Deň Yom Hashoah predchádza Yom Ha'atsmaut, izraelskému dňu nezávislosti, kedy bola vyhlásená štátnosť.
Yom Hashoah je dodržovaný v celom židovskom svete ako pamiatka na šesť milión židovských obetí z éry nacizmu. Pochod živých z Auschwitzu do Birknau je vzdaním pocty všetkým obetiam holokaustu.
Je protiváhou k tragédiam stoviek tisícov Židov, nútených pod bodákmi nacistov absolvovať "pochody smrti". Boli to pochody zástupov väzňov v ťažkých podmienkach, ktoré začali zhruba v lete 1944 a pokračovali až do posledných dní Treťej ríše.
Nacisti nútili pochodovať približne 750 tisíc väzňov, z ktorých takmer polovicu tvorili Židia. Zo šiestich miliónov židovských obetí približne 250 tisíc zahynulo počas pochodov z leta 1944 do mája 1945. Odhaduje sa, že do 100 tisíc Židov pochody prežilo.
Tento rok je už dvadsiatym výročným pochodom. Od prvej akcie, ktorá žacala v roku 1988, sa Pochodu živých zúčastnilo asi 100 tisíc židovských mladých ľudí.Zo Žiliny
1.mája ráno je nachystaný autobus do Poľska. Medzi nami bol aj dve Židovky z Jeruzalema. Ešte chvíľu počkať na dve účastníčky, ešte posledné telefonické overenie a je pripravené na odchod.
Vyrážame. Dano z Chevry, organizátor, hovorí do mikrofónu, oboznamujúc nás s priebehom trasy.
A ja prežívam v srdci obrovskú radosť, nadšenie, ako vždy, keď idem na nejakú akciu súvisiacu so židovstvom a Izraelom. Šemá Jisrael, haleluja, ideme na židofilnú misiu ! Dano, organizátor, zavalený starosťami, náš odchod asi prežíval rutinnejšie, no ja, rádový účastník zájazdu, som bol plný prožidovskej biblickej romantiky.
Cesta viedla slnečným ránom severom Slovenska, cez Čadcu, k hraničnému priechodu do Poľska - Skalité. Z autobusu bolo vidieť lesy, lúky, zeleň na okolitých vŕškoch. Pokosené lúky, dedinské domčeky, mnohé renovované.
Dano nám v autobuse porozdával odznaky "Slovenskí a Českí priatelia Izraela" s biblickým veršom v angličtine a hebrejčine - Žalm 121:4
"Nie, nedrieme a nespí ochranca Izraela." (evanjelický preklad )
"Nedrieme veru, ani nespí ten, čo stráži Izraela." (katolícky preklad )
"Hľa, nedrieme a nespí ten, ktorý ostríha Izraela." (Roháčkov preklad )
Texty na odznaku boli na modro-bielom pozadí izraelskej vlajky, a pod nimi bola malá slovenská a česká vlajka. Odznakov bolo možné zakúpiť viacej, aby sme ich mohli porozdávať židovským priateľom.
.V Auschwitzi
Je to komplex bývalých väzenských barakov, z ktorých väčšina je prerobená na expozíciu. Všade plno ľudí, hlavne Židov z celého sveta, oblečených v modrom, mnohí s izraelskými zástavami. Vo vzduchu krúžili heliktoptéry.

Tento pán, hovoriaci do mikrofónu, je jeden z prezivších vyhladzovacieho tábora.

Oproti nemu boli sedeli poslucháči.

.Expozícia
Fotografie väzňov. Hlavne poľskej národnosti, mužov a ženy. Nacisti neskôr odmedzovali fotenie; Židov nefotili vôbec.

Tu je pričňa so slamou určená pre väzňov.

Detské veci, topánky, okuliare, protézy, modlitebné šály, cestovnébatožiny. Množstvo osobného majetku, ktoré zostalo po zavraždených.


Tabuľa v jednom z barakov nesie nápis: "Ten, kto si nepamätá históriu, ju bude musieť prežiť znova."

Záber z mapy Európy s mestami, odkiaľ prichádzali transporty väzňov.

I takáto veľka izraelská zástava sa objavila medzi účastníkmi.

Transparent poľských priateľov Izraela s textom áronovského požehnania, určeného Izraelcom.

Pohľad na zástupy v plných uličkách, čakajúce na pochod. Vidno aj tabuľu "Czech Republic" (Česká republika); okolo nej spoznávam bratov z českej pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva v Jeruzaleme.

V pochode bol aj profesor Pavol Mešťan, riaditeľ židovského múzea v Bratislave, ktorý slovenským a českým posluháčom v zástupe Pochodu živých rozprával o táboroch smrti, či o slovenskom štáte a jeho dnešných kontroverziách.

Potom sa nespočetné zástupy ľudí vydali na asi trojkilometrový pochod z Auschwitzu do omnoho väčšieho komplexu Birkenau.
Vychádzame cez bránu s cynickým "Arbeit macht frei". Písmeno B je naopak.

V zástupe si fotím slovenskú zástavu.

Nesie ju predstaviteľ slovenskej pobočky Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva v Jeruzaleme.

Ešte 1,2 km k múzeu Auschwitz II - Birkenau.

Už sa blížime ku komplexu Birkenau.

Sme pred bránou.

Tu už sme vo vnútri areálu. .

Koľajnice vedú skoro až k tribúne. Končia sa na mieste, ked väzňov triedili.

Na koľajnice mnohí podávali lístočky s modlitbami, odkazmi...

Pohľad na trinúnu vpredu; pred ňou boli stoličky pre pozvaných. Boli to zástupcovia rôznych organizácii (najmä židovských), ako aj izraelskej armády.


Pozdĺž cesty areálom Bikrenau od vchodu až k trinúne boli rozostavené reproduktory, takže bolo počuť všetko, čo sa hovorí v rámci ceremónie do mikrofónu.
Najskôr sa čítali niektoré mená z 1.5 milióna židovských detí. Potom nasledovalo trúbenie šofárov a pieseň Eli, Eli v podaní japonského spevokolu "Hashachar Choir", vedeného pátrom Takeji Otsuku, dlhoročným priateľom Izraela a židovského národa. Príhovor mal Gabi Ashkenazi, náčelník generálneho štábu izraelskej armády, ako aj rabín Tel Avivu-Jafy Meir Lau. Bola aj modlitba za židovských pozostalých "Eil Malei Rachamim" a smútočný Kadiš. A samozrejme - na konci nesmela chýbať izraelská národná hymna - Hatikva (Nádej).
Bružúrka programu Pochodu živých obsahuje aj odkaz ("záväzok") pre účastníkov zhrnutý v siedmych bodoch: udržiavať pamiatku ľudí zahynuvších v Holokauste, bojovať proti antisemitizmu, antisionizmu, popieraniu Holokaustu, nenávisti voči Židom a Izraelu, proti akejkoľvek forme diskriminácie. Tiež sľub posilňovať židovstvo v diaspore a Izraeli, židovské dedičstvo, ako aj budovať Tikkum Olam - lepší svet pre celé ľudstvo.
Tu je spoločná fotografia celej našej skupiny, prijduvšej autobusom zo Žiliny. Je už skoro koniec podujatia, sme pred odchodom domov.

.Čo píšu inde
Podľa Ynetnews sa dvadsiateho výročného pochodu zúčastnilo asi 11 tisíc najmä mladých ľudí z 52 krajín. Najväčší pochod sa konal v roku 2005, kedy s vtedajším premiérom Arielom Šaronom prišlo asi 20-tisíc ľudí. Tohtoročný pochod bol druhý najväčší a bolo na ňom asi 3500 nežidovských hostí, hlavne z kresťanských proizraelských organizácii.
Arutz Sheva priniesol fotoreportáž (viď aj eretz.cz), ked je napríklad Gabi Ashkenazi odfotený pri kremačných peciach. Jeho otec bol preživším holokaustu a matka utečencom zo Sýrie.
.Hamas : plánovali to Židia
Židovskí lídri plánovali holokaust, aby pozabíjali "postihnutých a handikepovaných", odvysielala televízia Hamasu Al-Aksa v rámci cynického "vzdelávacieho" programu 18.apríla, ako zdokumentoval (aj s videom) Monitor palestínskych médií (pmw.org.il)
Podľa programu bolo holokaust sionistickým spiknutím s dvomi cieľmi: i) eliminovať postihnutých Židov, aby neboli bremenom budúceho štátu Izrael a ii) vytvoriť obraz perzekuovaných Židov, aby profitovali z "medzinárodných sympatií".