reklama

Pozrite si aktuálne rebríčky základných a stredných škôl

Hľadáte vhodnú školu pre vaše dieťa a neviete si vybrať spomedzi viacerých možností? Máte doma žiaka, ktorý chodí do školy a radi by ste vedeli viac o výsledkoch jej žiakov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Prípadne pracujete v školstve alebo samospráve a máte záujem porovnať si výsledky žiakov vašej školy s výsledkami žiakov iných škôl? Ak áno, mohla by vás zaujímať naša letná aktualizácia rebríčkov základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ).

Údaje na Portáli o základných a stredných školách (skoly.ineko.sk) sme aktuálne doplnili o čerstvé výsledky Testovania 9 a externej časti maturít (za školský rok 2014/15). Vďaka doplneniu týchto údajov školy zároveň získali aj svoje predbežné hodnotenie za rok 2015 (hodnotenie za rok 2015 bude skompletizované na jeseň, keď budú dostupné aj zvyšné ukazovatele za uplynulý školský rok).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade ZŠ vstupujú do hodnotenia okrem výsledkov Testovania 9 ešte aj tzv. Mimoriadne výsledky žiakov, ktoré každoročne vyhodnocuje a odmeňuje podľa vlastnej metodiky ministerstvo školstva. Mimoriadne výsledky vstupujú aj do hodnotenia SŠ, a to spoločne s výsledkami maturít a údajmi o miere nezamestnanosti absolventov (údaje o nezamestnanosti absolventov dávame do pomeru s priemernou mierou nezamestnanosti v okrese, kde hodnotená škola sídli).

Upozornenie: Hodnotenie výsledkov žiakov nezohľadňuje rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí) a nemeria ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom, a preto komplexne nevypovedá o kvalite školy. Viac o metodike a podmienkach prideľovania hodnotenia jednotlivým školám možno nájsť v sekcii Metodika na portáli skoly.ineko.sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súvislosti s aktualizáciou portálu o nové údaje by sme radi upozornili aj na súčasné mierne vylepšenie metodiky hodnotenia, keď sme pri jednom z krokov výpočtu hodnotenia (pri identifikovaní najlepších a najhorších dosahovaných hodnôt v rámci jednotlivých ukazovateľov) začali eliminovať vplyv výrazných outlierov, teda škôl s hodnotami, ktoré sa najviac odlišujú od zvyčajných výsledkov (bližšie vysvetlenie možno nájsť v metodickej sekcii na portáli). Podľa novej metodiky sme prepočítali aj staršie hodnotenia škôl za predchádzajúce roky. Táto úprava prispieva k lepšej možnosti vyhodnocovania medziročných posunov v rámci hodnotenia škôl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi ZŠ sa na celoslovenskej úrovni najlepšie umiestnila škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. Nasleduje ZŠ na ulici T. J. Moussona v Michalovciach a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola SSV na Skuteckého 8 v Banskej Bystrici.

V prípade stredných odborných škôl (SOŠ) obstáli najlepšie SPŠ elektrotechnická na Plzenskej v Prešove, Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a napokon Spojená škola na Slančíkovej 2 v Nitre.

Pri gymnáziách potvrdilo svoju doterajšiu vedúcu pozíciu Gymnázium na Poštovej v Košiciach. Nasledujú Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave a Bilingválne gymnázium v Sučanoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výber najzaujímavejších výsledkov vám prinášame v tomto blogu vo forme prehľadných rebríčkov 10 najlepších škôl zvlášť za každý typ škôl (ZŠ, SOŠ, gymnáziá). Údaje za školy s najlepším hodnotením v jednotlivých krajoch a informáciu o školách s najlepším medziročným posunom vo výsledkoch žiakov si môžete stiahnuť tu. Pre kompletné výsledky vrátane výsledkov ostatných škôl navštívte náš portál skoly.ineko.sk.

Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy (zdroj: INEKO)

Tab. 2 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ (zdroj: INEKO)

Tab. 3 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: Gymnáziá

10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: Gymnáziá
10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: Gymnáziá (zdroj: INEKO)

Matej Tunega

Autor spolupracuje s inštitútom INEKO

Blog môžete podporiť na Vybrali.sme.sk.

Ak sa Vám aktivity a činnosť inštitútu INEKO zdajú prínosné, budeme radi, ak nás podporíte v našej ďalšej práci. Ďakujeme.

INEKO

INEKO

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  33x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu