Spoločnosť valcuje strach. Čo pomôže, aby sme zvládli veľké a nečakané zmeny?

Diskusia Malý veľký svet na inKonferencii 2024 približovala, aký majú dezinformácie vplyv na súdržnosť spoločnosti.

Spoločnosť valcuje strach. Čo pomôže, aby sme zvládli veľké a nečakané zmeny?
inKonferencia 2024 (Zdroj: Iniciatíva Inakosť)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kde sa v spoločnosti berie strach z inakosti a ako s ním dokážeme v neistej dobe pracovať? Na tému diskutovali s Evou Habánkovou (Iniciatíva Inakosť) sociológ Michal Vašečka (Bratislava Policy Institute), etnologička Zuzana Panczová (SAV) a psychológ Michal Bača (Liga za duševné zdravie).
Podľa sociológa Michala Vašečku sa súčasná doba mení oveľa rýchlejšie, než v iných historických obdobiach. Spoločnosť je kvôli tomu naplnená obavami, ktoré ťažko spracováva.

V čase neistoty hľadáme vinníkov

Keď sa spoločnosť začala modernizovať, do úzadia šli dovtedajšie malé spoločenstvá, ktoré spájala solidarita a empatia. Keďže sa Slovensko modernizovalo relatívne neskoro, v spoločnosti sú stále ľudia, ktorí si ešte pamätajú solidárnejšie spoločenstvo a ťažko sa vysporiadavajú s moderným a viac individualizovaným fungovaním. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Uviazli niekde uprostred, čo vytvára pocit hnevu. Ten treba niekde vyliať a nájsť niekoho, kto je zaň „zodpovedný“. Môže to byť Západ, rôzne skupiny a za posledných pätnásť rokov sa nimi stali aj LGBTI+ ľudia,“ hovorí sociológ Vašečka. 

Etnologička Zuzana Panczová vysvetľuje, že príslušníci a príslušníčky menšín boli podozrievaní zo sprisahaní už od dávnych čias. Francúzska revolúcia posilnila tému sprisahania elít. V jej dôsledku nastali totiž radikálne spoločenské zmeny (prechod od monarchií k republikám, sekularizácia verejného života atď.) a ľudia si kládli otázku, kto za tým stojí. „Často to bola snaha vysporiadať sa s vonkajším svetom, katastrofami a zmenami, ktoré sa na ľudí valili. Mnohí ľudia potom zvyknú hľadať vinníka a obetného baránka,“ približuje Panczová. 

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku vidí tendencie vnímať Západ ako nepriateľa a zdroj morálneho úpadku už v 19. storočí. Tento negatívny obraz Západu podporovali podľa jej slov aj niektorí predstavitelia nášho konzervatívne orientovaného národného hnutia. Títo často silno brojili aj proti vtedy vznikajúcim ideám emancipácie žien. Pre konšpiračné myslenie bol živnou pôdou aj storočia prítomný antisemitizmus. No kým dovtedy boli jeho príčiny skôr náboženské, v období od druhej polovice 19. storočia nabrali podľa Panczovej antisemitské ideológie silný ekonomický a postupne aj rasový rozmer.  Židia sa začínajú označovať aj za príčinu ekonomického, morálneho aj fyzického úpadku, a to vrátane „zvrhlostí“, za ktorú niektorí považovali aj inú orientáciu. Ako dodáva etnologička, mnohé z týchto naratívov, ktoré neskôr prevzala nacistická ideológia, pretrvávajú dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Psychológ Michal Bača hovorí, že doba plná zmien, neistoty a nepredvídateľnosti pôsobí na väčšinu ľudí ako ohrozenie. „Ľudská psychika reaguje strachom, čo je naša prirodzená odozva. Veľmi malé percento ľudí sa na zmenu pozrie s nádejou, že prinesie niečo nové,“ vraví. 

Bača vysvetľuje, že v psychoterapii rozlišuje úzkosť a strach. Kým pri strachu vie človek pomenovať, čoho sa bojí, úzkosť je zvierajúci pocit, pre ktorý nemá vysvetlenie. „Prvým krokom je uvedomiť si prežívanie úzkosti a hľadanie jej zdroja. Tam pramení aj tendencia hľadať vinníkov. Keď si uvedomím, že môj blbý pocit vyplýva z niečoho a je to menšina, na ktorú sa poukáže, môžem získať pocit, že viem svoju úzkosť manažovať,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Panika z „gender ideológie“ na ústupe, ale Slovensko stále stagnuje

Zuzana Panczová sa prvýkrát stretla s panikou ohľadom takzvanej gender ideológie v kresťanských kruhoch približne v roku 2012. „Keď vyšla kniha Globálna sexuálna revolúcia od Gabriele Kuby, sledovala som jej turné po Slovensku, kde zaznievalo, že gender ideológia je niečo plánované a podsúvané s cieľom ohrozenia kresťanskej Európy a zníženia jej populácie,“ spomína Panczová.

Panika z témy rodovej identity (anglicky gender) bola pravdepodobne aj súčasťou hybridnej vojny namierenej voči EÚ. V roku 2014 napríklad na medzinárodnej konferencii v Moskve Kuby uviedla, že krajiny strednej a východnej Európy si začínajú uvedomovať, že cenou za ich členstvo v EÚ je násilné ničenie ich hodnotového systému.

„Šírili sa tu mýty, ako nám budú kradnúť deti a dávať ich párom rovnakého pohlavia, alebo ako sa budú malé deti povinne učiť masturbovať. Panika z „gender ideológie“ sa spojila aj s panikou z migrantov. Bolo to veľmi silné, ale zďaleka to nebola len záležitosť cirkvi a veriacich, ale aj agenda krajne pravicových a populistických politikov,“ hovorí Panczová.


Kľúčové je apelovať na ľudskú empatiu

LGBTI+ ľudia boli v spoločnosti dlho neviditeľní, hoci vždy boli jej súčasťou. Aj preto mnohí nevedia reagovať na ľudí, ktorí sú súčasťou menšiny, keďže málokto bol k tomu vedený. Podľa Zuzany Panczovej je preto kľúčové apelovať na ľudskú empatiu. „Spájať by nás mala schopnosť empatie a žičlivosti. Mala som kolegu, ktorý prechádzal tranzíciou a to hlavné, čo od nás očakával, bolo, aby sme dokázali vnímať inakosť a boli empatickí. Práve snaha o empatiu a priblíženie konkrétnych prípadov nás môže zblížiť,“ hovorí. 

Michal Bača vníma, že dnes sa už mnohé firmy snažia pracovať so psychologickým bezpečím, no stále ho ešte nevedia dobre uchopiť. V pracovnom prostredí by ho mali vytvárať lídri tak, aby v ňom človek mohol otvorene hovoriť o tom, čo vníma. „Ak si to radšej nechá pre seba, lebo sa bojí, že to niekto na porade bude prekrúcať alebo ho spochybňovať, nie je to psychologické bezpečie – chýba v ňom základný rešpekt,“ hovorí Bača. 

Aj na pracovisku by sme mali byť pripravení otvárať široké spektrum tém. Manažéri by sa podľa neho mali zbaviť obáv, že ich bude niekto spochybňovať, alebo že prídu o svoju pozíciu. Seniorní a ustálení ľudia by mali ako prví priniesť do firiem pokoj a vzájomný rešpekt. „Keď vravíme, že našu spoločnosť valcuje strach, vytváranie pocitu bezpečia nám môže pomôcť vysporiadať sa s ním,“ uzatvára Bača.

inKonferenciu organizuje Iniciatíva Inakosť s cieľom podporiť odbornú a vecnú debatu o postavení LGBTI+ ľudí a prispieť tak k ich akceptácii a zrovnoprávneniu v spoločnosti. Štvrtý ročník konferencie sa uskutočnil vďaka podpore Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku, Johnson & Johnson, Slovak Parcel Service, Freshfields a Euractiv.

Autorkou textu je Alžbeta Kyselicová.

Iniciatíva Inakosť je občianske združenie, ktoré usiluje o vytvorenie bezpečného prostredia a lepšieho miesta pre život LGBTI+ ľudí na Slovensku tak, aby sa cítili akceptovaní, rešpektovaní a rovnoprávni. Podporte poskytovanie odborného právneho, psychologického a sociálneho poradenstva LGBTI+ ľuďom. Darujte teraz. Ďakujeme.

Iniciatíva Inakosť

Iniciatíva Inakosť

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Občianske združenie Iniciatíva Inakosť sa zasadzuje o vytváranie férovej spoločnosti, v ktorej sú všetci ľudia slobodní a sú si rovní v dôstojnosti a právach. Naším poslaním je zlepšovať život LGBTI+ ľudí na Slovensku, aby mohli byť sami sebou, cítili sa bezpečne a boli rešpektovaní a prijatí. Robíme to prostredníctvom obhajoby ich ľudských práv, vzdelávaním, organizovaním kultúrnych podujatí, dosahovaním systémových zmien cez právne spory, ale aj prinášaním príbehov LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí, s cieľom meniť verejnú mienku na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáinKonferencia

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 242x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 133x
  • Prečítané: 3 853x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 434x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 073x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 345x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 205x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Jozef Tvardzík

Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať

Na zákulisných informáciách mohli zarobiť ľudia z okolia prezidenta.

  • 2h
Fico zrušil účasť v televíznej diskusii. Miloš Zeman tvrdí, že mu prišlo zle pre zranenia po atentáte
DPOH prekvapivo povedie Vladislava Fekete. Vstupenky chce predávať ako letenky a v divadle mať veľké mená
Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Peter Schutz

Stíšenie v koalícii nenastalo (týždeň podľa Schutza)

Slovensko sa posúva mimo bezpečnej zóny.

  • 10. apr
reklama
SkryťZatvoriť reklamu