Nízkonákladové prežitie vedca v univerzitnom prostredí

Písmo: A- | A+

Môj ctený príspevok, pripravený na patevedecký seminár, konaný v Bratislave 6.12.2012 o 17:00 na FMFI, poslucháreň "C", slúžiaci pre rozšírenie tvorivých patavedeckých rozhľadov akademickej komunity. Prednášku adresujem milému šéfkovi (rozumej môjmu vedúcemu katedry), ktorého oslovujem mnohorakými familiárnymi menami, a samozrejme, patavedeckej obci, prítomnej v matfyzáckej posluchárni.

Demonštrácia nízkonákladového prebývania, použiteľného aj v prímestskom prostredí.Demonštrácia nízkonákladového prebývania, použiteľného aj v prímestskom prostredí.http://www.survivalcommonsense.com

Môj milý šéfinko, milí kolegovia,

na začiatok ubezpečujem - všetko je v suchu. Povinnosť som si splnil. Habilitačku som spísal, do Blavy poslal. Ivko sa mi o habilitačné papiere postaral, čo som po jednom posielal, Wlodek zase citácie povyberal, a do správneho formátu podával, aby ich teta v knižnici - spôsobom "kopy-a-pejst" - do bibliografickej databázy povkladala.

Zlatí chlapci v tej Blave. Všelijakým kumštom nás naučili, by sme vo svete obstáli. A my sme sa nedali, zabojovali, v Bystrici zakotvili, a teraz im všetkým ukážeme, ako sa pataveda robí.

Témou mojej prednášky, je, šéfe, ctené obecentsvo, nízkonákladové prežitie vedca v univerzitnom prostredí. Téma je výsostne aktuálna, bo vždy treba vedieť peňažné výdaje zoptimalizovať.

To nie je len tak, míňať drahocenné grantové peniaze. To sú slzy, krv a pot daňových poplatníkov, našich otcov a mám, dobrých, robotných Slovákov, čo o štvrtej ráno do roboty vstávajú a v nej drú. Otcovia naši, mamičky naše, nebudem ja vašimi drahocennými euráčmi plytvať sťa nejaký rozmaznaný akademický sopliačisko !

Preto si dovoľujem otvoriť novú tému patavedeckého bádania - skúmanie nízkonákladového prežitia (angl. investigation of low-cost survival in the university environment) na dôstojnej akademickej pôde, a plánujem sa v nej realizovať až do konca svojho života.

.V Tel Avive

Všetko začalo mojou stážou na Tel Avivskej univerzite v lete 2011.

Šéfko, vždy mám slzičky vďaky v očiskách, keď spomínam, ako si mi na letenku štyristo euráčmi z "á-pe-vé-vé" grantu prispel. Letenka je základ, aby sa bádateľ dostal na miesto svojho určenia, v mojom prípade na Blízky Východ, a nízkorozpočtové dobrudružstvo sa mohlo začať.

Efraim, môj šéf na Tel Aviv Univerisity, Izraelita, vec poňal nanajvýš prakticky. Keďže nebolo peňazí, "pa rúsky - nébylo déneg", izraelských šekelov, na moje ubytko, a pracovňa je dosť priestranná, nafasoval som od hostiteľa karimatku, spacák, a iné potreby a éra môjho prespávania na pracoviskách sa začala. Na tom oddelení School of Chemistry bolo všetko potrebné pre život - chladnička, automat na vodu, WC, klimatizovaná miestnosť. Akurát sprcha bola ďalej, v športovom centre pri Tel Avivskej univerzite, kam som chodil na karate.

Správny šetrný muž ako ja, športovec, "outsórsuje" sprchovanie, míňanie teplej vody a iné úkony mimo bytu, najčastejšie do športových centier.

A takto, prespávajúc v pracovni na Tel Aviv University, som prežil dve letné, jednomesačné stáže. Z nášho slovenského grantu je to iba letenka, z môjho vrecka kupovanie stravy, a izraelská strana je požehnaná najviac.

.V Blave

Bratislava je sídlo mojej alma mater, mojej katedry, kde som pod krídlami otcov profesorov osem rokob vyrastal, s prsníka vedeckých grantov bohate sa nadájal.

Bolo, že dvaja bratislavskí otcovia profesori, významní to páni, slávili sedemdesiatku. I naša delegácia z Bystrice prišla. Ale ubytko si musel zabezpečiť každý sám. Ja som nelenil, a cez Miša som si zarezervoval krásnu miestnosť na katedre, familiárne nazývanú Chliev. Je v nej kopa starých, voňavých kníh, bzučiacich počítačov. Inak je tam neporiadok. Na prespávanie slúži hosťom rozheganý gauč.

Len jedno obmedzenie majú hostia Chlieva - zhasnúť po desiatej hodine večer, lebo vtedy fakultný vrátnik robí pochôdzky po budove. Myslím, že racionálne životosprávu dodržujúcim patavedcom nevadí, keď pôjdu spať so sliepkami, a uniknú tak klopaniu vrátnika na rozsvietenú pracovňu v neskorých večerných hodinách.

Zostáva mi ešte preskúmať, ako sa ráno dostať k sprche. Fakulta má posilňovňu, v ktorej je aj sprcha, mohol by sa skúsiť ráno požičať kľúč od vrátnika cez nejakého ochotného domáceho kolegu.

.V Toulouse

Jóoj, iné kafe bolo vo francúzskom Toulouse, v "Labratoire de Physique et Chimie Quantique, Université de Paul Sabatier". Tam naopak, peňazí z diét - pre diem - bolo. Preto moja misia dostala nový rozmer - ušetriť čo najviac peňazí; samozrejme, princíp nízkonákladového životného štýlu tu bol prísne dodržaný.

Toť, šéfinko a vzácni kolegovia, každý dobrý šuhaj, Slováčisko, musí vedieť dukáty z múračiek v zahraničí ušetriť a domov, rodinke priniesť. Kto nešetrí, okráda svoju rodinu, platí modernizovaná verzia jedného úslovia z časov komunistických.

V lacnom hoteli som vydržal len dve noci, a rýchlo som to nahradil nocovaním v pracovni vedeckého ústavu. K tomu som si predtým v meste zakúpil spacák a karimatku. A bolo mi sveta žiť - nič som neplatil za ubytovanie; základom mojej stravy boli, tak ako v Tel Avive, konzervy a instantné polievky z banskobystrického Lídla.

A k tomu milé prekvapenie - na oddelení majú sprchu.

f3small.JPG

Tak som sa začal nocovať v pracovni. Ale všimli si niektorí kolegovia, čo skoro ráno prichádzali do práce, ako ráno rozospatý vychádzam z pracovne. Jeden pán vedľa dokonca telefonicky referoval šéfovi, že ten Slovák-stážista zase prespal v pracovni. Vyzeralo to dokonca tak, že mal úlohu agenta-pozorovateľa, aby mohol šéfovi ústavu poskytnúť relevantné spravodajské informácie o mojom prespávaní. To sa nedalo inak, iba skoro ráno prísť do roboty, otvoriť si dvere pracovne a sledovať, kedy z vedľajších dverí vyjdem von. A potom ma rýchlo nabonzovať riaditeľovi ústavu...

f2small.jpg

Nakoniec ma preberali na schôzdi oddelenia. Trond, môj hostiteľ, mi referoval, že síce mi stolerujú prespávanie do konca stáže, ale nabudúce už nebudem môcť prespávať v pracovni. S odôvodnením  bezpečnosti práce. Ak by sa vraj mi niečo stalo počas noci, zodpovedným bude len a len vedúci pracoviska. V Izraeli s takými prkotinami nemajú problém, no Francúzi so svojím socialistickým myslením a zákonníkom práce áno.

Takže budúcu stáž prespávam pri vodnom kanáli vonku, čo je hneď vedľa areálu univerzity. Musím si najskôr natrénovať nocovanie v stane pod holou oblohou, ako aj iné zručnosti potrebné k núdzovému prebývaniu v prírodnom prostredí blízko univerzity. A vyššie zmieneného kolegu-pozorovateľa z vedľajšej kancelárie - prekvapím: nebudem už vychádzať ráno z dverí pracovne, ale zvonku do pracovne, a to so zbaleným stanom a karimatkou, a odtiaľ hneď do sprchy na druhom konci chodby. Ha-ha-ha. Slováčisko vie, ako obísť systém.

f4.JPG

Z Toulouse som sa vrátil pri peniazoch, a žena doma ma pochválila, zatiahol som nejaké platby. Oplatilo sa mi obmedzovať, skromne, nízkonákladovo žiť - ovocie toho bolo sladké.

.Návrh pánovi ministrovi školstva

Milý šéfino, slovutní kolegovia ! Všetci žiadajú zlepšenie financovania svojich rezortov, navýšenie zdrojov, viac dukátov, no my, vyšokoškolskí praocvníci, požiadame o opak: o zníženie. Moje zosumarizované poznatky o univerzitnom nízkonákladovom životnom štýle  chcem pretaviť do celospoločenského, politicko-finančného rámca: pán minister školstva, zaveďte prosím nové záväzné predpisy pre služobné cesty, pre nocovanie na pracovisku, pre stanovanie v areáli univerzity.

Navrhujem zaviesť špeciálnu kategóriu domácich a zahraničných služobných ciest, kde bude stačiť iba pozývací list od inštitúcie. Žiadne kolónky pre vreckové, stravné, nocľažné ... načo aj ? Dostaň sa tam, ako môžeš.

Napokon, z titulu experimentáleneho preskúmania nízkonákladového prežitia, navrhujem desaťpercentné zníženie z rozpočtu vysokého školstva Slovenskej republiky, lebo až toľko dokážeme my, vedci, vysoškolskí učitelia ušetriť, na cestovných náhradách a určite aj rôznymi inými spôsobmi.

.Otvorenie patavedeckého seminára v Banskej Bystrici

Slovutná patavedecká obec ! Verím, že moje patavedecké bádanie ste uznali za hodné, aby bolo prezentované - spolu s ostatnými príspevkami - v domácom prostredí, na vlastnom seminári na banskobystrickej "ú-em-bčke".

Prosím vás preto, dôstojní páni patavedci, o povolenie organizovať vlastný patavedecký seminár pod vašou bratislavskou značkou, známou široko-ďaleko.


.Dovetok

Žiaľ, tento môj príspevok na bratislavský pataseminár mi bol zamietnutý pánom chairmenom, ani povolenie na organizovanie domácich pataseminárov v bratislavskom štýle som nedostal....Fňuk. Mám sa vydať vlastnou, originálnou cestou, a tou veru aj pôjdem. Bude to experimentálna pataveda - skúmanie rôznych spôbov nízkonákladového prežitia v akademickom prostedí.

A my tu v Bystrici, s mojim šéfinkom a kolegami sa nedáme, a ukážeme tým blavákom, že pata-science vieme robiť aspoň tak dobre ako oni. Ale až po mojej habilitácii, veď na kvalitnú patavedu treba poriadnu kvalifikáciu.

Skryť Zatvoriť reklamu