Za vpád ruských vojsk na Ukrajinu sa mnohé odvetvia v Rusku dostali na sankčný zoznam. Obmedzovanie nakupovania fosílnych palív od ruského medveďa je azda najpálčivejšia téma, keďže ceny palív, tepla a iných dôležitých komodít neúprosne stúpajú. Ja sa zameriam na jeden menej viditeľný segment, ktorý je tiež pod sankciami, a to je pozastavenie akademickej, a teda aj vedeckej spolupráce s výskomno-vzdelávacími inštitúciami v Ruskej federácii.
.Rovnaký meter na všetky vojny
Súhlasím, že vojnové ťaženie Putinovho režimu voči Ukrajine nie je spravodlivé, a sankcie majú za cieľ ekonomicky oslabovať útočiacu superveľmoc. Zastávam ale názor, že bežiaca zahraničná spolupráca vo vede a vzdelávaní sa prerušovať nemá. Prečo ? Vedci, učitelia, študenti nie sú tou skupinou, ktorá stojí za "špeciálnou operáciou" na Ukrajine, angažovaní v nej sú najmä politici a armáda.
Za najlepší argument proti prerušovaniu akademickej spolupráce pokladám princíp rovnakého metra, moderne nazývaný aj "ačohentizmus". Niekoľko príkladov. Štáty NATO bombardovali v roku 1999 Srbsko, Spojené štáty neskôr zhodili Saddámov režim v Iraku, a o pár rokov zase Západ vojensky zhodil Kaddáfiho režim v Lýbii. Vtedy nikto nevolal po zastavní akademickej spolupráce s útočiacimi krajinami, a najmä so Spojenými štátmi. Konalo sa aj zopár protivojnových protestov, ale to bolo všetko. Precedens do (možno blízkej) budúcnosti: ak by Čína vojensky napadla Taiwan, kvôli, nazvime to hypoteticky, zaisteniu teritoriálnej celistvosti Číny, neprerušujme kvôli vojne rozbehnutú spoluprácu s touto superveľmocou.
Dovolím si preto sformulovať politickú poučku: veľmoci zvyknú viesť vojny, spravodlivejšie i menej spravodlivé, lepšie i horšie zdôvodnené, ale nebojkotujme prosím kvôli tomu vedeckú a širšiu akademickú komunitu západnej alebo východnej (super)veľmoci, ktorej vojská sú v akcii v inom štáte.
.Mikrosvet slovenského vedca
Naša vláda stopla oficiálnu akademickú spoluprácu s Ruskou federáciou, padli napríklad vzťahy s JINR Dubna. Aj naša univerzita pozastavila všetky dohody o akademickej spolupráci s ruskými inštitúciami. Napriek tomu individuálna spolupráca slovenských občanov s ruskými kolegami nie je zakázaná. Môžeme si s ruskými kolegami mailovať, zúčasťnovať sa online aktivít. Ja sa zvyknem v piatky pripájať na vedecký seminár štátnej univerzity v Saint Petersburgu, viď obrázok k článku; a tiež využívam na spoločný projekt výpočtový server v JINR Dubna.
A čo ukrajinskí vedci ? Naša vláda dala výzvu na podporu ohrozených výskumníkov na Ukrajine. Je sympatické, že štát zaplatí až 3 roky pracovného pobytu ukrajinského výskumníka (a 4 roky doktoranda) v slovenskej akademickej inštitúcii. Náš kolega Viktor síce vraví, že kvalitní ukrajinskí vedci sú už dávno na Západe (a sám si tam pritom hľadá miesto :), ale nejakých z Ukrajiny ešte môžeme skúsiť prilákať. Aj keď asi nebudú veľmi profesionálne oslniví, aspoň sa u nás ohrejú a možno aj niečo vo vede urobia.
V prípade ukrajinských študentov - mužov - je naša "mikroskúsenosť" taká, že sú radi na Slovensku, aby nemuseli narukovať do ťažkej vojny vo svojej domovine. Aj keď kvalita ich štúdia pokrivkáva, a po čase časť z nich štúdium zanechá, prajem im, aby boli ušetrení od vojnového nebezpečenstva a na Slovensku, ešte lepšie v Európskej únii, si slobodne rozvíjali svoje mladé životy.