reklama

Slovensko je celosvetovo 24. najlepšie v otvorenosti rozpočtového procesu. Rozpočtové dokumenty by mali byť zrozumiteľné aj pre bežných ľudí

V aktuálnom hodnotení otvorenosti rozpočtového procesu dosiahlo Slovensko najlepšie výsledky spomedzi krajín V4.

Slovensko je celosvetovo 24. najlepšie v otvorenosti rozpočtového procesu. Rozpočtové dokumenty by mali byť zrozumiteľné aj pre bežných ľudí
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Slovensko si od roku 2015 pravidelne zlepšuje skóre otvorenosti rozpočtového procesu verejnej správy. V aktuálnom celosvetovom hodnotení Open Budget Survey, ktoré sa globálne zverejňuje práve dnes, sa Slovensko v roku 2021 umiestnilo na 24. mieste, čo je najlepšie spomedzi krajín Vyšehradu. Napriek tomu existujú oblasti, v ktorých výraznejšie zaostávame. Ak sa chceme dostať do svetovej špičky, treba splniť najmä tieto úlohy:

  • Vláda by mala zverejňovať rozpočtové dokumenty aj vo verziách zrozumiteľných pre bežných ľudí.

  • Súčasne by mala občanov zapájať do tvorby a kontroly rozpočtov.

  • Treba posilniť dohľad nad rozpočtovým procesom zo strany Národnej rady SR, Najvyššieho kontrolného úradu SR a tiež Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

 Podrobnejšie závery

Otvorenosť rozpočtov hodnotia nezávislí odborníci v 120 krajinách sveta podľa metodiky medzinárodnej organizácie International Budget Partnership. V celosvetovom meradle ide o jediné hodnotenie svojho druhu založené na faktoch a nezávislom posudzovaní. Od roku 2008 vyšlo osem hodnotení, ktoré dokumentujú zlepšovanie otvorenosti rozpočtových procesov v priemere za celý svet o 20 %. Pozitívny trend pokračoval aj počas pandémie kovidu v rokoch 2020-21.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V najnovšom hodnotení obsadilo Slovensko 24. miesto spomedzi 120 krajín. Pre porovnanie, Poľsko obsadilo 36. miesto, Česko 39. miesto a Maďarsko 67. miesto. Svetovými lídrami sa v roku 2021 stali Gruzínsko, Južná Afrika a Švédsko.

Hodnotenie z roku 2021 je založené na dotazníku Open Budget Survey so 142 otázkami, ktoré boli zamerané na transparentnosť rozpočtového procesu centrálnej vlády, dohľad inštitúcií nezávislých od vlády a zapojenie občanov do tvorby či kontroly rozpočtových dokumentov. V hodnotení transparentnosti získalo Slovensko 65 zo 100 bodov, pri dohľade 56 zo 100 a pri participácii občanov 22 zo 100 bodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za Slovensko vyplnili dotazník v roku 2021 analytici inštitútu INEKO. Ich hodnotenie podliehalo kontrole expertov organizácie International Budget Partnership, domáceho nezávislého oponenta, ako aj predstaviteľa Ministerstva financií SR.

 Výsledky hodnotenia otvorenosti rozpočtov verejnej správy za rok 2021 (na škále 0 až 100)

 

Transparentnosť

Dohľad

Zapojenie občanov

Celkové poradie zo 120 krajín

Slovensko

65

56

22

24.

Česko

60

83

15

39.

Maďarsko

44

57

67.

Poľsko

60

82

22

36.

OECD

67

73

22

-

Svet

45

52

14

-

Zdroj: International Budget Partnership

Odporúčania pre Slovensko

Transparentnosť: Pre zlepšenie hodnotenia transparentnosti rozpočtového procesu je potrebné zverejňovať podrobnejšiu polročnú správu o plnení rozpočtu verejnej správy. V júli 2020 ministerstvo financií zverejnilo tlačovú správu s čiastočnými informáciami, čo však nespĺňa kritériá polročnej správy. Do dokumentu je potrebné zahrnúť najmä údaje o stave príjmov, výdavkov a bilancie verejnej správy ku koncu júna v porovnaní s rozpočtovanými údajmi, odhady koncoročných údajov, makroekonomické predpovede, prehľad uskutočnených a plánovaných zmien v rozpočte, ako aj údaje o verejnom dlhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho by vláda mala zostavovať a zverejňovať kľúčové dokumenty týkajúce sa rozpočtu verejnej správy vo verzii ľahko zrozumiteľnej pre bežných občanov.

Verziu rozpočtu pre ľudí čiastočne nahrádza internetový portál http://rozpocet.sk/, kde sú v prehľadnej forme zverejňované kľúčové údaje o schválenom rozpočte.

Ďalší krok spravila vláda v decembri 2020, keď zverejnila prehľadnú verziu schváleného rozpočtu verejnej správy - https://www.mfsr.sk/files/archiv/72/Rozpocet_pre_ludi.pdf. V tomto trende treba pokračovať aj pri iných dokumentoch, ako sú program stability alebo návrh rozpočtu verejnej správy. Tie sú dnes čitateľné najmä pre odborníkov, obyčajný človek sa v nich ľahko stráca. Dobrou medzinárodnou praxou je, ak vláda zverejňuje uvedené dokumenty aj v podobe, ktorej ľahko porozumie bežný občan.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dohľad: Pre zlepšenie hodnotenia dohľadu nad rozpočtovým procesom treba posilniť kompetencie Národnej rady SR pri schvaľovaní rozpočtových dokumentov, ako aj posilniť aktivity, vplyv a otvorenosť Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Predstavitelia NKÚ a RRZ by sa napríklad mali najmenej 5-krát ročne zúčastňovať diskusií parlamentných výborov k najdôležitejším zisteniam kontrol, resp. k návrhom politík s významným dopadom na verejné financie.

Participácia: Pre zlepšenie zapojenia občanov treba posilniť organizovanú účasť verejnosti pri zostavovaní a prerokovaní kľúčových rozpočtových dokumentov, ako sú program stability, návrh rozpočtu verejnej správy alebo stanovisko NKÚ k návrhu záverečného účtu. Predstavitelia mimovládnych organizácií, resp. jednotliví občania, osobitne zo sociálne alebo zdravotne znevýhodnených skupín, by mali mať možnosť otvorenej diskusie na vybrané témy s predstaviteľmi vládnych orgánov a parlamentu.

Podrobnejšie odporúčania nájdete tu: https://www.ineko.sk/file_download/1709/

Ak sa Vám aktivity a činnosť inštitútu INEKO zdajú prínosné, budeme radi, ak nás podporíte v našej ďalšej práci. Ďakujeme veľmi pekne!

Peter Goliaš
analytik zostavujúci hodnotenie v roku 2021

INEKO

INEKO

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  33x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu