reklama

Pozrite si najnovšie poradie základných a stredných škôl

V aktuálnom vydaní školských rebríčkov sa najlepšie vo svojich kategóriách umiestnili ZŠ na Krosnianskej v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave na Kukučínovej a Škola pre mimoriadne nadané deti - Gymn. na Teplickej v Bratislave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Upozornenie: Dňa 29.3.2018 sme vykonali opravu blogu, po tom ako sme na portáli upravili údaje dvoch škôl. Táto zmena spôsobila aj zmenu poradia v rebríčkoch.Ku chybám nedošlo našou vinou, ale v dôsledku skutočnosti, že údaje preberané od verejných inštitúcií obsahovali chyby. Na chyby nás upozornili dotknuté školy. Po preverení námietok sme údaje ihneď opravili. Za vzniknuté komplikácie sa ospravedlňujeme.

Ak hľadáte vhodnú školu pre vaše dieťa a neviete si vybrať spomedzi viacerých možností, alebo máte doma žiaka, ktorý chodí do školy a radi by ste vedeli viac o výsledkoch jej žiakov, mohla by vás zaujímať aktualizácia nášho portálu základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) skoly.ineko.sk, v rámci ktorej sme doplnili najnovšie údaje o:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 • uplatnení absolventov SŠ (absolventská miera nezamestnanosti),

 • mimoriadnych výsledkoch žiakov (odmeňované ministerstvom školstva),

 • pridanej hodnote (PH) v slovenskom jazyku,

 • výsledkoch štátnej školskej inšpekcie na školách,

 • počtoch učiteľov a žiakov vrátane informácie o počte žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a informácie, do akej miery učitelia využívajú informačné technológie,

 • podieli absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR,

 • finančných zdrojoch škôl v prepočte na jedného žiaka,

 • zapojení škôl do vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE).

Vďaka doplneniu údajov o nezamestnanosti absolventov a mimoriadnych výsledkoch sme skompletizovali množinu údajov potrebných pre uzavretie hodnotenia škôl za rok 2017, pričom toto hodnotenie vypovedá o tom, aké výsledky dosahujú žiaci na jednotlivých školách. Na jeho základe zostavujeme rebríčky ZŠ a SŠ, ktoré si môžu návštevníci v detailnom členení prezerať na školskom portáli INEKO vrátane zobrazenia časových radov zachytávajúcich vývoj čiastkových ukazovateľov aj celkového hodnotenia pri jednotlivých školách.

Upozornenie: Rebríčky škôl uvedené v tomto blogu ako aj na portáli skoly.ineko.sk komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl. Pre získanie presnejšieho obrazu by sa rodičia mali učiteľov pýtať na ďalšie uplatnenie absolventov, či už v prijímaní na vyšší stupeň vzdelávania alebo pri vstupe na trh práce. Dôležité sú aj informácie o účasti študentov na rôznych súťažiach, o technickom vybavení alebo o štruktúre predmetov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po aktualizácii rebríčkov obhájila medzi ZŠ na celoslovenskej úrovni vedúcu pozíciu Základná škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. Nasleduje Základná škola T. J. Moussona 4, Michalovce a na tretej pozícii evidujeme dvojicu škôl so zhodným hodnotením – ZŠ na ul. Slov. partizánov v Považskej Bystrici a ZŠ Kollárova 2, Svätý Jur.

Medzi SOŠ obhájili prvé dve miesta Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove. Na tretie miesto postúpila Obchodná akadémia Milana Hodžu v Trenčíne.

Oprava (29.3.2018): Medzi SOŠ obhájila prvé miesto Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2). Na druhé miesto postúpila Obchodná akadémia Milana Hodžu v Trenčíne. A na treťom mieste sa umiestnila SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výmenu v rámci čelných pozícií sme zaznamenali pri gymnáziách. Z tretieho na prvé miesto poskočilo bratislavské Gymnázium Jura Hronca, a naopak, z prvého na tretie miesto sa posunula Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave. Druhú priečku obhájilo Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach.

Oprava (29.3.2018): Výmenu v rámci čelných pozícií sme zaznamenali aj pri gymnáziách.Prvé miesto ostalo Škole pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave. Druhé a tretie miesto si vymenili bratislavské Gymnázium Jura Hronca a Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach - bratislavské gymnázium po novom predbehlo košické.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výber najzaujímavejších výsledkov (spomedzi škôl s dostatočnou vzorkou žiakov resp. absolventov) vám prinášame v tomto blogu vo forme prehľadných rebríčkov 10 škôl s najlepšími výsledkami žiakov zvlášť za každý typ škôl (ZŠ, SOŠ, gymnáziá) – viď tabuľky 1 až 3.

Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy

Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy
Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy (zdroj: INEKO)

Tab. 2 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ

Obrázok blogu

Tab. 3 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: gymnáziá

Obrázok blogu

Metodická vysvetlivka: Týmto spôsobom sme hodnotili školy so vzorkou v priemere aspoň 20 žiakov resp. absolventov počas každého z uplynulých 4 rokov. Hodnotenie odráža dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte, pričom v prípade ZŠ do hodnotenia vstupujú výsledky Testovania 9 (váha 60 %), Testovania 5 (20 %) a mimoriadne výsledky oceňované ministerstvom školstva (20 %). Pri SOŠ nahradzujú Testovanie písomné maturity (40 %). Najvyššiu váhu pri SOŠ (50 %) má regionálna uplatniteľnosť študentov, teda pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli. Napokon, mimoriadne výsledky majú pri SOŠ váhu 10 %. Pri gymnáziách berieme do úvahy tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak vzhľadom na iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy, a to postupne 60, 25 a 15 %. Pri všetkých školách pritom berieme do úvahy údaje za posledné dostupné 4 školské roky (novšie údaje majú pri hodnotení vyššiu váhu). Viac o metodike a podmienkach prideľovania hodnotenia jednotlivým školám možno nájsť v sekcii Metodika na portáli skoly.ineko.sk.

Údaje za školy s najlepším hodnotením v jednotlivých krajoch a informáciu o školách s najlepším medziročným posunom vo výsledkoch žiakov či s najvyššou pridanou hodnotou si môžete stiahnuť TU. Pre kompletné výsledky vrátane výsledkov ostatných škôl navštívte náš portál skoly.ineko.sk.

Matej Tunega

Autor spolupracuje s inštitútom INEKO

Projekt v rokoch 2017 a 2018 realizujeme vďaka finančnej pomoci od spoločnosti PosAm, spol. s r.o..

Ak sa Vám aktivity a činnosť inštitútu INEKO zdajú prínosné, budeme radi, ak nás podporíte v našej ďalšej práci. Ďakujeme.

INEKO

INEKO

Bloger 
 • Počet článkov:  113
 •  | 
 • Páči sa:  33x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu