Akademický hlodavec, v Izraeli nízkonákladovo žijúci

Písmo: A- | A+

Slovutní kolegovia z vysokého školstva, z vedy a výskumu ! Je málo peňazí na vedu, na cestovanie, na pobyty v  zahraničí ? Predkladám preto veľactenej akademickej pospolitosti originálnu patavedeckú štúdiu nazvanú "akademický hlodavec", alebo potkan, krysa, myš alebo aj šváb - dosaďte si, ako sa komu ráči, v ktorej sa zameriam na tvorivé spôsoby šetrenia grantových a osobných finančných prostriedkov.

Štúdia je postavená na osobnej skúsenosti autora počas pobytu na zahraničnej univerzite v Izraeli. Podobnosť so zahraničnou služobnou cestou je len čisto náhodná.

Ja, šuhaj z Prievidze, syn baníka, som sa podujal nízkonákladovo prežiť  jeden mesiac na Tel Avivskej univerzite. Izrael je na takéto a všelijaké podobné divočiny najvhodnejšia destinácia - keď po demokratických linkách vpúšťa na svoje územie všelijakých típkov aktivistov, potom kľudne znesie aj mňa, starého židofila a sionistu.

Ctená akademická i laická pospolitosť - takhľa moja maličkosť, Slovák, duša tvorivá; šetrná, ba až žgrľošská, sa statočne so životom poruval počas dobrovoľníckej vedeckej stáži v Tel Avive.

.Blahorečenie šéfkovi

Hoci v odborných prácach sa poďakovanie (acknowledgement) píše na konci, ja tu s láksou predostriem  hlavné poďakovanie môjmu sponzorovi. Bez jeho ctihodnej vôle a najmä podpisu cesťáku by sa moja svätá misia nekonala.

Šéfko môj milený !  Už onehdá si bol ku mne láskavý, keď si ma odporučil na pracovné miesto na našu krásnu slovenskú provinčnú univerzitku, týčiacu sa uprostred krásnych hôr, alebo čo za zarastené kopčiská sú to okolo.

Ty sa zmiloval nado mnou, publikáciami chudobným vedcom, a z grantu svojho vedeckého si mi ulial na letenku ! Z Tel Avivu mi synovia Izraelovi pozývací list poslali, a mne sa túžba ísť do Svätej zeme Jákoba vyplnila....Tých 400 evráčikov na (najlacnejší) let do Tel Avivu  Ti Hospodin, Boh Izraela odplatí - veď dopravili mňa, proizraelského fundamentalistu, na horúce bojisko Blízkeho východu.

Toť, riekol som si v srdci - požehnám mojich akademicých kolegov Židov, ktorí v týchto časoch kríz momentálne neovplývajú peniazmi (a to vraj Židia kontrolujú peniaze, hehe). Je to malá odborná skupina, starý pán emeritný profesor, a o niečo mladší "senior researcher", Efraimko. Nemajú peniaze, nič mi nemôžu zaplatiť. Nevadí - aj tak ich požehnám ! Zakúpená letenka mi musí vystačiť, zvyšok - pri skromnosti - potiahnem z vlastného vrecka - v tomto mi mocný Boh Izrael (hebr. El Elohe Yisrael) pomáhaj. Veď vieme, ako naši statoční slovenskí otcovia a mamy za cisára pána, za Masaryka a iných vládnucich pánov, dokázali nízkonákladovo - v chudobe žiť - a kŕdeľ detí - popri ťažkej robote - vychovať. Slováci - v dnešných krízových časoch nezahadzujte toto vzácne dedičstvo ! Mamka Pôstková, ako ju Tajovský v poviedke opísal, nech je naším vzorom skromnosti ...

Ách, aký krásny a vznešený židofilno-sionistický rozmer mala táto moja štúdia ! Ušetril som šekely synom Izraela a požehnal ich vo vede - rozvoj ab-initio Fock-space Coupled Cluster korelačných metód. Veru, takto sa žehná Izraelu. Bratia a sestry z cirkvi, berte si prosím v tomto príklad, aj keď odporúčam menej šialenú podobu.

.Prvá skúška

Sranda nastala už skoro ráno, keď ráno priletel do Tel Avivu. Bola ešte tma - nuž ľahol som si na lavičku pri hlavnej ceste, batoh pod hlavu. V tej slušnej štvrti som bol, natiahnutý, drichmajúci na lavičke, ako päsť na oko. Niekto zavolal políciu. Ale synovia Izraelovi v uniforme sú slušní, decentní - policajtné auto mňa, na lavičke ležiaceho, len zdiaľky pozorovalo a potom sa vyparilo. Hehe, dali mi pokoj izraelskí poliši. Zlatí chapci.

Ten pilotný experiment, veľactení kolegovia, ukázal, že je možné dôstojne nocovať vo Svätej zemi Izraelovej na lavičkách. Izraelčania ich dokonca majú uspôsobené - ako na obrázku vidno, sú pekne rovné, dá sa na nich v pohode schrupnúť.

lavickaTA.JPG

.Nocľah

Základom, milý čitateľ, bolo statočné rozhodnutie: Nebudem ja veru platiť ťažké peniaze za nejaký drahý podnájom v Tel Avive ! Budem ja nocovať priamo na univerzite, a to v pracovnej kancelárii !

Efraimkovi som v ímejlíku odpísal - nebudem ja platiť okolo 500 evráčov za izbu ctihodnej vdove po pánovi profesorovi. Nemôžem ja veru obetovať skoro celý môj mesačný slovenský plat na ubytovanie, v ktorom aj tak by som iba prespával.

Sociálnym aspektom môjho statočného rozhodnutie neplatiť pre mňa šialené nájomné bola aj podpora protestujúcich v Tel Avive a iných mestách Izraela. Izraelčania v júli 2011 organizovali po mestách stanové tábory ako protest proti vysokým cenám nájomného a iných služieb. V horúcom letnom čase protestujúci nocovali v stanoch.

Ja som to mal pohodlnejšie - spal som v renovovanej pracovni na peknej novej dlažbe pri pracovnom stole. Žiaden izraelský kolega nezostával dlho na pracovisku (kam sa vytratila izraelská usilovnosť), a tak sa pracovňa večer zmenila na spálňu.

ja_1.JPG

.Služby

Na chodbe pracoviska chémie, na štvrtom poschodí budovy bolo takmer všetko - chladnička, kam som si dával potraviny, čapovač vody, WC, mikrovlnka.

Efraim mi priniesol skladaciu plážovú karimatku, spacák, taniere, príbory a iné potrebné veci. Usadil ma k širokému pracovnému stolu s počítačom, poličky nad ním a toto miesto sa mi stalo mojím dočasným životným priestorom. Aj sa mi zapáčilo.

Mno, vo večerných a nočných hodinách sa občas mihla postava v pyžamových trenírkach, ako ide z pracovne na WC-ko. Zvykli si, strážnici s pištoľami, a hebrejskí kolegovia, na nízkonákladového, na fakulte prespávajúceho postdoka.

Tiež som bol vďačný, že sa pracovňa s miestom pre 8 ľudí (študentov, doktorandov, postdoktorandov) mohla vo večerných hodinách premeniť na spálňu, kde som karimatku a spacák rozložil na novú dlážku. Totiž žiaden (židovský) kolega či kolegyňa nebol pracantom do nočných hodín...a rovnako nikto neprichádzal skoro ráno do práce, aby ma budil.

Osobitným fenoménom v tejto štúdii bola arabská upratovačka, ktorá asi každý tretí deň chodila upratovať pracovne. Našťastie nepracovala skoro ráno, ako je to v našich, slovenských končinách; už o siedmej som vstával, zbalil karimatku a spacák, pomodlil sa a naraňajkoval. A potom som tmavokožú moslimskú tetu, počúvajúcu nejaké arabské oddrhovačky, pozdravil na chodbe. Mladá Arabka na mňa pozerala ako na truhlíka, ale v pohode.

((video))

.Odozvy

Skajpujem s domácimi "Ty spíš na dlážke ?"..."Áno, ..., takto sa žehná Izraelu!", "Hmm...," druhá strana zmĺkne . "Tak tam dri."

Foto: moja maličkosť na svojom ležovisku ... alebo v patavedeckom univerzitnom prostredí :)

ja_2.JPG

.Ďalšie rozšírenie štúdie

Slovutný čitateľu, možno aj nadšenec pre túto užitočnú štúdiu. Odskúšať by sa zišlo prenocovanie na niektorej našej slovenskej "provinčnej univerzite". Alebo aj sť nízkonákladový pobyt v stane na nejakej vedeckej konferencii...experimentálnych možností je mnoho.

Tam vstupuje problém - vrátnik môže vyhodiť, lebo v noci nesmie byť nikto v budove, také sú predpisy. Hmm...sedliacky rozum vraví, že sa treba zašiť do pracovne už večer, zamknúť zvnútra a zhasnúť svetlo.

Ešte je tam pani upratovačka, ktorá v skorých ranných hodinách zvykne upratovať univerzitné priestory, a teda by narazila na spiacich kolegov na zemi a zhíkla by od prekvapenia...Slovenské ženy-upratovačky makajú od skorého rána, musia;  to nie ako v Izraeli, kde sa na prácu môžu viacej dlabať...

Kolegovia, ľahšie sa robí táto pataveda v zahraničí, ako doma. Zahraničné inštitúcie sú na "lifestyle of academic rat" vhodnejšie - pracovník dostane kartu a môže prísť a blbnúť, kedy len chce. Každopádne, s domácimi bariérami sa treba popasovať, a skúsiť tento originálny patavedecký výskum aj doma.

.Doslov

Šéfko môj, niekedy znovu zaklopem na dvere Tvojej kancelárie a budem drankať na letenku do Tel Avivu...Sľubujem za to, že habilitačku do konca roka spíšem. Aj relativistické výpočty na vibračné frekvencie k polarizovateľnostiam dokončím, nech máme na článoček. Len mi daj na ten airline ticket , bo bez  milovaného Izralea mi duša uvädne...

Skryť Zatvoriť reklamu