Spor, ktorý sa v lete odohrával na sociálnych sieťach a do ktorého sa zapojili európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton a majiteľ spoločnosti X (predtým Twitter) Elon Musk, má hlbší význam, než sa na prvý pohľad zdá. Breton opakovane a osobne útočil na Muska, čo Komisiu prinútilo vydať vyhlásenie, v ktorom sa od jeho správania dištancovala. Ide skutočne o problém, v ktorom forma nielenže zaváži, ale dokonca preváži obsah.
Európske inštitúcie už nejaký čas obviňujú spoločnosť X z porušovania pravidiel, najmä zákona o digitálnych službách (DSA) z roku 2022, nedávneho európskeho nariadenia, ktoré má spotrebiteľom poskytovať väčšiu ochranu na internete. Mnohé ustanovenia DSA sú pochybné, pretože predpokladajú, že spotrebiteľa môže oklamať akýkoľvek šarlatán. Sú preto veľmi znepokojujúce. DSA však zároveň predstavuje chvályhodný pokus o harmonizáciu pravidiel na úrovni EÚ a zabránenie fragmentácii európskeho digitálneho trhu.
Obsahom námietok sa tu nebudeme zaoberať; budú sa musieť preukázať a obhájiť v súdnom konaní po nevyhnutných odvolaniach spoločnosti X. Rovnako nebudeme diskutovať ani o tom, či DSA a iné nariadenia EÚ úspešne zabránili členským štátom zaviesť vlastné pravidlá, ktoré by mohli poškodiť jednotný digitálny trh. Avšak tým, že európsky komisár verejne zaútočil na konkrétnu spoločnosť obvineniami, ktoré sú prinajmenšom nepreukázané, sa konflikt vystupňoval na bezprecedentnú úroveň - na úroveň, ku ktorej by sme v právnom štáte nikdy nemali dospieť.
Breton 12. júla zverejnil na sieti X tvrdenie, že spoločnosť X zavádza používateľov, pokiaľ ide o spôsob prideľovania odznaku overeného účtu (blue check), pretože ho môže získať každý, kto si zriadi platený účet. Breton napísal: „Kedysi #BlueChecks znamenali, že ide o dôveryhodné zdroje informácií. Teraz v prípade X je náš predbežný názor takýto: Podvádzajú používateľov; porušujú [sic.] #DSA. Spoločnosť X má teraz právo na obhajobu - ale ak sa náš názor potvrdí, uložíme pokuty a budeme vyžadovať významné zmeny.“ Elon Musk ironicky odpovedal: „Ako vieme, že vy ste skutočný používateľ?“ V skutočnosti odznak overeného účtu (teraz aj predtým) len potvrdzuje totožnosť používateľa. To znamená, že vďaka kontrole používatelia s istotou vedia, že Breton je naozaj Breton a Musk je naozaj Musk, a nie tretie strany, ktoré sa za nich vydávajú. Tento odznak overeného účtu nič nehovorí - a ani to nepredstiera - o pravdivosti toho, čo bolo na týchto účtoch zverejnené.
Je toho však viac. Podobne ako príslovečný vrah, ktorý sa vracia na miesto činu, ani Breton sa nezastavil. Dňa 12. augusta Breton zverejnil list, ktorý bol adresovaný priamo Muskovi a v ktorom tvrdil, že EK by mohla uplatniť určité ustanovenia DSA, ak X nezavedie „všetky primerané a účinné zmierňujúce opatrenia“ týkajúce sa „šírenia škodlivého obsahu v súvislosti s príslušnými podujatiami vrátane živého vysielania“. List sa výslovne odvolával na „plánované vysielanie živého rozhovoru medzi prezidentským kandidátom USA a vami na vašej platforme X“, konkrétne na rozhovor medzi Muskom a Donaldom Trumpom, ktorý sa uskutočnil nasledujúci deň.
Tým sa Breton vložil do volebnej kampane v USA, ktorá nespadá pod jurisdikciu EÚ. Na podporu svojho argumentu upozornil na „nedávne príklady verejných nepokojov vyvolaných šírením obsahu, ktorý podporuje nenávisť, nepokoje, podnecovanie k násiliu alebo určité prípady dezinformácií“, čo je zjavný odkaz na nepokoje v Spojenom kráľovstve z augusta 2024, čo je ďalšia situácia mimo jurisdikcie EÚ. Bretonove kroky boli také extrémne, že dokonca aj zvyčajne opatrná Komisia sa cítila nútená objasniť, že „načasovanie a znenie listu neboli koordinované ani odsúhlasené s predsedom alebo [komisármi]“, ako uviedol denník Financial Times.
Hoci tentoraz zasiahla prezidentka Ursula von der Leyen, Bretonovo správanie nie je ničím novým. Pred niekoľkými týždňami sme kritizovali, ako zosmiešňoval spoločnosť Apple a navrhoval, aby sa jej slogan zmenil (z originálneho „Think Different“ – mysli inak, pozn. red.) na „Act Different“ (konaj inak, pozn. red.) - opäť na základe nepodloženého obvinenia.
Bretonov najnovší útok je znepokojujúci z troch dôvodov. Po prvé, jeho hrubý tón je nezlučiteľný s tónom vedúcich predstaviteľov európskych inštitúcií, ktorí by sa mali snažiť presadzovať pravidlá, a nie sa vyhrážať spoločnostiam. Po druhé, jasne poukazuje na nedostatočnú znalosť podstaty ním formulovaného obvinenia voči sieti X. A čo je najdôležitejšie, zdá sa, že naznačuje, že je na platformách, aby určili, ktoré zdroje informácií sú „dôveryhodné“, a navyše, že je na Európskej komisii, aby rozhodla, či to robia dostatočne správne.
Sloboda názoru, ako ju poznáme, sa zhoduje práve s právom ľudí slobodne si vybrať, komu budú dôverovať, bez toho, aby niekto - a už vôbec nie politik - hovoril, čo je pravda a kto je jej nositeľom. Bretonovo správanie má potenciálne dôsledky, ktoré by bolo naivné, nesprávne a nebezpečné podceňovať.
Autor: Carlo Stagnaro, Istituto Bruno Leoni, pre EPICENTER network, ktorého je INESS členom
Preklad: INESS