O tomto mladom mužovi mi povedali, že je židovský ľavičiar. Dokonca aj stál úplne vľavo. Aspoň jeden Žid medzi toľkými (okolo stovky) Arabmi. Hovoril plynule anglicky.

Mladý muž mi ukazuje plagát, informujúci o tejto akcii. Jeden mi aj dal.

Vysmiaty mladík vľavo, držiaci transparent, má okolo krku šatku "arafatku". Zrejme "fatahovec".
Muž v strede má na krku krížik. Pokecal som s ním trochu, vysvitlo, že je arabský kresťan grécko-ortodoxného obradu. Čo sa politiky týka, arabskí kresťania idú s hlavným prúdom. Nie sú ako sionistickí evanjelikáli z Ameriky....

Konečne transparent v angličtine, ktorý držia moslimské dievčatá. Keď ma uvideli s fotoaparátom, schovali sa zaň.
Text hovorí: "Stále znova hovoríte o demokracii, a zatiaľ ma okrádate o slobodu. Všetko, čo chcem, je rovnosť. Prečo nemôžete spravodlivo....nechať ma slobodnú."

Iné moslimské devy, opäť schované za transparent, mali na ňom napísané: "Čo nevidíte ? Som skutočne slobodná; tento kus šatky na mne nesiem tak pyšne, zachováva moju dôstojnosť, moju cudnosť, moju bezúhonnosť". Zdôraznený je teda moslimský náboženský aspekt.

Títo mládenci v zelenom nie sú od Hamasu :) Povedali mi, že ich zastrešuje asociácia "eqraa". Ich stránka je len v arabčine. "Gúglovanie" ukazuje, že "ikra" je islamská študijná organizácia. V rade pozdĺž chodníka boli úplne vpravo.

Z demonštrácie mám celkovo dobrý dojem. Mladí stáli slušne s transparentami pri chodníku na kraji univerzitného námestíčka. Žiadne blokovanie dopravy, či iné divočiny. Taká politická pohodovka. Ani policajtov som nevidel.
Druhý aspekt je vec, za ktorú demonštrovali. Proti rasizmu a diskriminácii. Izraelskí Arabi, hoci samy seba označujú za občanov druhej kategórie, majú rovnaké práva a povinnosti ako ostatní, výnimku tvorí len vojenská služba, z ktorej sú oslobodení. Prítomnosť arabských študentov, medzi ktorými sú dobre viditeľné moslimské študentky so šatkami, na univerzitách ukazuje, že aj nežidovské obyvateľstvo má prístup ku kvalitnému vzdelaniu.
No otázka stojí, do akej miery je arabská populácia (cca 10 percent obyvateľstva Izraela) lojálna voči židovskému štátu. Či sa nesnaží - v rámci povolenej demokracie - podkopávať židovské základy a nahradiť ich "demokratickými", čo eufemisticky značí napríklad zmeniť izraelskú zástavu, hymnu, zrušiť Židom právo návratu a nahradiť ho právom pre návrat palestínskych utečenov.
Mnohí arabskí obyvatelia Izraela sú "podchytení" - v podaní arabských strán zastúpených v Knessete - propalestínskou agendou, a tak tvoria akúsi "piatu kolónu" v židovskom štáte. Rovnováha vzájomných vzťahov Židov a Arabov tak zostáva krehká a citlivá.