O slovenčine, o Slovensku - pre susedov

Zdá sa, že v Česku mnohým chýba slovenčina, to bol asi dôvod, prečo sa ma jedna internetová priateľka spýtala, či by som jej nechcel občas niečo napísať pre jej web, rada by ho vraj mala dvojjazyčný. Ľahko domyslieť, ktorá druhá reč by sa na ňom asi mala objaviť, že si vyhliadla jednoducho slovenčinu. Veď sme kedysi patrili do jediného spoločného štátu, veď sme kedysi tak radi vychutnávali pondelňajšie televízne inscenácie s pánom Pántikom, Valachom, s krásnou Božidarou a Emíliou, aby som spomenul aspoň niektorých. No dobre, povedal som si, pripomínajme si aj v Česku jazyk, ktorý spoluvytvárala, ktorým hovorila prvá generácia slovenských národných buditeľov, ktorá už definitívne zakotvila v panteóne slovenských dejín, ako boli Anton Bernolák, Ján Kollár, Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ujímam sa tejto úlohy, necítim sa celkom povolaný, áno, mám aj slovenské školy, dokonca som zo slovenčiny maturoval. Ale bolo to pred 60 rokmi a tak musím upozorniť, že jazyk, každý bez výnimky, sa neustále vyvíja, mení, preberá nové a nové výrazové prostriedky a keď občas čítam súčasnú slovenskú knihu, článok, časopis, mám pocit, že tak ako jeho autor by som sa nevedel vyjadriť. Je to prirodzený dôsledok toho, že už dlho žijem v inom jazykovom prostredí, ono ma pohltilo, ono ma formuje, moje myslenie, moje vyjadrovanie, môj jazyk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čom by moje riadky mali byť ? Asi o Slovensku, zemi pre Česko tak neďalekej, blízkej nielen zemepisne, ale i pocitovo. Aj k takémuto chápaniu zámeru sa musím postaviť obozretne, je to úloha široká, nevyčerpateľná, veď z tejto krásnej krajiny som poznal iba tu a tam niečo. Budú to iba útržky, strapce z jeho mnohorakej tvárnosti.

Obrázok blogu

Netradičný pohľad na Tatry, Gerlachov štít

Čím je, čím pre mňa osobne bolo Slovensko? Zemou, krajinou môjho pôvodu, detstva, dospievania, výchovy, vzdelávania, formovania môjho vzťahu k prírode, prvých nevinných krásnych lások, prvých krokov v praktickom živote. Zdrojom životnej energie, plynúcej z obdivu jeho prírodných krás, pamätihodností.

SkryťVypnúť reklamu

Osud to tak zariadil, že som predsa len nebol viazaný, obmedzený, na jedno jediné miesto. Otec, učiteľ, občas menil pôsobisko, a tak okrem Ponitria som neskoršie pomerne dobre poznal aj Považie, štúdiá ma zaviedli do Bratislavy a do Nitry. Moje povolanie ma neskôr vysielalo do mnohých miest Slovenska, pamätné pre mňa zostali napríklad vážske vodné elektrárne, prechádzal som ich kedysi stupeň po stupni a nezabúdal som sa trochu poobzerať po širšom okolí.

Obrázok blogu

Súľovské skaly

A až sme si roku 1960 dokázali zaobstarať legendárnu rodinnú Oktáviu (za celých 29500 Kčs), naložil som celú rodinku a hajdy do Tatier, so zastávkou v Trenčianskych Tepliciach, na Sliači, letmo sme preskúmali Dobšinské ľadové a Demänovské jaskyne, obdivovali Nízke Tatry z vrcholu Chopku a zakotvili s našou primitívnou turistickou výzbrojou v kempoch tých vtedy ešte našich spoločných veľhôr. Na dovolenky na Slovač sme sa vracali vlastne po celý život, vypočítavanie všetkých tých krásnych miest si odpustím, veď sa k nim neskoršie budem azda môcť podrobne vrátiť.

SkryťVypnúť reklamu

O tom všetkom by mohli byť moje riadky v slovenčine, o Slovensku pre www.obrazkovysvet.cz . Dnes už by som chcel už iba vyjadriť svoj obdiv tej malej krásnej krajine, ale iný to urobili oveľa lepšie. Napríklad Peter Dvorský v piesni Gejzu Dusíka a Pavla Braxatorisa:

Najkrajší kút v šírom svete

Je moja rodná zem

Zelený sad v plnom kvete

Je moja rodná zem

Tá jediná a nie iná

Má pre mňa najviac krás...

Ale ak k Slovensku nemáte vzťah tak blízky, ako ja k svojej rodnej zemi, odkázal som mojim čitateľkám a čitateľom, možno vám niečo povie názor Petra Bellu Horala v známej hymnickej skladbe, azda to nebudete pokladať za staromilstvo:

SkryťVypnúť reklamu

Aká si mi krásna, aká si mi krásna,

ty rodná zem moja, ty rodná zem moja!

Krásne i tie hory, krásne i tie hory,

kol teba čo stoja, stoja, stoja.

Krásne i to nebo nad tými horami:

žehnám ta, vítam ta vďačnými slzami.

Ilustrácie: Ján Urda

Imrich Lencz

Imrich Lencz

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladé roky som prežil na Slovensku, aspoň takto sa chcem po skoro 60 rokoch vracať do miest a k udalostiam, ktoré ma sčasti formovali, pokračovať potulkami životom. A keďže celý môj život bol spojený s energetikou, dovolím si niečo poznámok i z tejto oblasti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu