Etymológia vulgarizmov a pejoratív I.

O pôvode slov, ktoré sa nepoužívajú :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)
Obrázok blogu

Pozn. Neuvádzam slová, ktoré sú pre bežného človeka etymologicky priehľadné a môže im porozumieť aj sám bez pomoci jazykovedy, ako ani metafory a kompozitá.

blb – onomatopoje (pomenovanie napodobujúce charakteristický zvuk) Základom je spoluhláskový kluster „blabla“ imitujúci jalovú alebo nezrozumiteľnú reč. Slovné druhy sú odvodené zvyčajnými slovanskými príponami –ec < *-ьcь, -ý < *-ъjь, -é < *-oje atp. Lat. balbuties, -ei "brblavosť"; gr. barbaros, -ou "nemý" - grécke pomenovanie pre obyvateľov polostrova neárijskeho pôvodu, ktorých jayzk bol rodovo iný a preto krajne nezrozumiteľný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

buzna – autorom výkladu je Kulík, ktorý preukázal, že v základe slova je francúzke bougre „úchyl“ a že jeho pôvod siaha k latinskému prívlastku bulgarius, -ii (bulharský). V pozadí tohto vývoja je stredoveká sekta prenasledovaná na území dnešného Bulharska za praktizovanie sodomie.

čurák – záhadné.

debil – z lat. debilis, -is doslova „nemocný“, i.e. ten, kto má malú moc ,pretože je slabý. Slovo pôvodne pomenúva istý stupeň mentálnej retardácie (taktiež idiot, imbecil).

dement – z lat. demens, -entis dosl. „zbavený rozumu“. Quem perdere volunt, dementant „Koho chcú (bohovia) zmárniť, zbavia ho rozumu“.

fľandra – neslovanské. Pomenovanie sa odvodzuje z rozľahlého regiónu Flanders, kde v priebehu WWI. pôsobili početné armády znepriatelených strán a zdržiavali v okolí množstvo prostitútok.

SkryťVypnúť reklamu

homoš – angl. homo. Z odborného výrazu homosexuál. Toto sem zaraďujem z toho dôvodu, lebo je dôležité uvedomiť si, že predpona homo-, od ktorej sa odvodzujú niektoré prevzaté tvary, nie je latinské homo, -inis „človek“, ale že sa jedná o grécke homo- < *somo- s významom „jadnako, rovnako“, a ktoré možno vidieť aj v lat. semel „raz“, mille „jedentisíc“; nem. –sam a angl. same. Napokon aj v slovenskom sám.

hovno – prslv. *govъ- znamená pôvodne kravské lajno a odvodzuje sa od ide. slovného základu *g^wou- pre dobytok. Súvisí s hovädo < prslv. *govę, -te, hovädzíháveď. Lat. bos, gen. bovis; gr. bus, gen. boos; nem. e Kuh, -, -ü-e; angl. cow; sanskrt gauh, gen. gos.

SkryťVypnúť reklamu

hlúpy – prslv. *glupъ- záhadného pôvodu. Niekdy sa myslí na sémantickú spätosť s hluchý < prslv. *gluchъ- (Kopečný), ale koreň obidvoch slov je neznámy.

chuj – samotný výraz do slovenčiny prevzatý z iných slovanských jazykov, kde chuj < *chvojь. Príbuzné so slovami chvost a chvieť. Podobný sémantický posun je aj v lat., kde pēnis, -is tiež znamená "chvost".

jebať – prastaré. Prslv. *jebơ, jěti < *jebti. Ide. koreň *h3jeb^h-, pôvodne iba v sexuálnom význame, je zachovaný aj v sanskrte jab^hati „jebe“ a v starogéckom oip^hei „jebe” (obidve 3. os. jedn.). Vulgarizmy sú v staroslovienskych písomnostiach už z neskoršieho, historického obdobia doložené riedko, ale jebať je podistým jeden z najstarších, pretože ho možno stopovať až za praslovanské obdobie do doby protoindoeurópskej jazykovej jednoty.

SkryťVypnúť reklamu

Bc. Michal Illovský 6. I. 2010 v Bratislave

Michal Illovský

Michal Illovský

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pochádzam z Bratislavy, kde aj žijem. Zoznam autorových rubrík:  UmenieŠachJazykovedaAnalytické vedySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu