiše mama". Na úvod sme spoločne zakričali "Ježiš je Pán pánov a Kráľ kráľov ! Som dieťaťom kráľa !". Naše srdce je trónom nášho Boha, keď sme znovuzrodení.

Werner Oder (foto) mal strhujúcu prednášku. Je synom nacistu a vydal silné svedectvo o svojej ceste k viere. Jeho otec bol členom jednotiek SS a špecializoval sa na zabíjanie Židov. Jeho rodina bola pod kliatbou nacizmu. Uveril v Ježiša Krista. Vyrovnať sa s nacizmom otca mu pomohla kniha iného obráteného syna nacistu. Vyzval k pokániu za zlo spáchané na Židoch. Nikto nemôže zničiť Izrael "kvôli Bohu Izraelovho" ! Na záver si zahral s gitarou pesničku (foto).

O hudbu sa postarala výborná skupina Philadelphia. Hrali aj židovské hitovky:

Okrem nich poslúžili sestry Milada a Eva (foto; tu má jedna z nich izraelskú zástavu (foto). Hudobne prispela aj pani Michaela Záhorská (foto).

Konferenčná sála bola pekne plná (foto, foto), obecenstvo tvorili hlavne znovuzrodení kresťania. Pred sálou bola pekná ponuka predajnej literatúry (foto).

Aj spolubývajúcich som mal zaujímavých - 81-ročného pána doktora a 67-ročného brata z Bratislavy. Takí slovenskí "patriarchovia". Veru dobré mi bolo počúvať zdravé, životom preverené reči, vyzretých bratov v Kristu ! Obaja vdovci. Tu sú na fotke, okrem nich sú aj hostia v našej izbe internátu Žilinskej univerzity - uprostred je evanjelická pani farárka. Potešilo ma, že konferencie sa zúčastnil aj luteránsky duchovný.

Miroslav Iliaš

Miroslav Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Konzervatívec, židofil a sionista. Už nie zarytý priateľ slobody. A čerstvý rusofil. Zoznam autorových rubrík:  Veda - aj tú treba, né ?Odluka cirkví od štátuIzrael, ó môj IzraelŠportíky moje bojovéISATIPataveda (pseudoveda)Súkromné dumaniaPeter UherNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
SkryťZatvoriť reklamu