
Počet palestínskych Arabov, ktorí v tom čase utiekli, a v drvivej väčšine doteraz žiju - spolu s početným potomstvom - v akýchsi utečeneckých táboroch, činí zhruba 700 tisíc osôb.
Naproti tomu počet Židov, opustivších arabské krajiny, bol okolo 800 tisíc. Z nich sa zhruba dve tretiny integrovalo do mladého štátu Izrael, zvyšok našiel nový domov v Európe a v Amerike.
.Míľnikové rezolúcie US politikov
Ako uvádza spravojdajský PRWeb server, štyria senátori a štyria kongresmani vyšli s prelomovými rezolúciami (anglicky "bicameral resolutions", S.Res 85/H.Res 185 zo 16.februára 2007) o utečencoch na Blízkom východe, v ktorých je uznané, že aj Židom z arabských krajinách boli porušené základné ľudské práva.
Zdôraznené je, že "by bolo pre Spojené štáty nezodpovedajúce a nespravodlivé uznať práva palestínskych utečencov bez uznania rovnakých práv pre bývalých židovských, kresťanských a iných utečencov z arabských krajín".
Ako povedal jeden z predkladateľov "..keď sa diskutuje o blízkovýchodnom mierovom procese, často sa oslovujú palestínski utečenci. Avšak židovskí utečenci prevyšujú počtom palestínskych utečencov, a ich nútený exil z arabských krajín nesmie byť vynechaný z verejných diskusií o mierovom procese."
Iný tvorca dokumentov povedal, že "nemôže byť skutočný a trvalý mier na Blízkom východe pokiaľ nie sú medzinárodnou komunitou uznané legitímne práva všetkých utečencov vyhnaných počas vojnových rokov."
Ďalej dodáva: "Veľké množstvo Arabov a Židov bolo nútených opustiť svoje krajiny a je teda správne a poctivé, aby prezident uznal a zahrnul do každej diskusie o palestínskych utečencoch v medzinárodnej aréne aj židovských a iných utečencov."
Ja som veľmi rád, že politickí reprezentanti najmocnejšej krajiny sveta, založenej na júdeo-kresťanských princípoch Biblie, uznali, že vojnou netrpeli iba mediálne exponovaní palestínski (arabskí) utečenci, ale aj Židia.