reklama

Dáte svoje dieťa na gymnázium alebo odbornú školu?

Rozhodujete sa, či dáte svoje dieťa na gymnázium alebo strednú odbornú školu? Možno vám pomôže, ak si na našom portáli pozriete profily konkrétnych škôl, ktoré zvažujete. V oboch skupinách možno nájsť školy s vynikajúcimi aj slabšími výsledkami žiakov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

A možno vám pomôže aj naša aktuálna analýza, podľa ktorej absolventi gymnázií (GYM) dosahujú na trhu práce v priemere lepšiu uplatniteľnosť ako absolventi stredných odborných škôl (SOŠ). A to aj v prípade, ak štatistiky očistíme o tých, ktorí nemôžu byť evidovaní ako nezamestnaní, pretože pokračujú v štúdiu na vysokej škole (VŠ). Navyše, spomedzi absolventov GYM pokračuje v štúdiu na vysokej škole väčší podiel absolventov ako pri SOŠ, čo má tiež pozitívny efekt na ich uplatniteľnosť v budúcnosti, keďže absolventi vysokých škôl sa vo veľkej väčšine prípadov dokážu na trhu práce uplatniť bez problémov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Upozornenie: Hodnotenie škôl podľa výsledkov žiakov nemusí vypovedať o kvalite škôl, keďže plne nezohľadňuje vplyv mimoškolských faktorov, ako napríklad vzdelanie rodičov či sociálna situácia žiakov. V záujme čo najviac abstrahovať od sociálnych vplyvov sme z porovnania v analýze vylúčili všetky školy s podielom žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia vyšším ako 10 %.

Hlavné zistenia

Uplatniteľnosť absolventov SOŠ a GYM sa na prvý pohľad dosť výrazne líši. Nezamestnanosť absolventov GYM sa totiž pohybuje na úrovni iba 4,38 % (706 uchádzačov o zamestnanie z 16 105 absolventov), zatiaľ čo v prípade SOŠ je to až viac ako 16,5 % (7 010 uchádzačov o zamestnanie z 42 340 absolventov). Časť tohto rozdielu možno vysvetliť skutočnosťou, že väčšina absolventov GYM plynulo pokračuje v štúdiu na VŠ, a teda iba malá časť z nich vstupuje v sledovanom období (16 mesiacov) na trh práce. Pri SOŠ je zas tento podiel opačný. Podľa nám dostupných údajov predstavuje podiel absolventov pokračujúcich v štúdiu na VŠ pri GYM 77 % a pri SOŠ 26 % (vychádzame z počtu absolventov stredných škôl prijatých na VŠ v SR – žiadne údaje, ktoré by zabezpečili ešte vyššiu presnosť, nie sú k dispozícii).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by sme aj predpokladali, že všetci prijatí na VŠ zotrvajú vo svojom štúdiu na VŠ aspoň počas sledovaného 16-mesačného obdobia, i tak nemožno „vysvetliť“ celý rozdiel medzi mierami nezamestnanosti SOŠ a GYM. Totiž, ak by aj celých 77 % absolventov GYM, ktorí boli prijatí na VŠ, malo nulovú nezamestnanosť práve v dôsledku toho, že sú stále (teda boli aj k 30.9.2013) študentmi, mohlo by byť zo zvyšných 23 % absolventov nezamestnaných najviac 19 % (pretože 19 % z 23 % = 4,38 %). Podobným prístupom vypočítame, že zo 74 % absolventov SOŠ, ktorí neboli prijatí na niektorú VŠ v SR, mohlo byť nezamestnaných najviac 22,4 % (22,4 % z 74 % = 16,56 %). Slovo „najviac“ používame, pretože nejaká, nám neznáma, časť študentov VŠ nezvládne či opustí svoje štúdium počas prvého roka, a tak sa môžu napriek prijatiu na VŠ v lete 2012 už koncom septembra 2013 ocitnúť na úrade práce. Čím vyšší by bol podiel takto ukončených štúdií, tým viac absolventov tvorí vzorku, z ktorej vzniká skutočný vykázaný počet uchádzačov o zamestnanie a tým nižšiu nezamestnanosť by mali tí, ktorí reálne sú na trhu práce (nepokračujú v štúdiu na VŠ).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napríklad, ak by sme predpokladali, že 20 % absolventov GYM mohlo ukončiť svoje štúdium počas prvého ročníka VŠ a začať pracovať alebo si hľadať prácu, tak celkový podiel absolventov GYM spomedzi ktorých pochádza 4,38 % nezamestnaných absolventov narastie z 23 % na 38,4 % (23% + 20 % zo 77 %). Pri SOŠ zo 74 % na 79,2 % (74 % + 20 % z 26 %). V takom prípade by bola miera nezamestnanosti tých absolventov GYM, ktorí neštudujú a sú súčasťou trhu práce, na úrovni približne 11,4 % a pri SOŠ okolo 20,9 %. Vidieť teda, že zahrnutie skutočnosti, že nejaká časť študentov VŠ sa zapojí na trh práce počas prvých 16 mesiacov od ukončenia štúdia, pomáha skôr štatistikám GYM (vzhľadom na veľký podiel absolventov GYM, ktorí sú prijatí na VŠ).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžeme zhrnúť, že najväčšiu šancu na uplatnenie sa na trhu práce majú absolventi VŠ (absolventská miera nezamestnanosti na úrovni 10,68 %), nasledujú absolventi GYM (miera nezamestnanosti absolventov, ktorí sú v čase sledovania stavu uchádzačov o zamestnanie súčasťou trhu práce, sa pohybuje pravdepodobne medzi hodnotami 11,4 % a 19 %) a až za nimi sú absolventi SOŠ (pravdepodobne na úrovni medzi 20,9 % až 22,4 %). Uvedené krajné hodnoty vychádzajú z predpokladu, že podiel žiakov, ktorí predčasne ukončili štúdium na VŠ, je medzi 0 % a 20 %.

Z našich zistení teda vyplýva, že štúdium na GYM vedie v priemere k lepším vyhliadkam z pohľadu neskoršieho uplatnenia na trhu práce aj v prípade, ak absolvent chce pokračovať v štúdiu na VŠ (absolventi VŠ majú nízku mieru nezamestnanosti a absolvovanie GYM je dobrým predpokladom pre prijatie na VŠ v porovnaní s absolvovaním SOŠ) a napokon aj v prípade, ak nebude pokračovať v štúdiu na VŠ (vďaka nižšej miere absolventskej nezamestnanosti GYM aj po očistení štatistiky o tú časť absolventov, ktorí pokračujú na VŠ). Samozrejme to, čo platí v priemere, nemusí platiť pre konkrétnu školu, pri rozhodovaní preto treba brať do úvahy údaje za každú školu, ktorú zvažujete.

Celé znenie analýzy na tému „Miera nezamestnanosti absolventov stredných a vysokých škôl v regionálnom kontexte“, v rámci ktorej sme sa venovali aj vyššie uvedenému porovnaniu gymnázií a stredných odborných škôl, môžete nájsť na našom školskom portáli skoly.ineko.sk v sekcii „newsletter“, ktorá je dostupná pre prihlásených používateľov (registrácia je bezplatná).

Matej Tunega

Autor spolupracuje s inštitútom INEKO

INEKO

INEKO

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  33x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu