Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu

Ako kresťan som za to, aby si veriaci platili vieru zo svojich peňazí. Príklady tých registrovaných cirkví a náboženských spoločností, ktoré pre svoju činnosť nepoberajú príspevky od štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Je známou vecou, že Slovenská republika financuje registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, pričom posledná zákonná úprava z konca minulého roka 2019 im ešte navýšila finančné prostriedky.

Ako angažovaný kresťan a stúpenec odluky náboženstva od štátu som sa zameral na tie registrované cirkvi, ktoré nepoberajú štátne peniaze. O tom informuje tabuľka "Prostriedky zo štátneho rozpočtu v rokoch 2000 až 2019 pre cirkvi a náboženské spolocnosti na platy duchovných a prevádzku ústredí " zo stránky Cirkevného odboru Ministerstva kultúry (link). 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tabuľke vidíme, že len štyri registrované (nazvem ich) náboženské subjekty majú vo svojich riadkoch samé nuly: Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike, Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní v Slovenskej republike, Kresťanské zbory na Slovensku a Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v Slovenskej republike.

Urobil som preto prieskum (telefonicky, ímejlom, četom i surforvaním po ich stránkach), ako si tieto zmienené cirkvi a náboženské organizácie financujú svoje potreby.

Bahájske spoločenstvo (Baháji)

Od spoločenstva Baháj som obdržal v ímejli stanovisko o svojom samofinancovaní, z ktorého citujem :

SkryťVypnúť reklamu

"Bahájske spoločenstvo nepoberá žiadne príspevky od štátu, pretože jedným zo základných princípov bahájskej viery je, že sa financuje výlučne s príspevkov veriacich bahájov. Nie je dovolené prijímať finančné príspevky od tretích strán. V rámci bahájskeho spoločenstva sú zriaďované fondy na miestnej, národnej, kontinentálnej a medzinárodnej úrovni, do ktorých môžu prispievať iba jeho členovia. Toto umožňuje bahájskemu spoločenstvu dvojaký účel ich využitia, udržať si svoju činnosť a nasmerovať finančné zdroje spôsobom, ktorý podporuje blahobyt ľudstva.

Príspevky sú dobrovoľné a anonymné. Veriaci to vnímajú ako privilégium, že môžu podporovať fungovanie spoločenstva na miestnej, národnej aj medzinárodnej úrovni. Jednotliví baháji sa snažia nezištne a radostne prispievať do rôznych fondov viery, každý podľa svojich okolností a možností. Nie je dovolené požadovať peniaze od jednotlivcov. Stav bahájskych fondov môže byť predmetom konzultácií medzi členmi spoločenstva na stretnutiach rôznych druhov.

SkryťVypnúť reklamu

Takto fungujú bahájske spoločenstvá na celom svete."

Baháji v rámci svojej registrácie na Ministerstve kultúry dali písomné čestné prehlásenie o nepoberaní žiadnych príspevkov od štátu (získal som kópiu podľa inforzákona).

Cirkev Ježiša Krista svätých neskorších dni (CJKSND alebo Mormóni)

V tejto náboženskej organizácii mi je sympatická dobrovoľnícka činnosť zahraničných misionárov, ktorí su znášajú svoje pobytové náklady sami. Tu je ich stanovisko k samofinancovaniu:

"Členovia Cirkvi Ježiša Krista Svätých posledných dní dodržujú biblickú zásadu desiatku tým, že venujú desať percent svojho príjmu Cirkvi. Tieto peniaze sú použité na humanitárne úsilie, výstavbu zborových domov a chrámov, prevádzku Cirkvi a pomáhajú financovať misionárske, vzdelávacie a genealogické programy. Na základe príspevku členov je tak Cirkev nezávislá na akejkoľvek inej inštitúcii (a teda i štátu).
V oblasti financovania hrá tiež dôležitú rolu fakt, že miestna, regionálna a národná úroveň správy Cirkvi je v rukách predovšetkým neplatených či laických duchovných. Podstatné množstvo času a úsilia, ktorého je potreba ku správe záležitostí a k naplňovaniu potrieb členov, venujú a vynakladajú samotní členovia. Tí sú tiež pri svojej snahe nasledovať príklad Ježiša Krista vedení k sebestačnosti ako časnej, tak duchovnej. "

SkryťVypnúť reklamu

Tu stojí za zmienku stanovisko biskupov najväčšej registrovanej cirkvi na Slovensku z roku 2006, že podporiť registráciu mormónov je "zrada katolíckej cirkvi" (link). Aj napriek tejto opozícii boli mormóni Ministerstvom kultúry SR zaregistrovaní a nestoja štát ani cent - v ich registračnom spise je čestné prehlásenie o nepoberaní štátnych dotácii na svoju činnosť.

Kresťanské zbory (KZ)

V telefonickom rozhovore pán Milanom Neklapil, jeden z predstaviteľov KZ, kládol dôraz na samostanosť zborov, ktoré desiatkami a darmi vykrývajú svoje potreby. Sú organizovaní jednoducho, do samostatných zborov, a každý z nich má svoje IČO. Charakterituje ich skromnosť a rovnostárstvo a nemajú typické duchovenstvo, ktoré by inak malo nárok na štátny plat. Keďže nemajú registrované členstvo svojich veriaich, do stručného cirkevného výkazu pre štát len uvedú číslo z posledného sčítania ľudu.

Ešte zmienim, že jeden ich zbor v Novom Meste nad Váhom má vo vlastníctve nehnuteľnosť - kultúrnu pamiatku - na ktorú prijal štátnu dotáciu.

Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v Slovenskej republike (Jehovisti)

Aj táto registrovaná náboženská organizácia sa financuje z darov svojich členov. V ímejli ma odkázali na ich stránku (link), kde je to vysvetlené.

Jehovisti zároveň prísne dodržujú svoju politickú neutralitu, a to sa týka aj politickej otázky o vzťahu medzi cirkvami a štátom, ako mi to zdôraznili v odpovedi:

"Vzhľadom na to, že chcete naše stanovisko použiť „vo verejnej diskusii o finančnej odluke cirkví/náboženstva od štátu“ rozhodli sme sa k Vašej otázke nevyjadrovať. Jehovovi svedkovia uznávajú právo štátu rozhodnúť sa podporovať či nepodporovať registrované cirkvi. Nakoľko sú však Jehovovi svedkovia politicky neutrálni, nevyjadrujú sa k otázkam, ktoré majú politický charakter, a ani nezasahujú do toho, čo sa rozhodnú robiť iní.

Čo štát potrebuje a čoho sa môže vzdať

Aj cirkvi a náboženské organizácie prevádzkujú kultúrne pamiatky, škôlky, školy, domovy sociálnych služieb a iné, štátu prospešné inštitúcie. Keď má štát o chod týchto služieb záujem, prideľuje na ich chod finančné prostriedky v súlade so zákonom - príspevky na chod pamiatok, dotáciu na žiaka, dotácia na cirkevný dom dôchodcov, a iné. Za lekárske služby dostáva (cirkevný) zriadovateľ platby od zdravotných poisťovní. Viac o tom v ďalšom článku.

Štát ale nepotrebuje financovať "čisté" náboženské potreby svojich občanov, ako sú platy duchovných a náklady na prevádzku ich ústredí. V časoch, kedy naša ekonomika potrebuje masívne finančné stimuly kvôli pandémii koronavírusu, je na mieste dobre zvážiť, ktoré segmenty má štát ďalej financovať. 

Slušná debata o odluke

Slovensko potrebuje dobrú, konštruktívnu a slušnú debatu o vzťahu cirkví a štátu,

Pokladám za kontraproduktívne žiadať (v rámci slušnej debaty o odluke) cirkvi a náboženské spoločnosť o súpis ich majetku. Nech si každá náboženská organizácia vlastní majetku, koľko len chce, a nech ho dokáže umne využívať pre svoj chod.

Takisto je neužitočné vytýkať registrovaným cirkvám a náboženským organizáciam ich typické vieroučné a kultúrno-etické postoje, či ich označovať za tmárov, alebo sektárov. V rámci náboženskej slobody a práva združovať sa na základe náboženského predvedčenia môže každý vyznávať a praktizovať, čo chce. Podstané, aby si to platil zo svojich peňazí. 

Miroslav Iliaš

Miroslav Iliaš

Bloger 
  • Počet článkov:  308
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Konzervatívec, židofil a sionista. Už nie zarytý priateľ slobody. A čerstvý rusofil. Zoznam autorových rubrík:  Veda - aj tú treba, né ?Odluka cirkví od štátuIzrael, ó môj IzraelŠportíky moje bojovéISATIPataveda (pseudoveda)Súkromné dumaniaPeter UherNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu