Župy opäť znížili dlh a prispeli k ozdraveniu verejných financií

Pozrite si nové rebríčky zadlženosti a finančného zdravia vyšších územných celkov. Dozviete sa napríklad, že najvyšší dlh (46 % bežných príjmov) má trenčiansky kraj a celkovo najhoršie finančné zdravie má banskobystrický kraj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

V roku 2014 neprekročil zákonnú hranicu celkového dlhu na úrovni 60 % bežných príjmov predchádzajúceho roka žiadny spomedzi ôsmich vyšších územných celkov (VÚC) na Slovensku. Najvyšší dlh mali ku koncu roka 2014 v trenčianskom kraji (46 %). Napriek miernemu medziročnému poklesu dlhu (z 47 %) je zadlženie na tejto úrovni stále varovným signálom, že by župa mala pokračovať v zlepšovaní svojho hospodárenia.

V rebríčku podľa zadlženosti nasledujú trnavská (39 %) a bratislavská župa (33 %). Zvyšné VÚC mali dlh menší ako 30 %, najlepší stav zaznamenali v nitrianskej župe (19 %).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jediným zákonným kritériom, s ktorým mali župy problémy, boli záväzky aspoň 60 dní po lehote splatnosti. Vzhľadom na relatívnu prísnosť nulovej tolerancie tohto kritéria mali k 31.12.2014 problémy s jeho splnením až štyri z ôsmich žúp. Tri z týchto štyroch žúp však boli iba malými hriešnikmi, keď zaznamenali relatívne nízke hodnoty (menej ako 0,03 %). Jedná sa o žilinský, košický a prešovský kraj. Vyššiu hodnotu zaznamenal iba banskobystrický kraj (1,42 %).

Celkovo možno konštatovať, že župy pokračujú v trende z posledných rokov, keď sa im darí vytvárať prebytky na svojich bežných účtoch – v rokoch 2013 a 2014 boli prebytky vôbec najvyššie od roku 2008. Aj vďaka tomu župy dokázali už tretíkrát v rade medziročne znížiť svoju zadlženosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívny vývoj sme zaznamenali aj pri ďalších kľúčových ukazovateľoch – s výnimkou spomínaných záväzkov aspoň 60 dní po lehote splatnosti. Aj vďaka tomu dokázali všetky župy s výnimkou jednej zvýšiť svoje ohodnotenie finančného zdravia. Finančné zdravie INEKO vyhodnocuje v záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení samospráv. Popri zákonnom dlhovom kritériu zahŕňa aj dlhovú službu, záväzky viac ako 60 dní po lehote splatnosti, bilanciu bežného a kapitálového účtu spolu (základná bilancia) či okamžitú likviditu. Skóre finančného zdravia je možné dosiahnuť v rozmedzí od 0 (najhorší možný výsledok) až po +6 (najlepší výsledok).

SkryťVypnúť reklamu

Vôbec prvýkrát sa stalo, že niektorá župa dosiahla skóre vyššie ako +5, vďaka čomu ju môžeme hodnotiť ako samosprávu s výborným finančným zdravím – podarilo sa to nitrianskej župe (+5,16).

Jedinou župou, ktorej kleslo skóre, bola prešovská župa. V tomto prípade však dodávame, že im skóre finančného zdravia kleslo iba mierne a Prešovčania aj tak dokázali obhájiť druhé najlepšie umiestnenie spomedzi všetkých VÚC.

Podľa nášho hodnotenia dosiahli dobré finančné zdravie (skóre medzi +4 a +5) okrem prešovského kraja (+4,91) aj v bratislavskom (+4,87), žilinskom (+4,50), trnavskom (+4,20) a trenčianskom kraji (+4,05).

SkryťVypnúť reklamu

Zvyšné dve župy – košická (+3,91) a banskobystrická (+3,55) – dosiahli skóre v hornej polovici škály (nad +3), no nižšie ako +4, čo ich zaraďuje do kategórie dostatočného finančného zdravia, kde hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti.

Priemerné skóre za všetky župy narástlo v roku 2014 na +4,12. Priemerné skóre rástlo už tretíkrát v rade. V roku 2013 bolo priemerné skóre +3,94 a v predchádzajúcich rokoch dokonca iba +3,76 (2012) resp. +3,56 (2011).

Upozornenie: Nie je možné vylúčiť, že niektoré samosprávy svoje dlhy skrývajú napríklad ich prenesením na svoje organizácie, dcérske spoločnosti či iné súkromné spoločnosti (napr. cez PPP projekty), alebo tiež cez tzv. dodávateľské úvery.

Tab. 1: Údaje o hospodárení VÚC za rok 2014 a výsledné skóre finančného zdravia

Údaje o hospodárení VÚC za rok 2014 a výsledné skóre finančného zdravia
Údaje o hospodárení VÚC za rok 2014 a výsledné skóre finančného zdravia (zdroj: INEKO)

Upozornenie: INEKO nemôže garantovať, že sa údaje zhodujú s údajmi, ktoré VÚC vykazujú vo vlastnom účtovníctve. INEKO nezodpovedá za ich správnosť. Prípadné rozdiely zisťujeme a snažíme sa odstrániť. Hodnoty zvýraznené červenou farbou signalizujú prekročenie zákonného kritéria.

Zdroj: Ministerstvo financií SR; metodika a prepočet: INEKO

Kompletnú analýzu hospodárenia VÚC obsahujúcu aj ďalšie indikátory možno nájsť na webe INEKO – http://www.ineko.sk/file_download/926. Analýza a portál http://obce.ineko.sk sú súčasťou projektu „Monitoring hospodárenia miest, obcí a VÚC“. Projekt a portál v roku 2015 finančne podporili Nadácia ESET, PosAm, spol. s r. o. a Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Cieľom projektu je zlepšiť informovanosť občanov o finančnej stabilite obcí (VÚC) a prispieť tak k zvýšeniu tlaku občanov na zlepšovanie ich hospodárenia.

Matej Tunega

analytik spolupracujúci s INEKO

Blog môžete podporiť na Vybrali.sme.sk.

INEKO

INEKO

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  18x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu