Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne

Energetická pomoc pre všetkých, alebo len pre vybraných?

Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

INESS opäť organizoval populárnu konferenciu v spolupráci s Austrian Economics Center v rámci medzinárodnej siete konferencií Free Market Road Show.

14.mája 2025 nám bolo cťou privítať domácich aj zahraničných rečníkov a rovnako  takmer 50 hostí v sále hotela Devín v Bratislave. Témou bola Adresná energetická pomoc domácnostiam, ako by mala byť nastavená a ako by mala byť definovaná energetická chudoba.

Konferenciu podporili Nadácia EPH, ZSE.

Videozáznam celej konferencie je dostupný na našom YouTube kanáli:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záznam z odborného panelu nájdete na tomto odkaze.

Záznam z politického panelu nájdete na tomto odkaze.

 

V nasledujúcom texte uvádzame hlavné myšlienky,ktoré odzneli v príspevkoch jednotlivých panelistov vrátane ich prezentácií. Na konci tohto textu je fotogaléria.

  1. Odborný panel: Ako funguje energetická pomoc domácnostiam v krajinách V4?

Obrázok blogu

Balázs Felsmann (REKK)

Balázs Felsmann pôsobí v maďarskom think tanku REKK, kde sa venuje otázkam energetiky a energetickej politiky štátu. Vo svojej prezentácií vysvetlil, ako maďarská vláda zabezpečuje domácnostiam najnižšie ceny elektriny a plynu v EÚ. Ceny elektriny sú v porovnaní s koncovými trhovými cenami polovičné pri odbere do 2,5 MWh ročne, ceny plynu dokonca osminové pri odbere do 18 MWh. Naopak, upozornil, že ceny priemyselných odberateľov sú najvyššie v regióne. V Maďarsku tak dochádza ku krížovému dotovaniu cien naprieč sektormi. Výdavky na nízke dotované ceny sú financované najmä z transferov a odvodov (superdividend) energetických podnikov. I napriek nízkym cenám energií v rámci regulovaných pásiem patrí inflácia v Maďarsku k najvyšším. Za súčasnej vlády sa nepripravuje žiadne reforma, ktorá by zvýšila mieru adresnosti energetickej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho prezentáciu so zaujímavými cenovými porovnaniami si môžete stiahnuť tu.

Obrázok blogu

Mateusz Michnik (FOR)

Mateusz Michnik pôsobí v poľskom thinktanku FOR ako ekonóm. Vo svojej prezentácii upresnil, že poľská vláda reguluje ceny elektriny a plynu bez obmedzenia pre všetky domácnosti. Vyčíslil, že vďaka dotáciám a úpravám by bola inflácia viac ako dvojnásobná oproti realite (17,9% vs 8,2 %). Výdavky štátu na dotácie cien energií dosahujú 15 mld. Zlotých ( 3,5 mld. Eur). Za súčasnej vlády sa nepripravuje žiadne reforma, ktorá by zvýšila mieru adresnosti energetickej pomoci.

Jeho prezentáciu so zaujímavými cenovými porovnaniami si môžete stiahnuť tu.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Petr Bartoň (Datarun)

Petr Bartoň je český ekonóm, vysokoškolský učiteľ a hlavný ekonóm spoločnosti Datarun. Vo svojej prezentácii popísal prvé obdobie energetických dotácií českej vlády a ich ukončenie po významnom poklese cien energií v roku 2023. V sociálnom systéme ČR je zabudovaný nástroj, ktorý automaticky reaguje na zvýšené náklady ohrozených domácností, vrátane výdavkov na energie. Volá sa příspěvek na bydlení. Je vyplácaný na základe žiadosti domácností a posúdení jej nákladov na bývanie a príjmov. V prípade, že náklady na bývanie presahujú 30% (35% v Prahe), štát dorovnáva výdavky nad touto úrovňou. Ale len do výšky normatívnych nákladov, ktoré sú štátom stanovené. Táto dávka teda nerieši len samotný problém energetických nákladov, ale pozerá sa na príjmovú situáciu domácností komplexne. Nie je teda poskytovaná len domácnostiam v hmotnej núdzi, a teda adresujú aj problémy napr. jednorodičovských domácností, ktorých príjem je vyšší, ako kritéria stanovené v hmotnej núdzi. V roku 2025 by mali výdavky na dávku dosiahnuť 679 mil. eur. Peter Bartoň vo svojej prezentácii zdôraznil:

SkryťVypnúť reklamu

CENY MUSÍ ZŮSTAT POSVÁTNÉ

JE TO NEJGENIÁLNĚJŠÍ ZPRAVODAJ O STAVU PLANETY.
A TO JEDINÉ, CO NÁS DĚLÍ OD HRŮZ KOMUNISMU

Jeho prezentáciu s uvedením konkrétnych hodnôt príspevku na bývanie si môžete stiahnuť tu.

  1. Politický panel: Ako ďalej s energetickou pomocou na Slovensku?

Do politického panelu boli pozvaní predstavitelia vládnej koalície aj opozície. Strana SMER-SD na pozvánku nereflektovala. Ministerka hospodárstva Saková (HLAS) ospravedlnila seba aj kolegov z dôvodu pracovného zaneprázdnenia. Panelu sa nakoniec zúčastnili politici reprezentujúci opozičné strany.

Panel zahájil Radovan Ďurana z INESS, ktorý uviedol na pravú mieru celkové výdavky na energetickú pomoc za posledné obdobie a popísal komplikácie vyplývajúce z nejasnej a objektívne nemožnej definície energetickej chudoby. Ilustratívne vyčíslil potenciálne náklady. Jeho prezentáciu si môžete stiahnuť tu

Žiadny z prítomných politikov nemal pripravenú prezentáciu, ich vystúpenia odporúčame pozrieť si na video zázname. Vo všeobecnosti boli kritickí k súčasnej forme energetickej pomoci. Žiadny z politikov nebol konkrétny ohľadne otázky, kedy by sa energetická pomoc mala spúšťať, a ako by mala byť nastavená hranica, keď sa vypne.

Eduard Heger (Demokrati)

Preferuje adresnú pomoc a automatizáciu zisťovania údajov o energetických výdavkoch a príjmoch domácností.

Štefan Kišš (Progresívne Slovensko)

Preferuje adresnú pomoc, presahujúcu výdavky na energie, po vzore Českej republiky.

Karol Galek (SaS)

Preferuje adresnú pomoc, povinnosť požiadať si o dávku a trhové ceny energií. Väčší dôraz by kládol na znižovanie energetickej náročnosti (znižovanie výdavkov). Upozornil na nemožnosť poskytovať bez žiadostí adresnú energetickú pomoc, tak ako to plánuje súčasná vláda.

Jozef Hajko (KDH)

Požaduje vyššiu transparentnosť a nezávislosť ÚRSO. Pochybuje, či štát bude na základe zozbieraných informácií schopný rozhodnúť o adresnej energetickej pomoci.

Veríme, že aj touto konferenciou sa nám podarilo prispieť do debaty o energetickej pomoci, ktorá je až príliš málo konkrétna. Súčasná podoba energetickej pomoci je zbytočne nákladná a vytvára motivácie k nadspotrebe energií. Presúva daňové bremeno na domácnosti s nízkymi príjmami. Český príklad príspevku na bývanie sa zdá byť rozumnou alternatívou za predpokladu, že politici skutočne uvoľnia ceny vykonávať svoje poslanie – ovplyvňovať rozhodovanie spotrebiteľov. Bez trhových cien energií stráca diskusia o adresnej energetickej pomoci zmysel.

Mediálne výstupy z konferencie:

Startitup

Pravda

TASR

Fotogalériu z podujatia nájdete tu:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Radovan Ďurana (INESS)
Radovan Ďurana (INESS) 
Eduard Heger (Demokrati)
Eduard Heger (Demokrati) 
Štefan Kišš (Progresívne Slovensko)
Štefan Kišš (Progresívne Slovensko) 
Karol Galek (SaS)
Karol Galek (SaS) 
Jozef Hajko (KDH)
Jozef Hajko (KDH) 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
INESS

INESS

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  442x

Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva.iness.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu