Sicílska obrana - Svešnikovov variant

Stručný výklad základnej ideje otvorenia a myšlienok v pozadí niekoľkých ťahov jedneho z typických pokračovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Svešnikovov variant Sicílskej obrany
Svešnikovov variant Sicílskej obrany 

1. e4 c5

2. Jf3 Jc6

3. d4 cxd4

4. Jxd4 Jf6

5. Jc3 e5 Tým sa začína tzv. Svešnikovov variant. Podrobne ho preskúmal v 70. rokoch 20. storočia veľmajster Jevgenij Svešnikov a po ňom nesie názov. Podľa miesta pôvodu tiež sa zvykne nazývať aj Čeljabinským variantom. Dvojkrokom e-pešiaka hra nadobúda ostrý, dvojsečný charakter. Čierny volí toto pokračovanie, ak ho turnajová situácia alebo vlastné ambície privádzajú k rozhodnutiu hrať na výhru. Za cenu zvýšeného rizika porážky tým získava možnosti dynamickej protihry. Je zjavné, že dotyčný ťah je veľmi záväzný - na šachovnici vzniká pozícia, ktorá určitým spôsobom vymedzuje charakteristické plány oboch súperov. Tie sa budú v nasledujúcich ťahoch točiť okolo ovládnutia kritického bodu d5. Postupom e- pešiaka o dve polia čierny výrazne oslabil tento bod vo svojom tábore. Už nemá totiž možnosť pokryť najefektívnejším spôsobom. Navyše pešiak na stĺpci e sa stáva tzv. oneskoreným pešiakom, ktorý sám postráda krytie a potrebuje náležitú ochranu. Ak sa bielemu v nasledujúcom priebehu boja podarí kľúčový bod d5 dobyť a natrvalo obsadiť, zrejme to bude on, kto napokon vyhrá. Hlavnou výhodou Svešnikovovej varianty, dôvodom, pre ktorý čierny zahájil tento tanec na ostrí britvy a zároveň prvým zámerom, ktorý sa mu už v tejto ranej fáze hry podarilo dosiahnuť, je skutočnosť, že čierny vnútil súperovi svoju hru, primäl ho na boj na svojom území, dostal ho do variantu, ktorý pozná (azda lepšie než súper) a ktorý zároveň vyhovuje zvolenému spôsobu hry. Druhým, nie už psychologickým, ale v užšom zmysle šachovým, odrazovým mostíkom pre nastávajúci zápas je samotná charakteristika postavenia. Pozícia nadobudla dynamický ráz - čierny sa úderom v centre okamžite dostáva k protihre a účinne bojuje o iniciatívu. Protiútok v Svešnikovovom variante, ak vodca čiernych kameňov správne rozvinie jeho potencál, je taký prenikavý, že presadenie postupov známych z iných variantov Sicílskej (napr. Boleslavského) nielen vyrovnávajú hru, ale často okamžite uchvacujú výhodu. Skrátka, ak sa čiernemu podarí upchať dieru na d5 alebo dokonca presadiť centrálny prielom, je to on, kto má veľmi dobré šance na výhru.

6. Jb5! Tu sa hneď ukazuje, nakoľko sa pozícia stala ostrou a dvojsečnou. Agresívnym odskokom jazdy na b5 si biely udržuje iniciatívu a pristupuje na ďalšie vyhrotenie boja. Ostatné menej aktívne odpovede urýchľujú pre čierneho vyrovnanie, alebo proste uľahčujú jeho obranu.

6. ..d6 Sic - jediný ťah. Jazdca nemožno pustiť na d6.

7. Sg5 Rozpútava sa boj o centrum. Biely má v úmysle brať na f6, aby obmedzil súperove možnosti boja s blokádou.

7. ..a6! To je mocný ťah. Čierny vypudzuje aktívne stojaceho jazdca na okrajové pole a súčasne bráni b5 pred ďalšími dvoma bielymi figárami. Biely teraz nemôže po výmene na f6 obsadiť stred dvoma ťahmi (9. Jd5, 10. Jc3), pretože druhý jazdec bude v rozhodujúcom okamihu mimo hry. Zároveň sa postupom a6 pripravuje expanzia na dámskom krídle - bežná alternatíva protihry čierneho v Sicílke. Tu však nebude mať charakter minoritného útoku.

8. Ja3 b5 Hrozí vidla na b4. Čierny sa snaží vynútiť také ťahy, ktoré by napokon viedli k upchatiu diery na d5 pešiakom. Zároveň zaberá pole c4, aby tak zdržiaval preskupujúce manévre jazdcov.

9. Sxf6 Dobýva d5 práve včas.

9. ..gxf6! Ďalší príznačný ťah. Branie dámou nie je príliš dobré, pretože čierny stratí dotyk s centrom, napr. 9. ..Dxg6? 10. Jd5 Dd8 11. c4! Na druhej strane po dobraní ťahom v texte, čierny sa bude usilovať využiť dvojpešiaka na nástup proti stredu za podpory dámskeho strelca na uhlopriečke c8-h3. Musí si však dať pozor, aby nepripustil blokádu na f5.

10. Jd5 Tento ťah by biely jednako zahral, posiaľ však čierny zámerne odkladal pokrok vo vývine figúr v snahe uchovať si čo najviac možností.

10. ..f5 Zahajuje ofenzívu proti centru. Napokon, ako sa vyjasní postavenie v strede, bude zjavné, kde budú najlepšie stáť obidvaja strelci.

11. Sd3 Biely umiestňuje strelca tak, aby pôsobil na kráľovskom krídle, kde čierny môže vytvoriť podmienky pre trvalú aktivitu. Na istý čas však jazda d5 stráca kontakt s dámou na základnom rade.

11. ..Se6 Ukazuje sa najlepšie vývinové pole dámskeho strelca - pešiak e4 je imobilizovaný.

12. c3! Bráni pole d4, blokuje dlhú diagonálu, stavia bariéru na polootvorenom stĺpci, uvoľňuje záložné pole pre strelca na uhlopriečke b1-h7 a najmä pripravuje manéver jazdy a3-c2-e3.

12. ..Sg7 Plán čierneho teraz spočíva v dobytí obliehaného bodu e4 oslabujúcom účinky blokády na d5 a získaní pohyblivej formácie v centre podporovanej strelcom na dlhej uhlopriečke. Má príležitosť rošovať nakrátko, schovať kráľa na h8 a vytvoriť tlak na stĺpci g. Hlavným bojiskom bude kráľovské krídlo. Pozícia bieleho je plne uspokojivá, avšak priebeh partie smeruje k tomu, že bude musieť hľadať odpoveď na zmienené možnosti súperovho plánu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V boji proti Svešnikovovi biely ani pri najlepšej hre nezabráni súperovi vo vybudovaní aktívneho postavenia poskytujúceho účinnú protihru, ktorá vyváži vzniknuté charakteristické slabiny. Čierny by však vždy mal počítať s eventuelnym vybočením, ktorého sa biely môže dopustiť, či už z neznalosti alebo celkom zámerne, a ani on pritom nesmie stratiť niť hry, odvíjajúcej sa z tejto dynamickej, riskantnej varianty v tom alebo onom pokračovaní.

Michal Illovský

Michal Illovský

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pochádzam z Bratislavy, kde aj žijem. Zoznam autorových rubrík:  UmenieŠachJazykovedaAnalytické vedySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu