90.výročie Balfourovej deklarácie

Piatok 2.novembra 2007 uplynulo 90 rokov od vydania tzv. Balfourovej deklarácie (1917), ktoru sa položili formálne základy politiky uznania sionistického hnutia, procesu, ktorý nakoniec vyústil do založenia (1948) moderného štátu Izrael.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Arthur James Balfour (1848-1930), vtedajší britský minister zahraničných vecí a autor deklarácie pre židovskú národnú domovinu.
Arthur James Balfour (1848-1930), vtedajší britský minister zahraničných vecí a autor deklarácie pre židovskú národnú domovinu. (zdroj: wikipedia.org)

.Deklarácia

"Vláda jeho veličenstva je naklonená k založeniu národnej domoviny pre židovský národ v Palestíne, a vyvinie najlepšiu snahu, aby dosiahla tento cieľ ..." stojí v liste vtedajšieho britského ministra zahraničných vecí, Lorda Balfoura, adresovaného Lordovi Rotschildovi, lídrovi britskej židovskej komunity, aby ten odkaz ďalej posunul svetovej sionistickej federácii.

Deklarácia bola výsledkom úsilia sionistických lídrov, zvlášť ChaimaWeitzmanna v Londýne, chemika, ktorý vojnovej Británii pomohol fermentačnou technológiou pre produkciu acetónu, nevyhnutnej zložky pri výrobnom procese výbušnín, a ktorý sa stal prvým izraelským prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Británia neskôr deklaráciu územne okresala (zo Zajordnánska vytvorila ďalšie arabské kráľovstvo), a v Bielych listinách,ktorými počas druhej svetovej vojny redukovala židovskú imigráciu dosvojho mandátneho územia, sa snažila presvedčiť, že "národnou domovinou"nemyslela štát.

.Aktuálne

Teroristi Fatahu v Gaze vo štvrtok oznámili (Arutz Sheva), že si výročie "zlej Balfourovej deklarácie" pripomenú odpaľovaním rakiet na Sderot a priľahlé židovské komunity, čo je zároveň aj odozva na antiteroristické operácie IDF.

Prieskum verejnej mienky v Izraeli ukazuje, že skoro polovica opýtaných z radov mládeže nepozná obsah deklarácie. Minister sociálnych vecí, Yitzchak Herzog, plánuje vládnemu kabinetu predložiť návrh, aby sa výročie pripomínalo oficiálnou ceremóniou v Knessete.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelčania si v tento deň (3-4.11.2007) pripomínajú veľkým zhromaždením v Tel Avive dvanáste výročie (podľa nežidovského kalendára) zavraždenia Jichaka Rabína. Až sto-tisíc ľudí sa zúčastňuje ceremónie na Rabínovom námestí, ktoru si propomínajú tragickú smrť muža, ktorý odovzal kus zasľúbenej zeme arabským nepriateľom v rámci naivnej politiky "krajina za mier".

.Predchodcovia kresťanského sionizmu

Lord Balfour k sa k nim zaraďuje pre svoju biblicky založenú protestanskú nábožnosť. Ako dišpenzacionalista veril v obnovenie Izraela v spojení s druhým príchodom Krista. Ďalej je to generál Alenby, ktorý v decembri 1917 oslobodil Jeruzalem z tureckých rúk, a ďalší. Spoločnou črtou týchto ľudí bola viera, že Boh znovu zhromaždí do zasľúbenej zeme, ako je predpovedané prorokmi v Starom Zákone, ktorý títo protestanti takisto pokladali za platné slovo Božie.

SkryťVypnúť reklamu

Americký teológ Thomas S. McCall sa vo svojej eseji zamýšľa aj nad paralelami biblických a moderných dejín, spojených s vyvoleným národom. Porovnáva Kýrov výnos, ktorým v biblických časoch povolil Židom návrat na Sion, s Balfourovou deklaráciou:

"Takto hovorí perzský kráľ Kýros: Boh nebies, Hospodin, dal mi všetkykráľovstvá zeme a prikázal mi vybudovať Mu dom v Jeruzaleme v Judsku. Kto je medzi vami zo všetkého Jeho ľudu, nech bude s ním jeho Boh, nech ide do Jeruzalema ... " (Ezdr. 1:2-3b)

V oboch prípadoch svetové mocnosti, zapojené do procesu, mali politickú a vojenskú kontrolu nad Jeruzalemom a zasľúbenou zemou, a prejavili záujem o návrat Židov do ich vlasti. Samozrejme, v oboch prípadoch existovala (a stále trvá) aj opozícia od okolitých miestnych vlád - v Kýrových časoch boli neprajníci vedení Samaritánmi, v 19.storočí zase okolitými Arabmi.

SkryťVypnúť reklamu

Moja hlboká pocta pánovi Balfourovi a ďalším protestanským "restorationists" (veriacich v obnovenie Izraela) okolo neho, s ktorým zdieľam hlbokú biblickú vieru, že Boh stojí pri svojom zmluvnom ľude a bdie nad svojou zemou. Mnoho ľudí ako Balfour pôsobí aj v dnešnej dobe, a na svojich pozíciach (vrátane amerického Kongresu) sa títo biblickí sionisti usilujú o dobro pre židovský štát. Moja maličkosť k nim patrí.

Miroslav Iliaš

Miroslav Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Konzervatívec, židofil a sionista. Už nie zarytý priateľ slobody. A čerstvý rusofil. Zoznam autorových rubrík:  Veda - aj tú treba, né ?Odluka cirkví od štátuIzrael, ó môj IzraelŠportíky moje bojovéISATIPataveda (pseudoveda)Súkromné dumaniaPeter UherNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu