
Verše z Písma ako Matúš 5:9 a Matúš 5:39 sú mnohými prezentované napodporu toho, že ako Telo Mesiáša (Cirkev) máme zakázané používať silualebo podporovať jej použitie inými.
Mnohí naopak trvajú natom, že opak je pravdou, a že tieto verše sú nesprávne interpretované avyňaté z kontextu, keď sú aplikované pre národnú situáciu. Tátonázorová strana poukazuje na mnohé príklady z Písma, kedy Boh samotný prikázalIzraelu tiahnuť do boja proti jeho fyzickým nepriateľom.
A keď je Bohnemenný (Num 23:19), potom zaiste používanie a podporovanie použitiasily pre spravodlivé účely zostáva akceptovateľné pre veriacich dneška.Je tak ?
Ťažko je adekvátne hovoriť na túto tému, keď nie sme priamo ohrozovaní ozbrojeným nepriateľom. Mnoho kresťanov naZápade toto nikdy nezažilo, ani nemuselo zažívať, že ich milovaní súpovolávaní brániť vlasť proti potenciálnym existenčným hrozbám.
Avšakizraelskí (židovskí) veriaci môžu o tom rozprávať z pozície intímnejznalosti a skúsenosti. Pre Izraelcov otázka, či použiť alebo podporiťpoužitie sily je oveľa viac závažná ako pre iných veriacich. Nie je lenakademickým cvičením o náboženskej morálke, ale záležitosťou života asmrti.
S násilnosťami vzbĺknuvšími okolo a v pásme Gazy sa"Izrael dnes" (www.israeltoday.co.il) opýtal miestnych mesiánskych lídrov, ako vnímajú použitiesily proti teroristom, zvažujúc pritom, že mnohí ich vlastní synovia apriatelia sa môžu zúčasniť boja. Na rozdiel od mnohých kresťanov naZápade, teroristi predstavujú priame, každodenné ohrozenie ich života a životovich milovaných.
David Silver z "Out of Zion Mistries"(náboženské združenie Zo Siona) zo severeného Izraela nemal žiadneobavy podporiť vojnové snaženia, a povedal, že Izrael "by mal použiťvšetku svoju silu nevyhnutnú na odstránenie Hamasu a na zničenieraketových dielní a tímov, ktoré ich odpaľujú."
Seth Ben-Haim,mesiánsky líder z Jeruzalema a bývalý výkonný pastor zboru "King ofKings Assembly " (Zhromaždenie Kráľa kráľov) povedal, že kým podporujesúčasné akcie v Gaze, "nanešťastie je to príliš málo a príliš neskoro".
Dúfa,že Izrael si skoro zvolí nové vedenie, ktoré bude konzistentne bojovaťtam "kde sedia naši nepriatelia, a nie tam, kde chodia naše deti toškoly", avšak si myslí, že aj tak to nebude dostatočné.
"Situáciasa oveľa viac zhoršila po tragickom vymietnutí Židov z našej domoviny vgazanských komunitách Guš Katif. To vytvorilo plodné podhubie prenárast moci Hamasu a pre dramatický a kvalitatívny nárast teroru",vysvetľuje Ben-Haim.
"Izrael potrebuje vytvoriť zmenu v strategickej rovnováhe síl v oblasti. Aby sme to dosiahli, musíme byť lokalizovaní vo všetkej našej krajine."
Howard Bass je pastor mesiánskej kongregácie Nachalat Yeshua (Ješuovo dedičstvo) v juhoizraelskom meste Beerševa. Bass a jeho kongreganti sa nachádzajú v meste, ktoré je v dosahu rakiet z Gazy od prvého okamihu od stredajšieho rána (kedy nežidovskí kresťania mali Štredrý deň, 24.12.2008.)
Vyslovil podporu pre Izrael, ktorý vedie vojnu proti svojim fyzickým nepriateľom, avšak zdôraznil, že židovský štát nikdy nedosiahne mier, ktorý skutočne potrebuje a po ktorom túži pokiaľ sa nezapojí do duchovných, modlitebných bojov.
"Čas pre vojnu a čas pre mier. Pre náš zármutok ešte nenastal je čas bez vojny", povedal Bass. "Národ Izraela je povinný konať v sebeobrane proti Hamasu, samovyhlásenému nepriateľovi, ktorý sa vyzbrojil a vytrénoval, aby viedol vojnu proti Izraelu a jeho existencii."
"Na druhej strane Izrael pokračuje v odolávaní obrátiť sa k Bohu Izraela a Jeho Mesiášovi Ješuovi, Synovi Božiemu, ktorý samotný poskytne mier, bezpečnosť, uzdravenie", pokračuje Bass, zakončiac "iba spravodlivosť Božia dokáže priniesť pravý a trvajúci mier Izraelu a všetkým ostatným národom".
V ich takmer jednotne uniformnej podporore pre vojenskú akciu, izraelskí mesiánski lídri nezabúdajú na Ježišov príkaz milovať nepriateľov Izraela (Matúš 5:44).
Mnoho miestnych mesiánskych združení rozoslalo informačník vyzývajúcich ich podporovateľov k modlitbám, a to súčasne za izraelské víťazstvo a za ochranu a spasenie palestínskych Arabov, ktorí sú v pasci ideológie nenávisti, namierenej proti naplneniu Božej vôle.
Doplnenie (8.1.2008): pridávam súvisiace príspevky zmazané z môjho blogu na serveri evanjelik.sk na základe rozhodnutia správcu:
Stanovisko a výzva ICEJ k súčasnému konfliktu v Gaze
Stanovisko Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva (www.ICEJ.org, česká pobočka www.ICEJ.cz a slovenská www.ICEJ.sk), ako je publikované tu.
Od času, kedy sa Izrael stiahol z pásma Gazy v roku 2005, milícieislamského teroristického hnutia Hamas sa zmocnili kontroly v oblasti aneúprosne zvýšili svoje raketové a mínometné útoky proti južným mestámIzraela. Toto denné bombardovanie doslova držalo tisíce izraelskýchcivilistov v podmienkach obliehania, kým svet stál bokom a nehovorilnič o tisícoch traumatizovaných detí a zbytočných stratách na životocha majetku. Sderot, jedno z miest najbližšie ku Gaze, bolo pod hlavnýmnáporom týchto útokov.
Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo v Jeruzaleme v tomto napätomčase pevne stálo s izraelskými komunitami v západnom Negeve, poskytujúcsociálnu pomoc cez miestne charity a dobrovoľníkov, ako aj odovzdalo doužívania v regióne množstvo prenosných úkrytov. ICEJ takisto vykonalomnoho ohliadacích návštev oblasti a dosvedčilo z prvej ruky brutalitu anevyberavý charakter týchto útokov z Gazy.
Krátka "prestávka" sprostredkovaná Egyptom priniesla len dočasnúúľavu týmto ostreľovaním unavených obyvateľov periférie Gazy, avšakraketové útoky sa vrátili začiatkom novembra a začali zasahovať ivzdialenejšie mesto Aškelon. Izraelská vláda sa zdráhala ohroziťpalestínskych civilistov, medzi ktorými sa Hamas ukrýva, používajúc ichako nedobrovoľné ľudské štíty. Avšak ku koncu Izrael nemal veľa navýber, len zasiahnuť, aby ochránil svojich občanov, čo je oprávnenápovinnosť. Očakávala by sa od každého štátu, ktorý sa stará o svojichobčanov.
Teraz Hamas odpovedá raketami dlhšieho doletu, ktoré už zasiahli mestá Ašdod a Beerševa, čím umiestnil okolo 700-tisíc izraelských civilistov do zásahovej zóny.
Strata životov je vždy poľutovaniahodná a musí byť uvážená, a Izraelviac ako iná krajina demonštroval tento princíp. Avšak režim Hamasu vGaze nemá žiaden rešpekt voči životu, úplne odmieta existenciu Izraelaa vytrvalo pracuje na jeho úplnom zničení. Toto je stanovená pozíciahnutia jeho vlastnými slovami a je jasne vyjadrená v jeho charte.Izrael nemal žiadnu inú možnosť než odstrániť túto hrozbu zo svojhojužného regiónu. Lepšie je tak urobiť teraz, ako čakať, pokiaľ Hamasbude mať podporu nukleárneho Iránu.
Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo v Jeruzaleme považuje zarušivé, že mnoho západných lídrov odsudzuje Izrael pod pláštikom toho,čo nazývajú "neprimeraná odozva". Táto "doktrína rovnomocnosti" nevidížiadne zlo, nepočuje žiadne zlo a nekoná žiadne zlo. Balansuje nahranici, pokúšajúc prisudzovať vinu rovnako obom bojujúcim stranám.Toto je potupa a náš svet sa kvôli tomu vzdáva radikálnemu islamskémuteroru. Hamas je teroristická organizácia podporovaná darebáckymirežimami v Sýrii a v Iráne, a medzinárodné spoločenstvo toto dobre vie,avšak mnoho lídrov nemá odvahu to povedať. Ústupky sú jediná povolenáhra v meste ! Takže podľa nej Izrael musí byť rovnako obvinený.
Stojíme s Izraelom v jeho akciách pre obranu vlastných občanov avyzývame svetovú komunitu, aby kládla vinu tam, kde je patričné. Ztohto pohľadu pripomíname slová novozvoleného kandidáta na prezidenta Baraka Obamu, keď toto leto stál v Sderote: prehlásil, že Izraelci bynikdy nemali žiť pod hrozbou denných raketových útokov.
Ďalej sa obraciame na kresťanov, aby obetovali svoje modlitby zaIzrael v týchto ťažkých časoch, keď vstupujeme do Nového roka. Ponúkamemožnosť praktickej asistencie obyvateľom západného Negevu. ICEJ sazaviazalo dočasne premiestniť tucty chudobných rodín s malými deťmi dobezpečnejších oblastí inde v Izraeli. Prosíme o finančné dary na úhradutransportov, ubytovania a jedla. Školy a centrá dennej starostlivosti vregióne sú uzavreté a bežný život sa stal nemožným, avšak tieto rodinysi nemôžu dovoliť premiestniť sa z miest ohrozenia.
Malcolm Hedding (výkonný riaditeľ ICEJ.org)
Stanovisko slovenskej pobočky ICEJ k súčasnému konfliktu v Gaze
Bratislava, 2.januára 2009. Slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ Slovensko)vyjadruje plné pochopenie pre aktuálny postup štátu Izrael pri obranesvojho územia pred dlhodobými raketovými útokmi podnikanými z územiaGazy. Každý civilizovaný a zodpovedný štát, dbajúci o bezpečnosťsvojich občanov, by konal rovnako. V situácii, keď hnutie Hamas používacivilné obyvateľstvo ako živé štíty, považujú kresťania rôznychdenominácií, združení v ICEJ, za nenáležité brať na zodpovednosť Izraelaj za civilné obete prebiehajúceho konfliktu.
Mrzí nás, že slovenská diplomacia zaujala k tejto situácii neutrálnestanovisko. Kladie v ňom Izrael - jedinú fungujúcu demokraciu v regióne- na roveň teroristickej organizácii Hamas, ktorá od nástupu k moci vpásme Gazy cielene potláča slobody vyjadrovania a vyznania. Vstanovisku Slovenska chýba odvaha pomenovať Hamas za jednoznačný zdrojeskalácie napätia v oblasti, ako to urobili USA, Nemecko či susedná ČR.Podstatne adresnejšie boli paradoxne aj postoje Egypta dokonca ajPalestínskej samosprávy.
Izrael s rozlohou menšou ako polovica Slovenska v posledných rokochodovzdáva ďalšie a ďalšie územia Palestínskej samospráve v nádeji namier. Posledným príkladom je práve územie pásma Gazy, ktoré v roku 2005opustili poslední židovskí osadníci. Namiesto mieru je svet praktickytichým svedkom toho, ako hnutie Hamas premieňa toto územie na základňupre raketové útoky na Izrael. Je smutným konštatovaním, že svet sitento problém začal seriózne všímať až dnes, keď sa izraelská vládarozhodla pre legitímny krok obrany svojich obyvateľov.
Otázka bezpečnej budúcnosti Izraela je pre Slovensko vzdialenoutémou len zdanlivo. Na svete existuje viac ako 80 štátov, ktorýchobyvatelia môžu slobodne praktizovať kresťanstvo, takmer 60 moslimskýchštátov, ale len jediný štát - Izrael je domovom Židov. Aj na Slovenskužijú kresťania rôznych denominácií, ktorých spája viera opierajúca sa okompletný text Biblie a ktorí vnímajú Izrael ako hlavný zdroj svojejidentity. Považujeme preto za prioritné zasadzovať sa za právo Izraelažiť v bezpečných hraniciach, ktoré budú rešpektované svetom a okolitýmiarabskými štátmi regiónu podobne, ako je to teraz v prípade Egypta aJordánska.
Peter Švec
(predseda ICEJ Slovensko)
Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem so sídlom vJeruzaleme (www.icej.org) bolo založené v roku 1980 a dnes disponujesieťou pobočiek vo viac ako 50 štátov po celom svete. Združujekresťanov rôznych denominácií, ktorí sa rozhodli prejavovať solidarituso štátom Izrael.
ICEJ Slovensko, Romanová 46, 851 02 Bratislava, Slovensko Tel.: +421 911 977 007, +421 905 892 226
Inému užívateľovi portálu evanjelik.sk bol z hlavne stránky stiahnutý (nie zmazaný) tento príspevok o stanovisku Svetovej rady cirkví ku konfliktu v Gaze.