Župy vlani uťahovali opasky a zlepšili svoje finančné zdravie

Pozrite si rebríčky zadlženosti a finančného zdravia vyšších územných celkov. Okrem iného sa dozviete, že najvyšší dlh na úrovni takmer 50 % bežných príjmov má trnavský a trenčiansky kraj, najhoršie finančné zdravie však má banskobystrický kraj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

(Aktualizované 10.12.2014 o 15:00 o správnu tabuľku s údajmi.)

Vlaňajšie voľby do vyšších územných celkov (VÚC) sa neprejavili na zhoršení ich finančného zdravia. Naopak, takmer všetky župy si ho zlepšili – iba v trenčianskej zostalo medziročne na rovnakej úrovni. Župy dokázali znížiť aj svoj dlh, jedinou výnimkou bol Banskobystrický VÚC, kde je však dlh stále na relatívne bezpečnej úrovni 30,3 % bežných príjmov predchádzajúceho roka.

V rebríčku VÚC podľa zadlženosti v roku 2013 vedie Trnavský VÚC s dlhom 49,3 % bežných príjmov, na druhom mieste je Trenčiansky VÚC s dlhom 47,0 %. Postupne nasledujú Bratislavský (34,8%), Banskobystrický (30,3 %), Košický (29,6 %), Žilinský (28,8 %), Prešovský (26,7 %) a Nitriansky VÚC (23,8 %). Napriek tomu, že Trnavský aj Trenčiansky VÚC dokázali medziročne znížiť dlh tesne pod 50 % bežných príjmov, stále je ich zadlženie varovným signálom, že by mali pokračovať v zlepšovaní svojho hospodárenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V znižovaní dlhu sa vlani najviac darilo krajom na západe Slovenska – Trnavský VÚC svoj dlh znížil o 4,6 percentuálneho bodu (z 53,9 % na 49,3 %), Bratislavský VÚC o 3,9 p.b. (z 38,7 % na 34,8 %) a napokon Nitriansky VÚC tiež o 3,9 p.b., a to z 27,7 % na 23,8 % svojich príjmov bežného rozpočtu za predchádzajúci rok. Mierne dlh dokázali znížiť aj v Košickom, Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom VÚC – vo všetkých týchto krajoch zaznamenali pokles dlhu na úrovni medzi 0,2 a 0,9 percentuálnymi bodmi. Jednalo sa teda iba o minimálne zníženie zadlženia. Naopak, v Banskobystrickom VÚC došlo k nárastu zadlženia, keď výška dlhu medziročne poskočila až o 5,2 p.b. z 25,1 % na 30,3 % bežných príjmov. Banskobystrický VÚC tak z pohľadu dlhu klesol o 4 priečky, keď ešte minulý rok bol zadlžený najmenej, no aktuálne sa ocitol až na piatej pozícii.

SkryťVypnúť reklamu

Upozornenie: Nie je možné vylúčiť, že niektoré samosprávy svoje dlhy skrývajú napríklad ich prenesením na svoje organizácie, dcérske spoločnosti či iné súkromné spoločnosti (napr. cez PPP projekty), alebo tiež cez tzv. dodávateľské úvery.

V záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení samospráv sleduje INEKO popri zákonnom dlhovom kritériu aj ďalšie dôležité ukazovatele, ktoré následne slúžia ako základ pre celkové hodnotenie finančného zdravia samospráv. Ide napríklad o dlhovú službu, záväzky viac ako 60 dní po lehote splatnosti, bilanciu bežného a kapitálového účtu spolu (základná bilancia) či okamžitú likviditu. Skóre finančného zdravia je možné dosiahnuť v rozmedzí od 0 (najhorší možný výsledok) až po +6 (najlepší výsledok).

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi všetkých VÚC dosiahli v tomto súhrnnom ukazovateli najlepšie ohodnotenie Prešovský (+4,98), Nitriansky (+4,98), Bratislavský (+4,55) a Žilinský VÚC (+4,33). Keďže dosiahli skóre vyššie ako +4, možno ich označiť ako VÚC s dobrým finančným zdravím. Ďalšie 4 VÚC (Košický, Trnavský, Trenčiansky a Banskobystrický) dosiahli síce skóre v hornej polovici škály (nad +3), no nižšie ako +4, čo ich zaraďuje do kategórie dostatočného finančného zdravia, kde hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti. Ohodnotenie známkou výborný (skóre aspoň +5) nedosiahol žiadny kraj, hoci Prešovský a Nitriansky VÚC boli k tomu veľmi blízko.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosťou je, že župy ako celok dokázali svoje finančné zdravie zlepšiť už druhý rok v rade, keď pred dvomi rokmi priemerné skóre za všetky župy predstavovalo +3,56, pred rokom +3,76 a aktuálne už +3,94. Možno teda konštatovať, že župy vlani uťahovali opasky a prispeli k zlepšeniu celkového stavu verejných financií. To sa už nedá povedať o roku 2014, za ktorý možno očakávať horšie výsledky. Podľa rozpočtu verejnej správy na roky 2015 až 2017 totiž župy v tomto roku nedodržia plánovaný prebytok 15 miliónov eur, keď namiesto toho skončia v deficite takmer 18 miliónov eur. Finančné zdravie VÚC aj všetkých miest a obcí za rok 2014 vyhodnotí INEKO v priebehu budúceho roka.

Údaje o hospodárení VÚC za rok 2013 a výsledné skóre finančného zdravia

Obrázok blogu

Upozornenie: INEKO nemôže garantovať, že sa údaje zhodujú s údajmi, ktoré VÚC vykazujú vo vlastnom účtovníctve. INEKO nezodpovedá za ich správnosť. Prípadné rozdiely zisťujeme a snažíme sa odstrániť.

Zdroj: Ministerstvo financií SR; metodika a prepočet: INEKO

Kompletnú analýzu hospodárenia VÚC, obsahujúcu aj ďalšie indikátory možno nájsť TU. Analýza a portál (http://obce.ineko.sk/) sú súčasťou projektu „Monitoring hospodárenia miest, obcí a VÚC“, ktorý v roku 2014 finančne podporuje Think Tank Fund – Open Society Foundations, Slovenská sporiteľňa, a.s. a PosAm, a.s.. Cieľom projektu je zlepšiť informovanosť občanov o finančnej stabilite obcí a VÚC, a prispieť tak k zvýšeniu tlaku občanov na zlepšovanie ich hospodárenia.

Matej Tunega

analytik spolupracujúci s INEKO

Ak sa Vám aktivity a činnosť inštitútu INEKO zdajú prínosné, budeme radi, ak nás podporíte v našej ďalšej práci. Ďakujeme.

INEKO

INEKO

Bloger 
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  18x

INEKO je mimovládna nezisková organizácia, ktorá podporuje ekonomické a sociálne reformy s cieľom odstraňovať prekážky dlhodobého pozitívneho vývoja slovenskej ekonomiky a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu