
Ako o izraelskom postupe informovali arabské média ?
Napríklad palestínska tlačová agentúra vydala krátku správu, podľa ktorej "izraelské buldozéry zničili časť mešity Al-Aksa v okupovanom východnom Jeruzaleme".
Al-Jazeera ide v podobnom duchu, keď v staršej správe cituje palestínskeho sudcu Taysir al-Tamimiho, že "...Izrael vykonáva rozsiahle vykopávky pod mešitou a stavia synagógu oproti Skalnému dómu".
Kritický hlas pozdvihla dokonca aj Arabská liga, keď obvinila Izrael z úmyslu meniť črty Jeruzalema.
Prečo je taký rozruch okolo renovačných prác prístupovej cesty na chrámovú plošinu ?
.Vstupná brána pre nemoslimov
Treba zdôrazniť, že Mugrabiho brána je jediným vstupom, ktorý nie je kontrolovaný islamskou nadáciou "Waqf". Táto spravuje ostatné brány, ktorými púšťa na na vrch iba moslimov.
Ako povedal Aryeh Eldad, člen pravicovej strany z izraelského Knessetu, "Arabi chcú, aby sa (existujúci) prechod zrútil...aby mohli zatvoriť jedinú bránu, ktorá je pod židovskou kontrolou". Potom by už len moslimovia mali prístup na horu.
.Odkrývanie histórie
Druhý, a nemenej dôležitý aspekt spočíva v archeologických vykopávkach, ktoré práce sprevádzajú, keďže sa jedná významnú archeologickú lokalitu.
Tieto majú vysoký potenciál vyniesť na svetlo nálezy z obdobia staršieho ako je islamské, ktoré by poukázali na spojitosť chrámového vrchu s obdobím kresťanstva a judaizmu.
Vystihol to komentátor v denníku Haaretz: "Plán Mugrabiho prechodu odhaľuje veľké moslimské popieranie - popieranie židovských väzieb na Jeruzalem, Chrámový vrch a na Chrám."
Svoj článok zakončuje slovami:"Je teda ľahké porozumieť, prečo sa moslimovia tak obávajú archeologických vykopávok, nielen na samotnej Chrámovej hore ale aj okolo, hoci tieto vykopávky osvetlia aj jeruzalemskú moslimskú históriu. Moslimovia sa obávajú týchto odkrývaní nie preto, že ohrozujú základy mešity Al-Aksa, ale preto, že podpokopávajú zmotanec klamstiev tvrdiacich, že Židia nemajú žiadne platné historické korene v meste a v jeho svätých miestach."
V tejto línii sa nesie aj činnosť "Waqf" na chrámovej hore. Ako informoval denník Ynetnews, izraelskí archeológovia sa sťažovali na nešetrné práce na podzemnej mešite, ktoré ničili pozostatky z predislamského obdobia. Archeológ z Hebrejskej univerzity povedal, že súčasný lomoz okolo zabezpečovacích prác na pešom prístupe je súčasťou taktiky prinútiť izraelskú vládu, aby dala ruky preč od tohoto miesta.