Pred vchodom do areálu univerzity boli aktivisti arabskej strany Balad, ktorí - ako mi povedali - agitovali pred straníckymi voľbami medzi (najmä arabskými) študentami. Táto strana sa usiluje o vytvorenie palestínskeho štátu s hranicami spred vojny 1967 a s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom, ako aj o eliminovanie židovského chatakteru štátu Izrael.
Líder strany Azmi Bishara rezignoval v apríli tohoto roku prostredníctvom izraelskej ambasády v Egypte po tom, čo izraelská polícia začala vyšetrovať jeho zahraničné kontakty so Sýriou počas minuloročnej vojny s Hizballáhom. Nechal sa počuť, že zvažuje dlhodobý pobyt v zahraničí s obavy pred uväznením v Izraeli.

A potom, stúpajúc do areálom, možno uvidieť takéto figuríny.


Aktivisti ľavicovej socialno-demokratickej izraelskej strany Merec takto pripomínajú výročie začatia šesť-dňovej vojny ako tragédie spojenej s izraelskou okupáciou teritórií. Agenda strany obsahuje o.i. práva pre homosexuálov, pre ženy (feminizmus), liberálno-sekulárne vzdelávanie, enviromentalizmus. Čo sa izraelsko-palestínskeho konfliktu týka, tam je za mierovú dohodu na báze dvoch štátov.

Povyššie rozdávajú materiály aktivisti B´Tselem, izraelskej ľudsko-právnej organizácie. Táto monitoruje situáciu v sporných teritóriach ako obmedzovanie pohybu palestínčanov, vyvlastňovanie pôdy, kontrolné stanovištia, či násilie osadníkov. Kritici tejto organizácie poukazujú niekedy až na jej démonickú rétoriku voči Izraelu, či "pochybenia" v klasifikácii palestínskych detí ako "nezúčastnených" okolostojacich, keď slúžia ako živé štíty teroristom.

.Arabské krajiny plánovali zničiť Izrael
Denník Jerusalem Post priniesol článok, v ktorom historik Dr. Michael Oren oponuje čoraz rozšírenejšiemu mýtu o tom, že v tom čase nebola bezprostredná hrozba. Na základe štúdia arabských dokumentov tvrdí, že arabské krajiny plánovali útok na Izrael.
Oren zmieňuje menej známy fakt, že Izrael stratil asi dvadsať percent svojho letectva, či to, že vojna fakticky trvala sedem dní - v siedmy deň dobyli vrch Hermon.
V mesiacoch pred júnom 1967 Egypt poslal preč zo Sinajského polostrova vojská Spojených národov, zablokoval úžinu Tiranu pre izraelské lode, zvýšil vojenskú prítomnosť na hraniciach a vyzýval na spoločný arabský postup proti Izraelu.
A preto Izrael v preventívnom útoku zničil letectvo Egypta, po čom nasledovala pozemná invázia. Po tom sa "porátal" aj so Sýriou a s Jordánskom. Izrael vo vojne získal východný Jeruzalem, Západný breh, Gazu, Sinajský poloostrov a Golanské výšiny.
Vojnou Izrael získal prístup na svoje biblické územia - Jeruzalem, Hebron, Betlehem, Júdeu, Samáriu.
V súčasnosti spravuje Izrael už len Golanské výšiny, východný Jeruzalem a časti Západného brehu, na ktorom by mal byť budúci palestínsky štát.
.Doplnenie v podvečer
Popoludní, keď som cestou do športového centra prechádzal okolo, všimol som si ešte rozprestrenú mapu od B´Tselem so Západným brehom, kde sú vyznačené bariéry, kontrolné stanovištia a iné prekážky.
Zobral som od nich si aj anglickú brožúrku s mapkou, ktorú voľne distribuovali. Píše sa v nej o.i., že názov organizácie je prevzatý z Biblie (Gen. 1:27) - b´tselem elohim - čo značí "obraz Boží", na ktorý bol stvorený človek.
Z hebrejskej Biblie mohli zobrať aj viacej, napríklad to, že dnešný sporný Západný breh je súčasťou zasľúbenej zeme pre synov Izraelových. Ale to by nesedelo s ich ideologickým zameraním, ktoré sa usiluje vykoreniť odtiaľ Židov.

V areáli bol ďalej stan od inej ľavicovej organizácie, kde sa prednášalo o negatívach okupácie a podobne.

Tu je galéria na stene stanu.

.Záver
Dnešné 40. výročie (podľa nežidovského kalendára) začatia šesť-dňovej vojny, ktorá sa pre Izrael skončila skoro až zázračným víťazstvom, mi na univerzitnej pôde pripadal ako deň pokánia nad tým, že znovuzískaná biblická domovina je pre ľavicu styridsať rokov "okupovaným" územím, na ktorom zlý Izrael porušuje ľudské práva palestínčanov.