
V januári, kedy som prišiel do Izraela, bolo zimné obdobie, typické pre toto klimatické pásmo množstvom zrážok. Voľne žijúce mačky si vyskytovali blízko ľudských obydlí, ak priamo nie v im dostupných spoločných priestoroch.
.V ubytovni
V univerzitnej ubytovni Beit Milman ma prekvapila staršia ryšavá mačka, ktorá sa voľne "vozila" výťahom s ľuďmi. Prihovoril som sa jej a tak ju "pozval" ju k sebe do izby.
Internátovú "pani mačku" som pohostil jogurtom a kúskom sušenej klobásy. V rámci svojho pohodlia sa usalašila v perine na posteli. Predtým mi dôkladne preskúmala všetky kúty izby i skriňu so šatstvom. Nechal som otvorené dvere, aby cica mohla odísť, kedy sa jej zapáči.
.Na univerzite
Zvláštnu kapitolu tvoria mačky prítomné v univerzitnom areáli. Najlepšie odbobie pre ne je, keď univerzita je plná ľudí. Vtedy sa im štatisticky ujde viac kúskov potravy, ktoré dobrosrdeční študenti, či zamestnanci pohododia mačacím stvoreniam. Prázdniny, či sviatky, kedy na univerzite skoro nikoho nie je, sú pre nich ťažším obdobím.
Od ich sýtosti a spokojnosti sa odvíja aj vzťah k ľuďom. Najmä dospelé mačky, ktoré sa dokážu nasýtiť samy, sa k človeku ani nepriblížia, nieto sa dajú pohladkať. Sú suverénne a nezávislé. Iné, najmä mladšie, mravčia na ľudí, snažiac sa o kontakt s cieľom získať potrvavu. Tých je väčšina. Hlad dokáže zmeniť ich správanie k ľuďom.
V pamäti mi ukveli mačky, povaľujúce sa na schodoch vedúcich na Fakultu exaktných vied, či dokonca jedna "vnútrofakultná", ktorá sa voľne pohybovala po budove. Dokonca vyšla ku mne do kancelárie na štrvté poschodie, prekvapiac ma pri počítači. Prevrátený smetný kôš som pripísal jej. Inokedy pri odchode z práce neskoro večer som ju vídaval spať na lavičke hlavnej chodbe.
V rámci pobytu v Izraeli som uvidel len jednu usmrtenú mačku na ceste. Chúďa malé.
.Ochranársky spolok pre mačky
V židovskom štáte pôsobí aj napríklad aj nezisková organizácia "Spoločnosť pre blaho mačiek Izraela " (angl. The Cat Welfare Society of Israel, CWSI). Jej cieľom je pomáhať, chrániť a uľahčovať život mačiek. Ich logom je srdce, v ktorom sú obrysy čiernej a bielej mačky. Ideovo je zámer v súlade s myšlienkou judaizmu pozdvihnúť svet k lepšiemu.
CWSI bola založená v roku 1990 slečnou Rivi Mayerovou. V súčasnosti je najvýznamnejšou organizáciou pre ochranu mačiek v Izraeli.
Mačky všeobecne nemajú ľahký život. Ako CWSI uvádza na svoje stránke, nemajú stály prístup k čistej vode, trpia hladom; zraňujú sa pri pádoch do jám, ostávajú uviaznuté v potrubiach, či na strechách; vytrpia si aj od psov, no aj od ľudí.
Spoločnosť prevádzkuje útulok, kdesa starajú najmä o mačky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu samostatne žiť - buď sú choré, či zranené. Postará aj o miláčikov v "hoteli", kde ich majitelia môžu zanechať, keď cestujú mimo domova.
CWSI propaguje sterilizáciu a kastráciu ako regulačnú metódu pre voľne žijúce mačky namiesto ich priamej fyzickej likvidácie. Majiteľom mačacích miláčikov ponúkajú túto službu za nízky poplatok. Krúžok v ľavom uchu je znakom, že mačka bola zbavená schopnosti reprodukovať sa. V Tel Avive je mnoho takto označených voľne žijúcich mačiek.
CWSI pôsobní aj osvetovo, využívajúc najnovšie poznatky, ktoré zdieľané s inými partnerskými spoločnosťami.
Ako svedectvo svojej činnosti stránka CWSI uvádza aj príbeh záchrany mačiek a psov z jedného tel-avivského bytu narkomana a "chovateľa" zvierat Mošeho. Bola mu nariadená protidrogová liečba, no odmietol ju nastúpiť, pokiaľ sa nemá kto postarať o jeho zvieratá. Do akcie nastúpil dobrovoľník CWSI. Ako sám píše, byt bol preplnený mačkami a psami. Všade bolo plno ich exkrementov, moču, odpadkov. A tak zvieratá odtransportovali k zverolekárovi, a potom mačky išli do útulklu CWSI a psy zase k "svojej" organizácii. Mošeho bolesť bola zrejmá, akou bola aj bolesť bezbranných mačiatok a psov, natlačených v jeho byte. Dokumentuje to táto fotogaléria zo záchrany zvierat.
CWSI sa postarala aj o mačky nájdené v troskách domoch po útokoch irackých rakiet Scud počas Vojny v zálive v roku 1991.
Článok izraelského denníka Haaretz zo začiatku septembra 2007 zase hovorí o novom, veľkom útulku pre mačky pri Latrúnskom kláštore, v ktorom ich je až okolo 700. Útulok CWSI získal pochvalu od Svetovej organizácie na ochranu zvierat, a ako píšu "...nevideli nešťastnú mačku".
CWSI sa angažuje aj v právnej oblasti, vrátane prípadov prejednávaných na najvyššom súde. Aj vďaka ich iniciatíve sa zastavilo používanie strychnínu na trávanie túlavých domácich zvierat. Právny zástupca napríklad informuje o niekoľkých súdnych sporoch proti mestským samosprávam, ktoré svojimi nariadeniami obmedzili pôsobenie dobrovoľných kŕmičov mačiek.
.Judaizmus a zvieratá
Čo hovorí výklad judaizmu o domácich miláčikoch, vrátane mačiek ? Židovský zákon nezakazuje chovať zvieratá, a mnoho nábožných Židov ich má vo svojich domácnostiach.
Zvieratá sa majú nakŕmiť skôr ako ich majiteľ a počas Sabatu je im určený odpočinok. Avšak ak by sa zviera na sabat rozbehlo, nie je dovolené počas odpočinkového dňa ho naháňať (s výnimkou ak by mohlo spôsobiť škodu, či zranenie iným osobám).
Je možné kŕmiť domácich maznáčikov nekošér stravou. Avšak počas obdobia Pesachu, kedy nie dovolené mať v domácnosti potraviny obsahujúce kvas, prichádzajú do úvahy krmivá špeciálne vyrobené pre obdobie tohto "bezkvasového" náboženského sviatku, ktoré majú patričné schválenie rabinátu.
Čo sa kastrácie týka, tá je pre veriacich Židov zakázaná Tórou (Lev. 22:24). Rovnako im je zakázané dať ich sterilizovať z dôvodu spôsobenia utrpenia zvieratám. Tiež je neprípustné (podľa ortodoxného výkladu) dávať im robiť fyzické zmeny, ako odstrániť pazúry, strihať uši, či chvost, pokiaľ nie sú pre zvieratko nevyhnutné (napríklad zo zdravotných dôvodov). No je možné zadovážiť si takto "upravené" domáce zviera z útulku.
.Izraelčan zachránil mačku z tlamy leoparda
Nezvyčajná udalosť sa prihodila 45-ročnému Izraelčanovi v máji 2007.
Uprosted noci sa zobudil a uvidel leoparda a jeho mačkou v tlame. Namiesto toho, aby ušiel, vrhol sa zápasiť s leopardom, ktorý mačku pustil. Leoparda takto držal asi 20 minút. Medzitým prišla pomoc po zbesilých telefonátoch manželky.
Zmienený muž, Arthur du Mosch, je z juhoizraelského mesta Sderot, často sužovaného raketami Kasam, ktoré odpaľujú palestínski teroristi z priľahlej Gazy. Vyhladovaný a vysilený leopard pôvodom z blízkej Negevskej púšte doteraz zožral tri mačky a psa.
"Otvoril som oči a uvidel leoparda vrčať pred mojou posteľou, uprostred spálne, kým naša mačka zápasila v jeho papuli", hovorí du Mosch, profesiou turistický sprievodca.
"Boh zjavne dáva ľuďom silu v momentoch akými sú tieto, plus som armádny medik, takže nie som rozrušený v krízových situáciach. Vstal som a skočil na leopardov chrbát. "
Publikovaná fotografia, ktorú urobili privolaní krotitelia zvierat, ukazuje du Moscheho, ako sedí v červenom pyžame na rohu postele a drží leoparda.
Pracovníci rezervácie neodporúčajú Izraečanom kopírovať du Moscheho príklad. Podľa riaditeľa juhoizraelskej prírodnej rezervácie je lepšie utiecť preč a volať pomoc.
Každopádne du Mosch svojím riskantným, no úspešným počinom, zachránil svoju milovanú mačku.
.Mačky a blízkovýchodná politika
Keď už sme pri Izraeli, neodpustím túto stať. Na internete som našiel zopár zaujímavých fotiek.

Mačka v tieni pod izraelským tankom Merkava, ktorý bol umiestnený v Arafatovom sídle v Ramalláhu (Foto: 5 Apr. 2002, Jerome Delay / AP). Tank cice nevadí, nie je pacifistka, hlavne, že poskytne tieň a úkryt :)
Fotomontáž"Mačka-teroristka". Nenávisť voči Židov prevnikla do najhlbších útrob arabskej "palestínskej" spoločnosti. No nikdy nepreskočila na živočíšne druhy. Až teraz.
(článok vyšiel v skrátenej podobe v časopise Moja mačka, www.mojamacka.com, číslo 2/2007)