Pozrite si najnovšie rebríčky základných a stredných škôl

OPRAVA (3.12.2015): V novom vydaní rebríčkov sa najlepšie v rámci svojich kategórií umiestnili ZŠ na Krosnianskej 4 v Košiciach, Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a košické Gymnázium na Poštovej 9.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Blog bol aktualizovaný 3. decembra o 09:00 z dôvodu opravy údajov – pri spracovaní údajov sme totiž časti košických škôl chybne priradili údaje týkajúce sa mimoriadnych výsledkov. Táto chyba mala vplyv na hodnotenie pridelené školám, preto sme museli korigovať aj rebríčky (umiestnenie dotknutých škôl). Blog aktuálne obsahuje už správne výsledky. Chyba nás veľmi mrzí a ospravedlňujeme sa za ňu.

Hľadáte vhodnú školu pre vaše dieťa a neviete si vybrať spomedzi viacerých možností? Máte doma žiaka, ktorý chodí do školy a radi by ste vedeli viac o výsledkoch jej žiakov?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takisto, ak pracujete napr. v školstve či samospráve a máte záujem porovnať si výsledky žiakov vašej školy s výsledkami žiakov iných škôl, mohla by vás zaujímať naša zimná aktualizácia rebríčkov základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ).

Po aktualizácii rebríčkov sa na celoslovenskej úrovni medzi ZŠ najlepšie umiestnila ZŠ na Krosnianskej 9 v Košiciach Karloveskej ul. v Bratislave, ktorá je organizačnou zložkou Spojenej školy sv. Františka z Assisi. Nasleduje základná škola na ulici T. J. Moussona v Michalovciach Slov. partizánov 53, Považská Bystrica a najlepšiu trojicu dopĺňa ZŠ na Karloveskej ul. v Bratislave, ktorá je organizačnou zložkou Spojenej školy sv. Františka z Assisi Kúpeľnej ulici v Prešove.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi strednými odbornými školami (SOŠ) obstáli najlepšie Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2), SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove, a napokon Obchodná akadémia Milana Hodžu v Trenčíne.

Pri gymnáziách obhájilo vedúcu pozíciu Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach sa na vedúcu pozíciu prepracovalo Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave. Nasledujú Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave a Škola pre mimoriadne nadané deti Teplická 7, Bratislava a Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach.

Nové rebríčky súvisia s doplnením viacerých aktuálnych údajov na portál skoly.ineko.sk, na ktorom zbierame dostupné údaje o všetkých ZŠ a SŠ v SR (prevažne sa jedná o výsledky žiakov) a snažíme sa ich užívateľsky prívetivou formou prezentovať návštevníkom portálu. Portál umožňuje tiež sledovanie vývoja jednotlivých ukazovateľov v čase, či porovnávanie výsledkov medzi ľubovoľne zvolenou skupinou škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, ak má škola dostatočnú vzorku žiakov resp. absolventov, prideľujeme jej aj číselné a slovné hodnotenie, ktoré odráža dosiahnuté výsledky na dlhšom časovom horizonte. V prípade ZŠ do hodnotenia vstupujú výsledky Testovania 9 (80 % váha) a mimoriadne výsledky oceňované ministerstvom školstva (20 %). Pri SOŠ nahradzujú Testovanie 9 písomné maturity (40 %). Najvyššiu váhu (50 %) však má regionálna uplatniteľnosť študentov, teda pomer miery nezamestnanosti absolventov školy k priemernej miere nezamestnanosti v okrese, kde škola sídli. Napokon, mimoriadne výsledky majú pri SOŠ váhu 10 %. Pri gymnáziách berieme do úvahy tie isté ukazovatele ako pri SOŠ, avšak vzhľadom na iné zameranie gymnázií majú tieto ukazovatele iné váhy, a to postupne 60, 25 a 15 %. Pri všetkých školách pritom berieme do úvahy údaje za uplynulé 4 školské roky (novšie údaje majú pri hodnotení vyššiu váhu).

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka jednotlivých ukazovateľov, na portál sme aktuálne doplnili údaje o mimoriadnych výsledkoch žiakov (metodiku určuje ministerstvo školstva) a údaje o nezamestnanosti absolventov (pri SŠ). Z údajov, ktoré do hodnotenia nevstupujú, ale pre získanie širšieho obrazu o školách ich zobrazujeme na portáli, sme aktualizovali výsledky Štátnej školskej inšpekcie, objem finančných zdrojov na žiaka či využívanie informačných a komunikačných technológií (IKT) pri vyučovaní.

Týmto doplnením údajov sme nadviazali na letnú aktualizáciu, kedy bola doplnená prvá časť údajov za rok 2015 – výsledky Testovania 9 a externej časti maturít. Vďaka doplneniu zvyšných údajov sa podarilo skompletizovať množinu údajov potrebných pre uzavretie hodnotenia výsledkov škôl za rok 2015. Každá škola tak získala nové hodnotenie, ktoré si môžete prezrieť na našom portáli.

Upozornenie: Hodnotenie výsledkov žiakov nezohľadňuje rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí) a nemeria ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom, a preto komplexne nevypovedá o kvalite školy. Viac o metodike a podmienkach prideľovania hodnotenia jednotlivým školám možno nájsť v sekcii Metodika na portáli skoly.ineko.sk.

Výber najzaujímavejších výsledkov (spomedzi škôl s dostatočnou vzorkou žiakov resp. absolventov) vám prinášame v tomto blogu vo forme prehľadných rebríčkov 10 najlepších škôl zvlášť za každý typ škôl (ZŠ, SOŠ, gymnáziá).

Údaje za školy s najlepším hodnotením v jednotlivých krajoch a informáciu o školách s najlepším medziročným posunom vo výsledkoch žiakov si môžete stiahnuť tu. Pre kompletné výsledky vrátane výsledkov ostatných škôl navštívte náš portál skoly.ineko.sk.

Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy (opravená tabuľka)

Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy (opravená tabuľka)
Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy (opravená tabuľka) (zdroj: INEKO)

Tab. 2 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ (opravená tabuľka)

Tab. 2 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ (opravená tabuľka)
Tab. 2 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ (opravená tabuľka) (zdroj: INEKO)

Tab. 3 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: Gymnáziá (opravená tabuľka)

Tab. 3 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: Gymnáziá (opravená tabuľka)
Tab. 3 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: Gymnáziá (opravená tabuľka) (zdroj: INEKO)

Matej Tunega

Autor spolupracuje s inštitútom INEKO

Blog môžete podporiť na Vybrali.sme.sk.

Ak sa Vám aktivity a činnosť inštitútu INEKO zdajú prínosné, budeme radi, ak nás podporíte v našej ďalšej práci. Ďakujeme.

INEKO

INEKO

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  18x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu