Ráno nás v Jeruzaleme pred Konferenčným centrom čakal autobus, ktorý sa od ostatných autobusov líšil zosilnenou ochranou - nepriestrelné sklá, hrubý plech. Kvôli bezpečnosti cestujúcich musí zniesť nielen skaly, ale aj strely.

Bola naša prvá zastávka bola v obci postavenej nad biblickým osídlením rovnakého mena.

Nikdy by som nepovedal, že v tejto židovskej dedine natrafíme aj na pozostatok kresťanstva. A predsa - archeologické vykopávky vyniesli na svetlo zvyšky byzantského kostola (presnejšie kostolov, ktoré sa ďalej odkrývajú), dokonca čiastočne zrekonštruhovaného bývalou zahraničnou expedíciou. Ako nám povedala miestna sprievodkyňa, osadnícka Židovka, na dlážke jedného z nich sa našiel nápis potvrdzujúci názov biblického Šíla.
Tu je tabuľa pri vchode čiastočne obnovenej byzantskej baziliky, ktorú sme mali možnosť navštíviť. Ostatné archeologické vykopávky nie sú sprístupnené verejnosti.

Grécky nápis na mozaikovej dlážke.

Dokonca aj "Dávidova hviezda", avšak vtedy nebola symbolom židovstva, tým sa stala až neskôr.

Takto vyzeralo vnútro - jednoduché múry a strecha sú nadstavené nad odkrytou, zväčša mozaikovou dlážkou a zvyškami múrov.

Ktovie - možno niekto dotiahne rekonštrukciu do úplného konca a obnoví kresťanské bohoslužby :). Podľa mňa by to v pohode išlo - modernej židosvkej dedine Šílo by prílev kresťanských pútnikov posilnil turistický ruch.
Motiváciu tohto holandského brata vidieť podľa nápisu na tričku - tvoj ľud (Izrael) bude mojím ľudom, a tvoj Boh mojím Bohom. Nádherné slová biblickej Rút, ktoré povedal svojej svokre Naomi a pridala s k nej a židovskému národu. Moábčanka sa vydala za šľachetného Žida Boáza a stala sa prastarou matkou kráľa Dávida.

Prechádzame bránovou oblasťou starobylého Šíla, ktorou v biblickej ére sudcov taktiež prechádzal posol s oznamom, že truhla Zmluvy padla v prehratej bitke do rúk Filištíncom.

Tento kút Šíla je vybavený rozhľadňou. Z nej sme obdivovali okolitú krajinu - suché kamenisté vŕšky, na niektorých osady s karavanmi, domami, či aj väčšími budovami.

Pri rozhľadni je informačná tabuľa - vraví, že kúsok od rozhľadne je plošina, kde sa nachádzal stánok truhly Zmluvy.

Pohľad na plošinu, kde kedysi stál stánok svedectva.

Tu je naša skupina rozstratená po plošine. Často sem chodia nábožní sionistickí Židia sa modliť. Veď na tomto mieste prebýval 369 rokov (údaj z informačného letáku) "stánok" s biblickou archou až do čias veľkňaza Éliho. K Élimu prišla aj Anna (1.Sam. 2.kap. ), ktorá potom porodila Samuela, proroka v Izraeli. Samuel bol vyučený u Éliho (1.Sam. 3.kap.).
Deštrukcia Šíla nie je priamo zmienená v biblickom texte, dokazujú ju archeologické artefakty (ako obhorené kamene). Osídlenie Šíla však úplne nezaniklo.

.Vína zo Šíla
Z kopca "stánku" sme zbehli do výrobne vín. Sondra je pri sude s vínami, ktoré sa exportujú.

Mali sme koštovku tých vín. Boli výborné.

Sú odmenené niekoľkými cenami z medzinárodných súťaží produkovaných vín, akou je táto.

Naša slovenská skupina.

V inej dedine sme sa zastavili na obede.

Pokračovali sme do dediny Itamar, pomenovanej podľa najmladšieho syna veľkňaza Árona.
Najskôr sme boli v strednej škole-ješive, na ktorú prispeli mnohí kresťania v rámci CFOIC.

Pohľad do vnútra.

Sprevádzal nás rabín. Stojí pred schránkou Tóry v učebni a modlitebni zároveň.

My, usadení v laviciach, za nami knihovňa.

Rabín (inak s pištolou za opaskom) nás zaviedol na jeden vrch (názov si nespomeniem), z ktorého pri dobrej viditeľnosti možno uvidieť Stredozemné more, Galijejské jazero a Mŕtve more. Z toho kopca vidieť aj do údolia s Náblusom (biblický Šechem), mestom pod palestínskou samosprávou a so zdevastovaným hrobom patriarchu Jozefa.

Záver výletu patril návšteve židovských ortodoxných rodín v mestečka Karnei Shomron, kde sme mali posedenie s domácimi v sukke (stánku).
Časť skupiny bola v tomto dome, ktorý ma stánok nad vchodom.

Shira, naša hostiteľka (Sondra male druhú časť skupiny vo vedľajšom dome) nám vysvetľuje význam zväzku, ktorý nosia Židia počas sviatku Stánkov.

Posledné foto slovenskej skupiny so Sondrou na rozlúčku, keď nás autobus doviezol večer späť do Jeruzalema.

.Zhrnutie
Stretol som vitálnych, nábožných ľudí, hlásiacich sa k svojmu biblickému dedičstvu - zemi zasľúbenej zmluvnému potomstvu Abraháma, Izáka a Jákoba. Ochotných znášať politickú neistotu spojenú s možným rušením osídlení, hrozby teroristických útokov, nepohodlie karavanov, keďže izraelská vláda mnohokrát nepovoľuje výstavbu nových domov, hoci židovských obyvateľov pribúda.
Videl som vôľu a odhodlanie Židov, milujúcich svoju zem, pretvárať prázdnu kamenistú krajinu na osady, dediny, mestečká, či sady a vinice. Ale aj (dávať) robiť archeologické vykopávky a vynášať na svetlo (nielen biblickú) históriu. Pre kresťanských priateľov Izraela je to mocné vzpruženie vo viere vBoha Izraelovho, že je verný svojim zmluvným zasľúbeniam, keď proroctvá oznovuosídľovaní Eretz Izrael sa napĺňajú a naša generácia má možnosť sa na nich podieľať.
Biblia, Božie slovo, je ten mandát, ktorý nás, kresťanských sionistov, motivuje podporovať toto Božie dielo a pomáhať osadníkom ako sa len dá - v rámci CFOIC napríklad zbieraním financií pre rôzne komunitné projekty. Tam prispieť na ihrisko, inde zase na školu pre osadnícke deti, či na opancierované vozidlo pre bezpečnosť.
Na záver odporúčam pozrieť si toto video, kde Sondra v priamom prenose prezentuje svoj pohľad na biblické územia.