
Ako to celý svet vidí, Izrael sa sústreďuje len na elimináciu teroristov z diaľky. A to presnými, tzv. "pin-point" zásahmi vybraných objektov, či už sú to budovy, a či pohybujúce sa autá.
V prvom prípade vybrané nehnuteľnosti zvykne používať teroristická organizácia, v druhom prípade autá prevážajú teroristov, častokrát na "svätú misiu" odpálenia Kasamov na Izrael. Explózia po zásahu raketou z izraelskej helikoptéry býva potom znásobenejšia o výbušný náklad auta.
Pravdaže, treba spomenúť, že aj pozemné vojská izraelskej armády (IDF) sú pripravené v Gaze zasiahnuť. Svojho času tam špeciálne jednotky zasahovali, ale len krátkodobo útočili na teroristov, a potom sa rýchlo stiahli.
.Izrael, vráť sa do Gazy !
Prečo ? Lebo pokiaľ nebude kontrola nad rizikovou oblasťou Gazy "zblízka", t.j. pozemná, teroristi majú relatívne dobré možnosti pokračovať v zbrojení, v pašovaní zbraní, ako i v odpaľovaní rakiet.
Aktivity IDF pravdaže dokážu tlmiť nežiadúce strieľanie rakiet z Gazy, ale dokedy ? Vlna cielených útokov IDF na čas oslabí teroristickú sieť, avšak akonáhle prestanú, nežiadúce živly majú v nikým nekontrolovanej Gaze vysoký potenciál obnoviť svoju zničenú infraštruktúru.
Iným riešením by bolo rozmiesniť v Gaze medzinárodné sily, ktoré by dohliadali, aby sa odtiaľ na Izrael neútočilo. Lenže kto z európskych krajín by bol ochotný posielať svojich vojakov do oblasti anarchie, v ktorej dominujú ozbrojenci z Hamasu a iných antizraelských skupín. Otázkou je, či aj arabské (moslimské) krajiny by sa podujali dohliadať kvôli Izraelu na palestínskych militantov.
A tak je načase prelomiť ľady politickej korektnosti a povedať, že v danej situácii je vhodným riešením vojensky znova obsadiť oblasti Gazy, v ktorých boli predtým židovské komunity.
Akonáhle by IDF kontrolovala väčšinu teritória Gazy, bola by schopná namieste robiť "poriadky" s miestnymi militantami - zatrhla by pašovanie zbraní, a možno aj vnútropalestínsku anarchiu. Izraelská armáda na miesta by bola rýchlo schopná vykonať účinné antiteroristické operácie.
Oproti limitovaným vzdušným a pozemným operáciam sa javí lepšie, aby mohutná vojenská sila zostala v Gaze na neurčitú dobu.
.Politické a ideologické zvažovanie
Je to o celé tom, či Izrael má dosť odvahy a hlavne viery povedať svetu, plánujucemu palestínsky štát - nechajte nás osídliť túto časť zasľúbenej zeme.
Je to o dôvere vedenia Izraela v Hospodina, nášho nebeského Otca, či dá zelenú religióznym osadníkom, ochotným znášať všetky ťažkosti s bývaním v rizikových oblastiach.