
Deviaty deň mesiaca Av (Tiša Be Av) je pôstnym dňom, kedy si Židia pripomínajú mnohé tragédie, ktoré sa im v dejinách prihodili.
Deň je uzavretím trojtýždňového obdobia, začínajúceho sa 17.tamúza, ako som písal v minulom článku.
Za dlhú dobu existencie židovského národa sa v tento pamätný deň nešťastných udalostí nakopilo naozaj dosť: zničenie oboch Chrámov (586 pr.Kr. a 70 po Kr.), porážka povstania Bar Kochu (135 po Kr.) a rozptýlenie do diaspory, či stredoveké vyhnanie Židov z Anglicka (1290) a zo Španielska (1492).
Najstaršia kalamita Tiša Be Av bol začiatok štyridsaťročného putovania púšťou pred vstupom do zasľúbenej zeme, keď starí Izraelci zmalomyseľneli po návrate dvanástich zvedov.
Tiša Be Av je pre Židov pripomenutím trestov, ktoré na nich v dejinách doľahli - zo strany Babylončanov, Rimanov, či stredovekých kresťanských mocností. V tento deň sa čítajú Žalospevy.
.V Izraeli
Národno-religiózny server ArutzSheva priniesol obsiahlu fotoreportáž z návštevy Západného múru tisíckami Židov, ako aj z ich pochodu okolo hradieb starého mesta.
Ku kalamitám Tiša Be Av najnovšie priradili aj vyhostenie Židov z Gazy z roku 2005.
.To máte zato, Židia....
Kresťania v rámci vystatovania nad Židmi považovali ich biednu situáciu v stredoveku ako dôkaz ich zavrhnutia Bohom.
V skorších časoch Byzantskej ríše zrúcaniny zničeného druhého Chrámu dokonca slúžili (podľa Wikipedie) ako smetisko pre kresťanov, ktorí sa týmto utvrdzovali, že Boh odňal Židom svoju priazeň. Neskôr na tom mieste (po vyčistení) vyrástli moslimské mešity.
Zmýšľanie typu - Židia odmietli Ježiša=sú zavrhnutí - pretrvalo stáročia, dokonca aj dnes si o ňom možno prečítať na stránkach rôznych fundamentalistických zoskupení, akým je aj toto "tradičnokatolícke". O Židoch píšu v štýle starej rétoriky:
"Boli to práve židia, ktorí zavraždili Boho-človeka Ježiša Krista a zvolali jeho krv na nich a svoje deti. Bola to najmä trieda farizejov, ktorá šírila nenávisť ku Kristovi. Táto trieda sa ujala vedenia židov a bola hybnou silou v odmietnutí Krista väčšinou židov. Táto trieda farizejov bola aj v ďalších dejinách hybnou silou v prenasledovaní Cirkvi. Židia boli v pozadí aj mnohých revolučných a bludárskych hnutí. Židia za svoje odmietnutie Krista boli Bohom najprv rozptýlení po celom svete a viackrát trestaní rôznymi pogromami."
.Nevystatuj sa, lebo...
"Lebo keď Boh neušetril prirodzené ratolesti, aby sa nestalo, že neušetrí ani teba." (Rím. 11:21)
Kresťania zvyknú poukazovať na neprijatie Ježiša ako primárny dôvod všetkého utrpenia Židov (ktoré v stredoveku často samy iniciovali ).
Zabúdajú však na neodvolateľné Božie zasľúbenia tomuto národu, jednak aj na Pavlovo varovanie v liste Rímskym nevystatovať sa nad Židmi, keďže sa samy kresťania - ako plané ratolesti navrúbované do ušľachtilej olivy (Rim. 11.kap.) - stali účastníkmi duchovného dobrodenia, predtým určeného len Židom.
Ako priateľ Izraela navyše pozorujem, ako si nábožní Židia pri dátume Tiša Be Av uvedomujú a smútia nad hriechmi svojho národa z minulosti. Podľa rabína Kooka bol Chrám zničený pre bezdôvodnú nenávisť, ktorá vtedy panovala medzi židovským národom.
Znovupostavený môže byť podľa neho až keď nevysvetliteľná (angl. causeless) láska bude vládnuť vo vyvolenom ľude.
Láska je artikel, na ktorej šírenie majú kresťania značný potenciál. Podľa apoštola Pavla je Božia láska rozliata v našich srdciach prostredníctvom Ducha Svätého (Rim 5:5).
Preto ju treba šíriť v zasľúbenej zemi, a možno aj ten tretí Chrám, za ktorý sa mnohí Židia úpenlivo modlia, pomôže postaviť.