Marcus Iunius Brutus - antická dráma : Prológ

Podľa povesti založili Rím v roku 753 p.n.l. v Latiu pri rieke Tiber dvojčatá Rmulus a Remus a prvých 250 rokov tam vládli etruskí králi. Po vypudení posledného z tarquiniovských tyranov bola v roku 510 založená republika.

Písmo: A- | A+
Obrázok blogu

Prológ

 Podľa povesti založili Rím v roku 753 p.n.l. v Latiu pri rieke Tiber dvojčatá Rōmulus a Remus a prvých 250 rokov tam vládli etruskí králi. Po vypudení posledného z tarquiniovských tyranov bola v roku 510 založená republika.
 Do jej čela sa každý rok volili dvaja najvyšší sudcovia, alebo konzuli (cōnsul, gen. -is), ktorí sa mali navzájom kontrolovať, aby nedošlo k uchváteniu absolútnej moci. Väčšina z nich pochádzala z 300 bohatých aristokratických členov senátu - zvrchovanej štátnej rady (senātus, gen. -ūs)
V polovici tretieho storočia Rím kontroloval veľkú časť Itálie, v roku 146 dobyl Carthagō, a tým sa stal najväčšou mocnosťou v Stredomorí.
 Cāius Iūlius Caesar sa narodil v roku 102 v starej aristokratickej rodine Iūliov (gēns Iūlia, gen. gentis, -iae), ktorá odvodzovala svoj pôvod od Iūla, syna trójskeho princa Aenena. Cognōmen (gen. -inis) Caesar, odvodené od lat. caesariēs (gen. -ieī) „štica“, nebolo príliš priliehavé pre muža, ktorého vlasy sa s vekom značne preriedili. Nōmen Iūlius bolo meno rodové a praenōmen Cāius meno vlastné.
 Od roku 75 študoval rétoriku u Appolōnia Molōna na ostrove Rhodos (u Molōna študoval tiež M. Tullius Cicerō). Potom, čo doslova o vlások unikol smrti z rúk diktátora Sullu, stúpal po rebríčku hierarchie ríšskej administratívy, podobne ako všetci mladí rímski aristokrati. V roku 70 bol zvolený do úradu kvestora, ktorý zastával v Hispánii.
 Po svojom návrate do Ríma neúnavne pracoval na na tom, aby posilnil svoje postavenie. V roku 59 mal už taký vplyv, že bol zvolený za konzula, čo bol najvyšší úrad rímskej republiky. Spolu s Gnaeom Pompeiom a M. Liciniom Crassom založil prvý triumvirát (lat. triumvirātus, gen. -ūs z trium vir „muž z troch“). Caesar bol navyše zvolený prokonzulom provincie Gálie a na jej podrobenie mu bolo zverené velenie mohutnej armády. S ňou medzi rokmi 58 až 49 dobyl rozsiahle územia za Alpami.
Crassus medzitým padol v roku 53 behom vojenskej expedície na Blízkom východe a senát mal stále väčšie obavy z Caesarovej ctižiadosti. Pompeius sa postavil na stranu štátnej rady, ktorá v roku 49 nariadila Caesarovi, aby predal velenie armády a vrátil sa do Ríma. On však neuposlúchol, previedol vojská cez rieku Rubicō na Apeninský poloostrov a vyvolal občiansku vojnu.
 Potom, ako bol Pompeius v nasledujúcom roku zavraždený v Egypte, Caesar nemal žiadneho ďalšieho politického rivala. Krátko po jeho triumfálnom pochode Rímom nasledovalo prevzatie diktátorskej moci. Podozrenia silneli a prehlbovali sa /Appiānos/; scéna bola pripravená pre sprisahanie, ktoré vyvrcholilo drámou počas marcových Íd.
 V jeho čele stáli a hlavné slovo v ňom mali predovšetkým dvaja muži: Cāius Cassius Longinus a Mārcus Iūnius Brūtus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

~ (3) ~

Michal Illovský

Michal Illovský

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pochádzam z Bratislavy, kde aj žijem. Zoznam autorových rubrík:  UmenieŠachJazykovedaAnalytické vedySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu