Pôvod slovenských čísloviek I.

Etymológie čísloviek (1-5).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Základné poznatky

Veľká časť európskych a niekoľko ázijských jazykov patriacich do skupiny tzv. indoeurópskych majú spoločného praindoeurópskeho predka - prajazyk, z ktorého sa vyvinuli samostatné jazykové vetvy a z nich jednotlivé dnes známe jazyky.
Historická jazykoveda sa zaoberá historickými a predhistorickými štádiami vývinu jazykov a rekonštrukciou a dokazovaním tohto stavu.
Etymológia je veda o pôvode slov.
Číslovky sú slová pomenúvajúce čísla.

O slovenských číslovkách všeobecne z jazykovedného hľadiska

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Základné číslovky (do desať) : jeden, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, deväť, desať
Skloňované číslovky : jeden, dva, tri, štyri
Nesklonné číslovky : ostatné
Spodstatnené číslovky : päť, šesť, deväť, desať
Spodstatnené ordinália : sedem, osem

Skloňované číslovky sú v prvej desiatke štyri. Skloňované znamená, že podliehajú flexii podľa gramatických kategórii rod a pád. Nesklonné číslovky od päť vyššie si uchovávajú nemenný tvar. Spodstatnená číslovka znamená, že z pôvodnej číslovky bol vo vývine jazyka tvaroslovím (derivačnou morfémou) odvodený tvar podstatného mena. Toto pomenovanie čísla už nie je číslovkou v pravom zmysle slova, ale je vnímané ako podstatné meno. Spodstatnené ordinále znamená, že súčasný tvar slova je druhotvarom odvodeným od radovej číslovky a pôvodná základná číslovka sa stratila. Tieto druhotvary sú tiež vnímané ako mená.

SkryťVypnúť reklamu

Zhrnutie : číslovky jeden, dva, tri, štyri sú pravé, pôvodné číslovky. Slová päť, šesť, deväť, desať sú substantíva s významom „päťka, šestka, atď. Slová sedem a osem sú druhotvary z radových čísloviek siedmy, ôsmy. Nula je vynechaná, pretože je to relatívne moderná výpožička a aj samotná "idea" nulovosti je relatívne nedávna v porovnaní s vekom ostatných čísloviek.

Skratky

psl. - praslovanský, ide. praindoeurópsky, lat. latinský, gr. stará gréčtina, ind. Sanskrt
* - rekonštruovaný tvar
nom. - nominatív, prvý pád
gen. - genitív, druhý pád

Výslovnosť niektorých psl. hlások

a, i, u sú vždy dlhé [á, í, ú].
ě - ako české „ě".
ę - ako francúzske nosové „in" napr. v slove medicin.
ơ - ako francúzske nosové „on" napr. v slove menthon.

SkryťVypnúť reklamu

Etymológie (1-5)

jeden < psl. *edinъ (ženský rod *edina, stredný *edino). Pôvodný kmeň je iba *inъ z praindoeurópskeho *h3oi-Hno-s [Sihler, 1995], čo dokladajú angl. one; nem. eins, -es; lat. ūnus, -ī; gr. oinē, -ēs. Vo vývoji praslovančiny samotné *inъ nadobudlo význam "iný" < *inъjь . Novotvar pre slovo jeden vo význame číslovky vznikol pripojením prefixu *ed- neznámeho pôvodu. Podľa niektorých [Jagodziński, 2008] je to neutrálne zámeno známe z lat. ecce < *ed-k^je; nem. etwas < *ed-k^wos, atp. Stará gréčtina a Sanskrt majú oios a ēka- tvorené inými derivačnými morfémami. Pre starogréčtinu sa rekonštruuje *h3oi-wo-s a pre Sanskrt *h3oi-ko-s. Iný indoeurópsky koreň s významom singularity je *sem (lat. simplex, -icis „jednoduchý"; similis, -is „jednaký"; gr. mia „jediná"; en „jediné"; angl. same „jednaký"). Tento je zachovaný v slovanskej vetve v slove sám.

SkryťVypnúť reklamu

dva < psl. *dъva v strednom rode (mužský rod *dъvaja, ženský rod *dъvě) z praindoeurópskeho *dwo-h1 s pádovými koncovkami prehistorického podvojného čísla - tzv. duálu. Tento výklad z dokladov neskorších samostatných indoeurópskych jazykových vetiev nenaráža na žiadne ťažkosti a je uznávaný už po mnohé desaťročia bez podstatnej zmeny. V osemdesiatych rokoch však zarezonoval názor, ktorý vyslovil Adolf Erhart - a to, že podobne ako v číslovke jeden, aj v číslovke dva možno vidieť predponu *ed-, ale v nulovom ablautovom stupni, t.j. ako *d-, ktorá sa tu pripája pred koreň *h3oi-. Podľa tohto potom *h3oi- pôvodne neznamená "jeden", ale "pár". Dva znamená vlastne "jeden pár" a jeden znamená "ten z páru". Erhart to komentuje tak, že pred systémom počítania založenom na základe desať, ktorý sa vyvinul v dobe praindoeurópskej jazykovej jednoty, existoval ešte skorší, celkom primitívny binárny systém, kde základnou číslovkou bol pár a počet jeden bol chápaný v deiktickom zmysle, totiž ako "onen z páru".

tri < psl. *tri z praindoeurópskeho *tr-i-h2 skloňované ako -i- kmeň rovnako, ako vo všetkých indoeurópskych jazykoch. V ženskom rode bolo tiež psl. *tri, ale to z ide. *tr-ei-es. Naproti tomu mužský rod mal tvar *trьje - t.j. navyše s príklonkou vzťažného zámena v množnom čísle *-je.

štyri < psl. *četyri. Pôvodný spoluhláskový kmeň ide. *k^wetwor- prešiel v praslovančine do deklinácie -i- kmeňov. Stredný rod *četyri teda z *k^wetūr-i-h2 (-i- kmeň na nulovom ablautovom stupni koreňa), ženský rod *četyri z *k^wetūr-ei-es. Mužský rod opäť rozšírený o zámennú príklonku. Ostatné indoeurópske jazyky majú rovnako vyvinutú flexiu. Tá chýba iba v latinčine, kde je nesklonné quattuor. Predpokladá sa, že nesklonná podoba je pôvodná a deklinácia čísloviek sa vyvinula až neskôr. Latinčina potom uchovala pôvodný tvar.

päť < psl. *pętь je vlastne číselné podstatné meno s významom „päťka". Pôvodná bola ide. číslovka *penk^we, ktorá sa v slovanských nezachovala, ale odkazujú na ňu iné indoeurópske jazyky : lat. quinque; gr. pente; nem. fünf; angl. five; ind. panča, z ktorých historická jazkoveda pôvodný tvar bez problémov rekonštruuje. Zaujímavý postreh urobil Shledon [J. S. Sheldon: Proto-Indo-European Arithmetics, 2009], keď upozornil na to, že *penk ^we obsahuje dva plné ablautové stupne, a teda že môže ísť o zloženinu, v ktorej koreňom je iba *peN- a *-k^we je enklitický formant známy zo starých jazykov skôr ako enklitická spojka *k^we s významom „a" (lat. -que; gr. -te; ind. -ča). Prítomnosť strnulej príponovej spojky v číslovke päť možno zdôvodniť rituálnym počítaním skupiny čísel (prstov na ruke). Teda : jeden, dva, tri, štyri (a) päť - h3oiHnos, dwoh1, treies, k^wetwor, pen(k^we). Pri číslovke päť ešte stojí za zmenku, že je základom slova päsť < psl. *pęstь < nom. *pen(k^w)-sti-s, gen. *pn(k^w)-stei-s. Toto je vidieť aj v germánskych. Nem. e Faust, -, -ä-e; angl. fist obidve z pragermánskeho nom. *fen(h)-sti-z, gen.*fun(h)-stai-s.

Michal Illovský

Michal Illovský

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pochádzam z Bratislavy, kde aj žijem. Zoznam autorových rubrík:  UmenieŠachJazykovedaAnalytické vedySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu