INESS, Letta, Draghi

Ďalší významný európsky líder správne konštatuje, že zaostávame za našimi globálnymi konkurentmi. Dôvod?

INESS, Letta, Draghi
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nízky rast spôsobený hromadou byrokracie zavedenej od poslednej finančnej krízy.

Mario Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky a bývalý taliansky premiér, technokrat z povolania, dostal od Ursuly von der Leyenovej za úlohu zistiť príčiny slabej hospodárskej výkonnosti EÚ. Jeho správa, ktorá je hrozivým hodnotením toho, čo sa v hospodárstve EÚ za posledné desaťročie pokazilo, je už vonku.

Ak ste si teraz spomenuli, že veď takúto analýzu pred pár mesiacmi publikoval Enrico Letta, tak ste si spomenuli správne. Táto úradnícka obsesia, na všetko mať stohy analýz, je pre EÚ typická. Návod pre Európsku komisiu, ako pozdvihnúť jednotný trh na piedestál, spísali členovia združenia Epicenter vrátane INESS v publikácii Sila trhu (eng verzia tu, SK verzia tu).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Hoci Draghi s Lettom správne identifikovali problém európskej konkurencieschopnosti (alebo jej nedostatok), najdôležitejšia je reakcia naň.

Draghi potvrdil to, čo európski zástancovia voľného trhu hovoria už dlhšie: napriek úspešným základom jednotného trhu Európa zaostáva za USA a Čínou, a to z dôvodu nadmernej regulácie a nadmerného zdaňovania, ktoré sa od finančnej krízy ešte zhoršuje.

 Od zavedenia Lisabonskej zmluvy v roku 2010 sa počet právnych predpisov EÚ zdvojnásobil a od Maastrichtskej zmluvy sa zvýšil sedemnásobne. Hlavnú ťarchu tohto regulačného zaťaženia pociťujú malé a stredné podniky, pričom viac ako polovica z nich ich uvádza ako hlavný problém, ktorému čelia pri podnikaní.

SkryťVypnúť reklamu

Takže teraz, keď sme zistili, že stúpenci voľného trhu a (niektorí) politici sú na rovnakej strane, pokiaľ ide o analýzu problému a konečné ciele (konkrétne zvýšenie konkurencieschopnosti Európy a podpora hospodárskeho rastu), stojí za to pozrieť sa na navrhované riešenia.

Draghi uznáva, že je potrebné znížiť byrokraciu v technologickom sektore. Tento sektor poháňal rast produktivity v USA, ale v Európe sa nemohol rozvíjať rovnakým tempom v dôsledku nespočetných technologických predpisov, ako sú GDPR, DMA, DSA, Zákon o AI. Ak sa európskym startupom podarí preplávať labyrintom technologických regulácií EÚ, aj tak je pravdepodobné, že opustia EÚ, aby mohli rozšíriť svoje aktivity z dôvodu nedostatku možností financovania na starom kontinente.

SkryťVypnúť reklamu

Draghiho odporúčania na nápravu nedostatku investícií v Európe sú len chodením okolo horúcej kaše. Jeho odporúčania na lepšiu koordináciu výskumu a inovácií medzi členmi EÚ alebo prehodnotenie prísnych kapitálových požiadaviek v rámci pravidiel Solventnosti II sú síce chvályhodné, ale neriešia zásadný rozdiel medzi USA a Európou. „Úroveň dôchodkových aktív v EÚ predstavovala len 32 % HDP, zatiaľ čo v USA celkové aktíva dosahovali 142 % HDP“ - tento ohromujúci rozdiel Draghi správne identifikoval.  Priebežne financované dôchodkové systémy európskych krajín sú v podstate problémom nielen preto, že sa v dôsledku demografickej krízy menia na ponziho schémy, ale aj preto, že im chýba dôležitý nástroj financovania podnikov a investícií: veľké dôchodkové fondy.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Draghi žiada členské štáty EÚ, aby lepšie koordinovali svoj roztrieštený mechanizmus štátnej pomoci a potenciálne zabezpečili viac vlastných finančných prostriedkov pre EÚ, neuvádza zjavné riešenie: reformovať naše dôchodkové systémy a zabezpečiť, aby boli založené na kapitalizácii (II. A III.pilier), a nie na prerozdeľovaní. Ak by sa súčasný odhadovaný nedostatok európskych príspevkov na dôchodkové zabezpečenie v porovnaní s celkovými nákladmi - ktorý sa odhaduje na 5,6 % HDP EÚ, teda 823 miliárd EUR - odstránil vďaka prechodu na systém kapitálového sporenia, potom by Draghi dokázal odstrániť rozdiel vo financovaní investícií medzi EÚ a USA bez toho, aby sa musel uchýliť k väčšiemu množstvu spoločných pôžičiek EÚ, ako navrhol.

Ako väčšina politikov, ani Draghi nedokáže odolať pokušeniu mať svoj koláč a zjesť ho. Zatiaľ čo podrobne rozoberá, ako USA prekonávajú EÚ takmer vo všetkých kľúčových hospodárskych ukazovateľoch, výslovne odmieta myšlienku upustiť od akéhokoľvek nákladného aspektu nášho sociálneho štátu. Udržať štedré sociálne systémy v Európe pri klesajúcom demografickom vývoji a investovať podobné sumy do priemyselnej politiky ako USA nie je možné, aj keby si to naši lídri z celého srdca želali. Bolo by lepšie, keby sme uznali existujúce kompromisy a zabezpečili, aby sa Európa nesnažila konkurovať USA alebo Číne štátnymi dotáciami, ktoré si nemôžeme dovoliť.

Správna diagnóza je len prvým krokom skladačky. Nesprávne a v nevhodnom čase nastavené liečenie choroby môže situáciu len zhoršiť. Treba však zdôrazniť, že Draghiho správa je krokom správnym smerom. Tvorcovia politík EÚ sa konečne prebúdzajú do reality, že bez hospodárskeho rastu bude Európa odsúdená na pomalý, mučivý úpadok.  Taliansky ekonóm by túto hrozbu pochopil lepšie ako ktokoľvek iný.

Adam Bartha, Epicenter

Text bol mierne upravený, v origináli bol publikovaný tu.

INESS

INESS

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  360x

Cieľom INESS je rozšíriť všeobecné povedomie o spôsobe fungovania trhového mechanizmu, efektov štátnych zásahov a ich dopadov na spoločnosť a životy bežných ľudí. Medzi prioritné oblasti záujmu INESS patrí daňový a odvodový systém, zdravotníctvo, monetárna politika, problematika EÚ, regulácie a vlastnícke práva.iness.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 729x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 594x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 355x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 981x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 206x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Prečo sa na Slavíne nebratríčkovať s ruským veľvyslancom Bratčikovom (komentár šéfredaktorky)
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu