Pred viac ako dvadsiatimi rokmi dal Boh na srdce arabských manželov Anis a Nawal Barhoumových bremeno sociálnej kresťanskej služby.
Ich "hlavný stan" je v mestečku Shefar'am v severnom Izraeli s najbližším veľkým mestom Haifa. Tam majú veľký rodinný dom, ktorého kapacity sú adaptované na spoločenské stretávania.
O misii HOL vypovedá internetová stránka s fotografiami, videami, informačnými listami - práca sa arabskými rodinami, s deťmi a mládežou, i s väzňami. Ich dvíhanie, uzdravovanie a budovanie v Ježišovi Kristovi.
Avšak činnosť organizácie nie je len pre arabskú komunitu, ale má aj potenciál na budovanie mostov medzi Židmi a Arabmi v pokoji a láske Ježiša (Ješuu). Zmieňuje sa o tomto na videu mesiánsky rabín. HOL má spoluprácu s mesiánskymi organizáciami, čomu nasvedčujú napríklad fotografie zo sederu, či iných spoločných akcií.
K arabským bratom sme sa s kongregáciou vypravili v sabatové ráno klimatizovaným autobusom.
.Fotoreportáž
Dom, kde sme boli. Stránka obsahuje aj staršie fotky z rekonštrukcie tohoto sídla.

Tabuľka pri vchode s anglickým a arabským názvom organizácie.

...pri vstupe do dvora si možno všimnúť jednoduchý drevený kríž umiestnený pri plote.

Spoločné foto Aviho, nášho židovského pastora, a Anisa Barhouma, na dvore domu, kde práve obedujeme.

A tu nám do plastových tanierikov servírujú jednňlo. Zaujímavo pripravené kuracie mäso a rôzne šaláty. Ja som si dobrôt dal za dva taniere po tom, čo hosťujúci brat oznámil, že jedla ešte zostalo. Tak sa to patrí: počkať na ponúknutie hostiteľom.

.. a lákavé ovocie...

Na prízemí domu je veľká miestnosť, nad vchodom ktorej visí zvnútra takáto zaujímavá tabuľa. Jej text znie "buď pripravený, Ježiš prichádza".

Po obede nasledovali spoločné bohoslužby. V veľkej miestnosti bolo okolo 60 stoličiek. Vpravo od premietacieho plátna vidno kríž.
Spievali sa chvály v hebrejčine, ako i v arabskom jazyku. Ako napríklad (anglická fonetická transkripcia): "Wa nati laka/nasjodo fee/Khoshoo´", čo môže byť preložené ako "uctievame Ťa v pravde".
Zaznela i známa židovská pieseň "Pokoj Boží nech s nami" v arabčine.

Manželia Barhoumovci mali slovo, kde predstavili svoju službu. Viac sa o nej možno dočítať na ich web-stránke.

Náš kopastor Dávid (na fotke s mikrofónom vpravo) zdôraznil, že v Ježišovi je spojenie Židov a Arabov, ktorý oboch činí Božím ľudom. Nasledoval potlesk.
Avi svoje slovo postavil na Efezským 2.kapitole, kde (verš 13) v Kristovi sa Židia a nežidia stali blízkymi jeho krvou.

Odkaz spoločného stretnutia vyjadruje táto maľba, zdobiaca stenu : (mesiánsky) židovský a arabský chlapec spolu. Nadpis je "Kristovo spojenie".

...a tu sú všakovaké koláčiky a sladkosti, ktorými nás pohostili po zhromaždenňi. Plus ovocie.

Arabským bratom, u ktorých sme sa výborne cítili, sme spravili finančnú zbierku, a tak ich požehnali v službe.
Ja som sa o.i. zoznámil s arabskou kresťanskou "Naami", postaršou paňou, ktorej meno znamená v aračine "milosť". Učí arabčinu v Haife.
Pre zaujímavosť: arabskí kresťania, ako som sa mal možnosť presvedčiť, používajú na vyjadrenie slova Boh Aláh. I keď je slovo totožné s menom božstva moslimov, Boha chápu plne v súlade s Bibliou.
Potom som hodil reč s arabským bratom na tému kresťanský sionizmus. Až tak veľmi netlieskajú tomuto hnutiu, lebo pre kresťanov pod palestínskou správou zmienka o asociácii iných kresťanov s biblickým sionizmom prináša ich obviňovanie zo spolupráce s Izraelom, či "západom", a tým väčší útlak. Preto je lepšie nevyťahovať tieto veci až tak na svetlo a zamerať na to podstatné spojivo, ktorým je zmierenie, pokoj a radosť Židov a nežidov (Arabov) v Ježišovi Kristovi.
Najväčšia kresťansko-sionistická organizácia (ICEJ.org) to plne chápe a zmieňuje to vo svojom traktáte:
"ICEJ rozumie potrebe arabských a palestínskych koreligionistov "dištancovať" sa do istej miery od kresťanského sionizmu kvôli nátlaku zo strany islamských elementov, ktoré ich zvyknú vidieť ako "kolaborantov" s "križiackym západom".