Koľko by asi stála veriacich odluka cirkví od štátu ?

Pár centov - približných čísel - k téme odluky cirkví a náboženských spoločností od štátneho rozpočtu s využitím údajov z nedávneho sčítania ľudu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. 

Ilustračné foto.

.Koľko ide cirkvám ?

Už peknú dobu visí na internete - na stránke cirkevného odboru ministerstva kultúry SR - prehľadná tabuľka s presnými číslami, nákladmi štátneho rozpočtu pre platy duchovných a na prevádzku ústredí registrovaných cirkví a náboženských spoločností. Vyše 37 miliónov EUR išlo minulý rok na platy duchovných a cirkevné ústredia.

Z inej tabuľky ministerstva sa dá dozvedieť, aké cirkevné právnické osoby - to sú tie cirkevné ústredia - môžu poberať štátne peniaze. Vyskytujú sa tam rôzne druhy funkcií - biskup, farár, kazateľ, riaditeľ toho a oného, starší, rektor, provinciál, provinciálna, predstavený a predstavená, starší a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

.Koľko je veriacich ?

Koľko je veriacich, reálne angažovaných zo svojou cirkvou, či náboženskou spoločnosťou ? Presne sa to nedozvieme, máme len približné čísla zo sčítaní ľudu, veď zakrúžkovať tú-onú cirkev v sčítacom hárku človeka nič nestojí.

V tejto tabuľke zo Štatistického úradu máme, koľko občanov sa v roku 2011 prihlásilo k registrovým cirkvám a náboženským spoločnostiam. Takže máme - približné - počty duší.

.Koľko EUR na jedného veriaceho ?

Prichádzame k zlatému klincu: skombinovaním presných čísel - štátnych nákladov na cirkvi - a približných - počtov veriacich na základe sčítania - dostaneme približné náklady na jednu cirkevnú dušu.

Skryť Vypnúť reklamu

Spracoval som to do tejto tabuľky. Pri nahliadnutí vidno, ktorá cirkev je "najdrahšia", čiže má vysokú spotrebu zo štátneho rozpočtu v pomere k počtu svojich veriacich. Na Cirkev bratskú vychádza najviac, až 94 EUR na veriaceho za rok, aby takto vykryli štátne peniaze. Ak by sa všetci rímski katolíci, prihlásení v sčítaní, skladali na svoju "matku" cirkev, tak by to stálo asi 6 EUR na jednu katolícku dušu.

Štyri registrované cirkvi a náboženské spoločnosti - baháji, mormóni, jehovisti a kresťanské zbory - nepoberajú od štátu ani cent. Nech im toto odhodlanie odolávať mlieku štátnych dotácii dlho vydrží.

Skryť Vypnúť reklamu

.Chce to evidenciu veriacich...

Ako vidno z mojej komunikácie (podľa infozákona) s ministerstvom kultúry (september 2011):

Vážené ministerstvo kultúry, obraciam sa na vás so žiadosťou o poskytnutie informácií ohľadom hospodárskeho zabezpečenia cirkvi a náboženských spoločností. Podľa akých rozpočtových pravidiel (smerníc, nariadení) sa určuje, koľko duchovných a iných osôb môže byť platených štátom v rámci jednotlivých registrovaných cirkví ? Závisí financovanie duchovných od počtu veriacich ich registrovaných cirkví a ak áno, ako sú počty týchto veriacich dokladované?"

Problematika financovania cirkví a náboženských spoločností štátom je upravená predovšetkým zákonom č. 218/1949 Zb. o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom v znení neskorších predpisov. V zmysle §1 ods. 1 citovaného zákona štát poskytuje registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam ustanovenú úhradu osobných požitkov duchovných pôsobiacich ako zamestnanci cirkví a náboženských spoločností v duchovnej správe, v cirkevnej administratíve alebo v ústavoch pre výchovu duchovných, ak o to cirkev alebo náboženská spoločnosť požiada. Celkový rozsah úhrady ustanovuje zákon o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok. V zmysle zákona č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností v znení neskorších predpisov si cirkvi a náboženské spoločnosti spravujú svoje záležitosti, najmä ustanovujú svoje orgány, ustanovujú svojich duchovných a zriaďujú rehoľné a iné inštitúcie nezávisle od štátnych orgánov. V zmysle uvedených skutočností si cirkvi a náboženské spoločnosti určujú aj počet duchovných a štát má zákonnú povinnosť poskytnúť týmto duchovným platové náležitosti. Početnosť registrovaných cirkví odvodená od sčítania obyvateľstva nemá na výšku dotácií na predmetný účel žiadny vplyv.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet veriacich ("klientov") registrovaných cirkví, poberajúcich štátnu podporu, teda nehrá žiadnu úlohu.Túto vec by bolo treba napraviť.

Tak, ako sú dotácie na žiaka v škole, na jeho voľnočasové aktivity, nech sa zavedie aj kritérium počet registrovaných veriacich, aby bolo zrejmé, koľko ich využíva "duchovné služby" tej-ktorej štátom dotovanej cirkvi.

Bol by to prvý hmatateľný krok k odluke cirkví od štátu.

Miroslav Iliaš

Miroslav Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  299
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Konzervatívec, židofil a sionista. Zarytý priateľ slobody. Zoznam autorových rubrík:  Veda - aj tú treba, né ?Odluka cirkví od štátuIzrael, ó môj IzraelŠportíky moje bojovéISATIPataveda (pseudoveda)Súkromné dumaniaPeter UherNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu