Akademická stanovačka v Toulouse a iné

Písmo: A- | A+

René akademika, príhody a skúsenosti: ďalší diel o nízkonákladovom prežiti vedca v univerzitnom prostredí, s novou dosiahnutou métou v ubytovaní. Adresované milému akademickému denníčku, vedenom súkromne na katedre chémie jednej provinčnej univerzity na Slovensku.

Moja maličkosť ráno pri stane na lúke na kraji univerzitného areálu v Toulouse.Moja maličkosť ráno pri stane na lúke na kraji univerzitného areálu v Toulouse.Miro Iliaš

Denníček môj milený !

.Najskôr habilitácia

Habilitáciu máme v suchu. Nakoniec som odprednášal tézy pred veľactenou vedeckou radou bratislavskej fakulty. Ivko ma pochválil. Vraj táto 10-minutová prednáška bola, citujem, "nebe a dudy", oproti tej prvej, ktorú som pohnojil v tom, že nebola pedagogická. Ivko ma za tú prvú v ímejli zjazdil. A ja, poučený a zhrozený z krízoveho vývoja môjho habilitačného procesu, som sa na druhé kolo riadne pripravil. Lebo aj Tóno, čo X-ovi neschválil plný úväzok na materskej fakulte, toto konanie pozorne sledoval. Už som mu nedal príležitosť rypnúť si do bratislavskej kvantováckej skupiny, na ktorej prsiach som odkojený. Možno to on odovzdal jediný neplatný hlas v rámci záverečného hlasovania vedeckej rady o mojej docentúre.

Denníčku môj, preto my, banskobystrickí chlapci, musíme preraziť v Bratislave kvalitou. Bo Tóno, čo ma na alma-mater aj niečo učil, číha. Ivkov poučný email si dobre odložím, a pre naše ďalšie kvalifikačné konania v našej skupine, tamhľa u otcov profesorov v Blave, ho použijeme ako prípravný materiál.

.Seminár Pacha-Hybského zbojníka

Inšpirovaný bratislavským patavedeckým seminárom, ktorý som poctil príspevočkom online, slávnostne tu, na mojom blogu, oznamujem organizovanie nášho, banskobystrického seminára humoru a irónie z akademickej pôdy. Nemôžem ho ale nazvať patavedeckým, keďže táto značka prislúcha bratislavským kolegom. Ivko ma poučil, že oni si svoje renomé vydreli kvalitnou srandou, a že my tu, na strednom Slovensku, sa máme vybrať svojou vlastnou, tvorivou cestou. Tak ňou pôjdeme ! (Pacho: "Na konée ! Nemáme...Tak utekajme.")

Veď materiálu na srandu sa nazbiera vždy dosť. I medzi študentami, ale hlavne medzi nami, vysokoškolskými pedagógmi. Vieme vtipy, srandičky hovoriť, zabávať študentov, aj drístať, keď si pritom sami myslíme, že múdro hovoríme.

.Nízkonákladový pobyt Toulouse II

Denníček môj katedrový,  vo francúzskom Toulouse, na pôde "Université Paul Sabatier", som z grantíku nášho ápeveváckeho míňal svojich 5 pridelenych dní.

Iste vieš, akademický môj denníčku, z minulého rozprávania môjho, že socialistickí Francúzi mi zakázali prespávať v kancelárii. Rozpálil som sa spravodlivým hnevom - diéty stoj čo stoj ušetrím a domov prinesiem !

Kúpil som si ja malý, krásny stan. Ľahký, v batožine dobre prenosný.  Z Čiech od výrobcu mi ho priniesli. Zabalený sa mi krásne vošiel do cestovnej tašky, v ktorej zostalo dosť priestoru i na konzervy a sáčkové polievky, základ to mojej stravy.

Nebudem ja v kancelárii nocovať (presnejšie - už nesmiem), ako som zvykol doteraz, ale pekne vonku v stane ! Univerzitný areál v Toulouse je rozsiahly, množstvo priestoru medzi budovami je vyplnených udržiavanými trávnikmi a  zeleňou. Areál hraničí s vodným kanálom "Canal du Midi", prirodným to dedičstvom, zapísanom v UNESCO, a pri jeho okraji je hustý malý lesík s náučným prírodovedným chodníkom.

Z minulého pobytu mi zostala karimatka a ultratenký spacák, a Trond, šéf, mi ešte pridal ďalšie prikrývky, aby mi nebola zima.

Každy večer, keď už ma driemoty premáhali, som sa vytratil z kancelárie, prezlečený do "stanoveho" úboru, nesúc so sebou igelitky so stanom a prikrýkami, a - (sťa premiestňujúci sa bezdomovec) - išiel som na jednu odľahlú lúčku na kraji univerzitného areálu pri lesíku. Tam som si postavil stan, a uložil do neho spať. Ráno som vstal, staník zbalil a preniesol do kancelárie, kde som robil kvantovú chémiu.

Sranda, keď som spal, nejaký vták v noci škaredo škriekal z lesíka. Okríkol som ho zo stanu..."ticho!". V poslednú noc pred skorým odchodom ráno na lietadlo som sa so stanom ani nezabával, rovno som prespal na karimatke pod holým nebom. I tak še dá.

Takto sa šetria grantove diéty, priatelia ! Z domu sa donesú konzervy a sušené polievky do hrnčeka; na pracovisku je kuchynka - chladnička, automat na vodu...A hlavne tá sprcha na oddelení - skutočný poklad. Tá je skoro hlavným pilierom nízkonákladovej existenciu. K tomu stan, spacák, karimatka, prikrývky - a ubytovanie je vybavené.

Z pobytu som sa vrátil ako skutočný hrdina nízkonákladového prežitia. Z ušetrených denných príspevkov som sto eur obetoval svätej cirkvi charizmatickej, dalšiu stovočku poslal manželke na účet. A nadovšetko som ďakoval Hospodinu, Bohu Izraela, že som túto zahraničnú stáž s prespávaním v stane prežil v úplnom zdraví.

.Prínos pre spoločnosť

Pseudovedecké (patavedecké, alias pachovedecké) bádanie, akým je aj toto prezentované, musí priniesť svoje blaho pre veľactenú ľudskú spoločnosť. Hľadanie možností úspor je takmer svätou povinnosťou každého, na chlieb ťažko pracujúceho, o štvrtej ráno do roboty vstávajúceho Slováka.

Navrhujem preto, ctení akademickí kolegovia, požiadať európske štruktúry o grant nazvaný "Budovanie infraštruktúry pre nízkonakladové pobyty akademických pracovníkov doma a v zahraničí". Z bruselských peňazí by si zapojené pracoviská mohli vybudovať sprchy, nakúpiť kempingovú výbavu - stany, spacáky, suché WC a iné užitočné veci pre outdoor. Na svojich pozemkoch by inštitúcie vyčlenili priestor pre kempovanie, aby z neho mali účastníci ultra-low cost pobytov blízko do budovy so sprchou a inym vybavenim. V stanoch vonku by ctení páni akademici len prespávali, a šetrili by tak náklady na ubytovanie. Veď načo platit hotelom, ubytovniam ?

Skryť Zatvoriť reklamu